Słynna plaża i orientalny klimat w Czarnogórze? Ulcinj

Rego-Bis, 31.08.2022

Ulcinj to najbardziej wysunięte na południe miasto na czarnogórskim wybrzeżu. Otoczone z jednej strony niekończącą się piaszczystą plażą a z drugiej nieskażoną dziką przyrodą. Ulcinj posiada bogatą i burzliwą historię. Założone w V wieku p.n.e. jest jednym z najstarszych miast na adriatyckim wybrzeżu. Ze względu na niezwykłe położenie geograficzne, łagodny klimat i rzeźbę terenu Ulcinj od wieków był celem zdobywców. W starożytności ścierały się tutaj wpływy iliryjskie, greckie i rzymskie. W średniowieczu i w epoce nowożytnej o miasto rywalizowało Bizancjum, różni władcy Słowian południowych, Wenecja i Imperium Osmańskie.  Przełomowym wydarzeniem, które nadały miasto jego dzisiejszy orientalny charakter był tureckim podbój przy wsparciu piratów berberyjskich w 1571 roku. W okresie panowania tureckiego powstają meczety, łaźnie tureckie, fontanny z wodą do picia, wieże strażnicze. Ze względu na swoje tradycje morskie i kupieckie Ulcinj ze swoją flotą handlową stał się głównym filarem Imperium Osmańskiego na Adriatyku. W 1880 miasto zostało przyłączone do Czarnogóry. Obecnie Ulcinj jest zamieszkiwany w większości przez Albańczyków, co wraz z  kulturową i architektoniczną osmańską spuścizną nadają Ulcinjowi (po albańsku Ulqin) wyraźnie wschodni klimat. Ze swoim naturalnym potencjałem Ulcinj jest doskonałym miejscem na wakacje. Velika Plaža, czyli jedna z najdłuższych plaż nad Adriatykiem, Valdanos – wyjątkowa zatoka z wybrzeżem porośniętym starymi drzewami oliwnymi, starówka Ulcinja, która jest pełna ciekawych restauracji, kawiarni, galerii i hoteli. Co warto zobaczyć w Ulcinju?

Stare Miasto

Stare Miasto ze swoją różnorodną architekturą najdokładniej odzwierciedla bogatą historię tego miasta i ponad 2000 lat tradycji. Starówka otoczona murami z widokiem na Mala Plaža jest w dużej mierze mieszkalna i nieco podniszczona - spuścizna po trzęsieniu ziemi z 1979 roku. Z tego powodu jest ona niezwykle urokliwa i klimatyczna. Ze względu na położenie na wzgórzu widoki z starego miasta są niezwykle piękne. Strome zbocze prowadzi do górnej bramy, gdzie tuż za murami znajduje się małe muzeum zawierające rzymskie i osmańskie artefakty oraz mapa reliefowa miasta. Na miejscu znajduje się kościół z 1510 r., który został przekształcony w meczet w 1693 r., nadal można zobaczyć zrujnowany minaret. Tuż przed muzeum znajduje się XVII-wieczna fontanna z arabskim napisem, półksiężycem i kwiatami wyrzeźbionymi w kamieniu.

Velika Plaža

Znajdująca się na terenie gminy Ulcinj Velika Plaža (co się tłumaczy jako „długa plaża”) licząca 12 kilometrów jest jedną z najdłuższych plaż w Europie. Jej cechą charakterystyczną jest unikalny drobny piasek podobny do mąki. Często uznawana za jedną z najpiękniejszych plaż w Europie. Nic więc nie dziwnego, że wielu bałkańskich muzyków i operatorów filmowych wybiera to miejsce  do tworzenia niezapomnianych materiałów do filmów, seriali telewizyjnych i najczęściej teledysków. Plaża dysponuje rozbudowaną infrastrukturą, są bary, restauracje i leżaki. Woda jest płytka, bezpieczna i przyjazna dla dzieci. W okresie letnim wiatr wieje prawie codziennie, co sprawia, że jest to idealne miejsce do uprawiania kitesurfingu i innych pokrewnych sportów wodnych, takich jak windsurfing.

Zatoka Valdanos

Zatoka Valdanos to spokojny i piękny odcinek wybrzeża Adriatyku, gdzie można znaleźć schronienie z dala od tłumów turystów. Rośnie tam około 80 000 drzew oliwnych. Niektóre z nich mogą mieć nawet 2000 lat, ale większość datuje się do 300 lat. Jest doskonałe miejsce na piknik i kąpiel wśród oliwek. Warto się przejść drogą w lewo (patrząc na morze), aby znaleźć latarnię morską.