Mały kraj z przepięknym wybrzeżem - Czarnogóra

Rego-Bis, 06.08.2020

Czarnogóra to bardzo mały górski kraj, pełen pięknej przyrody i zabytków oraz z ciekawą, sprzyjającą wypoczynkowi linią brzegową pełną różnorodnych plaż. Linia brzegowa Czarnogóry wynosi 293,5 km i dzieli się na cztery główne regiony: Zatoki Kotorskiej, Riwiery Budwańskiej, Riwiery Barskiej i Ulcinj Riwiery. Każdy z tych terenów ma swoja charakterystykę, bogactwo tutejszych plaż jest wprost niesamowite! Od wąskich kamienno-żwirowych, ale otoczonych niesamowitymi zabytkami, po szerokie, skomercjalizowane, sprzyjające sportom wodnym, także tym ekstremalnym, aż po rajskie, szerokie piaszczyste plaże – każdy znajdzie tu coś dla siebie! 

Zatoka Kotorska


Pierwszym regionem wybrzeżnym Czarnogóry, zlokalizowanym na północy, nieopodal granicy z Chorwacją jest przepiękna, malownicza Zatoka Kotorska, często nazywana także z włoskiego „Boka”.  Zatoka Kotorska to w rzeczywistości cztery mniejsze zalewy: Hercegnowski, Tivatski, Risański i Kotorski. Nad zatoką zlokalizowane są historyczne miasta: Kotor, Perast oraz sięgający historią antyku Risan, tworzące region wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Plaże na terenie Zatoki Kotorskiej nie są bardzo rozległe i szerokie, jednak atmosfera w tutejszych kurortach i widoki rozpościerające się z plaż są naprawdę niezwykłe! Najciekawszym ośrodkiem pod względem wakacyjnego wypoczynku w tym regionie jest Herceg Novi wraz z okolicami. Jest to największe miasto położone nad zatoką, gdzie bardzo dobrze rozwinięta jest infrastruktura turystyczna, a przy ponad sześciokilkometrowej promenadzie „5 Danica”, ciągnącej się od Igalo aż po Meljine zlokalizowanych jest mnóstwo restauracji i kawiarni. Samo miasto także obfituje w zabytki: 3 twierdze, niesamowity Monastyr Savina oraz przepiękna klimatyczna starówka pełna krętych schodów.

Zatoka Kotorska, Boka Kotorska, Herceg Novi

Herceg Novi

 

Herceg Novi to wybór dla tych, którzy lubią nie tylko plażować (choć są tu także warunki ku temu!), ale także zwiedzać i spacerować. Rodzinom z dziećmi polecamy zakwaterowanie na obrzeżach, np. w sprawdzonych pensjonatach Maxi lub Jovana (od strony Igalo) albo apartamentach Luka (Meljine). Osoby lubiące być w centrum miasta, zapewniamy że blisko starówki Herceg Novi także jest dość dużo obiektów noclegowych i polecamy np. Villę Margot, z której jest około 500 m do najbliższej malutkiej, ale niezbyt obleganej plaży – Golden Bay. Plaże zlokalizowane w północnej części Zatoki Kotorskiej słynął także z leczniczego błota. Ze względu na glinę występującą na wybrzeżu, w Igalo oddalonego od Herceg Novi o około 3 km otworzono specjalne instytuty medyczne, z których usług regularnie korzystał dawniej sam marszałek Josip Broz Tito! Wybierając ofertę wypoczynku letniego warto także wziąć pod uwagę Igalo, np. pensjonat Mediteran.

Budwa i jej Riwiera


Dla osób, które lubią gwar i rozrywkę, wprost idealna będzie Riwiera Budwańska! Największe miasto tego regionu – Budwa słynie z licznych dyskotek, barów, aqua parku oraz z rozległych plaż. Długość linii brzegowej riwiery rozciąga się na 12 kilometrów, które składa się na 21 plaż, z których najbardziej znaną jest Slovenska plaža. Poleca się także plażę Jaz, Mogren, Kamenovo, Bečići czy Sveti Stefan, do których można dojechać busikami kursującymi bez jasno określonego rozkładu jazdy. Busy odjeżdżają sprzed kortów tenisowych a ich koszt wynosi około 1,5 –2 €. Plaże są tu głównie żwirowe, ale bardzo szerokie. Ciekawym pomysłem na plażowanie w okolicach Budvy może być rejs na pobliską wyspę Św. Mikołaja (Sveti Nikola często zwana także „Hawaii). Bilet za przedostanie się na wyspę kosztuje, w zależności od przewoźnika, około 3 – 5 € i można go zakupić przy porcie. Budva to także idealne miejsce wypadowe na liczne wycieczki, ponieważ jest zlokalizowana w centralnej części czarnogórskiego wybrzeża. Polecamy przede wszystkim sprawdzone obiekty noclegowe, np. Hotel Tatjana.

Stary Bar


Riwiera Barska nie jest bardzo popularna wśród polskich turystów, a centralna jej część – Bar jest miastem portowym, nieopodal którego znajduje się przepiękny Stari Bar zwany „Pompejami Bałkanów”. Na Riwierze Barskiej warto odwiedzić mniejsze, spokojniejsze miejscowości takie jak Buljarica, Sutomore lub Čanj. Čanj nazywany jest często „Perłowym Brzegiem” ze względu charakterystyczne, nietypowe żwirkowe wybrzeże mające 1,2 km. To miejsce, które nie jest przepełnione zbędnymi atrakcjami, przeznaczone raczej dla osób lubiących beztroski relaks na plaży. Może to być też idealna baza wypadowa na samochodowe wycieczki po Czarnogórze, dlatego warto rozważyć tę miejscowość pod względem oferty dojazdu własnego. Naszym faworytem wśród tutejszych hoteli jest Hotel Aria, w którym po dokonaniu drobnej opłaty dokonuje się rezerwacji leżaków na plaży dla Gości hotelowych.

Po przejechaniu całego czarnogórskiego wybrzeża dotrzeć można do Ulcinj Riwiery, której centrum stanowi miasto Ulcinj, gdzie znajduje się przepiękna starówka wybudowana z białego kamienia, otoczona monumentalnymi murami obronnymi. Blisko centrum miasta Ulcinja znajduje się mała plaża (Mala Plaža), nieopodal której zlokalizowany jest hotel Kasmi – to wybór dla osób lubiących życie tętniącej starówki. Ulcinj to także Velika Plaža oraz Ada Bojana, które sprawiają że te okolice są idealne dla osób kochających plażowanie! Ada Bojana to kompleks plażowy na niewielkiej wyspie powstałej przy ujściu rzeki Bojany do morza, znajduje się tu przede wszystkim słynny kompleks naturystyczny.

Czarnogóra, wakacje,

Wielka Plaża zaś rozciąga się na obszarze 13 km i stanowi jedną z największych plaż piaszczystych w Europie! Jeśli przed podróżą do Czarnogóry okaże się, że z obiektu noclegowego w którym wybraliście wczasy nie jest wcale tak blisko na plażę, nie jest to powód do niepokoju – większość tutejszych hotelarzy organizuje dla swoich gości transfer na plażę, dzieje się tak np. w przypadku Villi Ama
 

Powiązane oferty