Królestwo dzikiej przyrody? Wśród albańskich zwierząt

Grzegorz, 27.07.2023

Albania nie bez powodu stała popularnym celem wakacyjnych podróży Polaków. Na południowym wybrzeżu tego bałkańskiego kraju bywa nawet 290 słonecznych dni w roku. Albania leży nad morzem Adriatyckim i Jońskim. Zachęcają one do kąpieli w ciepłej wodzie w otoczeniu pięknych krajobrazów. Pyszna i niedroga kuchnia, wyjątkowa albańska gościnnością oraz aura tajemniczości sprawiają, że również w 2023 roku wczasy w Albanii będą nadzwyczaj ciekawą propozycją spędzenia urlopu.

Zwłaszcza, że w ostatnich latach zarówno rząd jaki prywatni przedsiębiorcy poczynili spore inwestycje w zakresie rozbudowy infrastruktury drogowej i hotelowej. Ustrojowo Albania w latach 1928 – 1939 była formalnie niepodległym królestwem. Miejscowy polityk i przywódca klanowy Ahmed beg Zogu najpierw został premierem, potem prezydentem a w końcu królem przybierając imię Zog I.

Czy Albanię jednak można nazwać królestwem dzikiej przyrody? Z całą pewnością. Albania ma bardzo dużo do zaoferowania miłośnikom natury. Góry pokrywają około 70% powierzchni kraju a linia brzegowa rozciągająca się wzdłuż Morza Jońskiego i Adriatyckiego ma ponad 350 kilometrów. Mimo niewielkiej powierzchni (mniejszej od województwa wielkopolskiego), przyroda albańska jest wyjątkowo bogata i różnorodna.

Występuje ponad 350 rodzajów gatunków ptaków. Jest też zasobna herpetofauna z ponad 40 gatunkami. W Albanii żyje około 80 typów ssaków. Do tego należy dodać liczną florę – rośnie tam około 30% gatunków, które można znaleźć w Europie. Wiele ciekawych gatunków zwierząt można spotkać w północnych górach Albanii.

Po drugiej stronie masywu górskiego Gór Przeklętych leży Czarnogóra. O czarnogórskim parku narodowym znajdującym się na terenie tego łańcucha górskiego mogą Państwo przeczytać we wpisie "Park narodowy Prokletije – symbol pięknej, dziewiczej Czarnogóry? W górach Albanii leży park narodowy Llogara. Jest on malowniczo położony na wybrzeżu blisko miejsca, gdzie morze Jońskie spotyka się z Adriatykiem. Oczywiście można tam zauważyć dzikie zwierzęta. Jakie ciekawe gatunki fauny można spotkać w Albanii?

Ryś bałkański (Lynx lynx balcanicus)

Ryś bałkański jest pięknym drapieżnikiem, który obecnie w regionie uważany jest za gatunek zagrożony. Można go spotkać w górach Munella na północy, Valamara na wschodzie oraz w parku narodowym Shebenik-Jablanicë blisko granicy z Macedonią. Ten dziki kot (uważany za największego na Bałkanach) wyróżnia się puszystą szarą sierścią, spiczastymi futrzanymi uszami i ostrymi zębami.

Majestatyczne stworzenie znajduje się również na czerwonej liście zagrożonych gatunków w krajach południowo-zachodnich Bałkanów, w tym w Albanii. Dopiero niedawno albańskie moratorium na kłusownictwo przyniosło pewne rezultaty w postaci zaobserwowania większej liczby rysi przez kamery-pułapki poruszające się w ich preferowanych siedliskach.

Sarna (Capreolus capreolus)

Sarna (Capreolus capreolus) znana lokalnie jako „Kaproll” jest dzikim zwierzęciem występującym również na terytorium Albanii. Jest to zwierzę ważne w lokalnej kulturze ponieważ w albańskiej tradycji jest synonimem naturalnego piękna. Spokojna sarna preferuje tereny zalesione i wysokogórskie łąki. Jej zwinne ciało i nogi pozwalają szybko poruszać się po lasach i łatwo przeskakiwać naturalne bariery.

Niedźwiedź brunatny (Ursus arctos)

Niedźwiedź brunatny jest drugim co do wielkości typem rodziny niedźwiedziowatych, po niedźwiedziu polarnym. Dorosły samiec osiąga wagę od 250 do 860 kilogramów. Te samotne zwierzęta wędrują po górzystych terenach Albanii i regionach porośniętych lasami i krzewami. Niedźwiedź brunatny ucierpiał z powodu polowań i wylesiania w Albanii, co zagraża jego obecności w całym kraju. Jednak niedawne zakazy polowań i wysiłki na rzecz ochrony obszarów leśnych przyczyniły się do zwiększenia populacji dumnych ssaków.


Kozica (Rupicapra rupicapra)

Kozica jest krytycznie zagrożoną populacją zamieszkującą stepy górskiej Albanii. Ten rzadki podgatunek ssaków występuje endemicznie na Półwyspie Bałkańskim. Głównym zagrożeniem dla tego stworzenia jest intensywne kłusownictwo, które utrzymuje się na podobnym poziomie we wszystkich krajach bałkańskich.

Największe siedlisko populacji kozic rozciąga się wzdłuż nierównego, odległego i stromego terenu północno-wschodniej Albanii, sięgając poza granicę do zachodniej części Macedonii Północnej. Miłośnicy pieszych wędrówek należą do nielicznych osób, które są świadkami niesamowitych zdolności wspinaczkowych kozicy. Wiele środowisk ludzi związanych z górami wzywa do ochrony tych pięknych zwierząt.

Wilk euroazjatycki (Canis lupus)

Wilk eurazjatycki jest podgatunkiem wilka szarego pochodzącym z Europy i Azji. Przed średniowieczem był szeroko rozpowszechniony w całej Eurazji. Oprócz obszernych zapisów paleontologicznych, języki indoeuropejskie zazwyczaj mają kilka słów określających „wilka”, co świadczy o obfitości zwierząt i ich znaczeniu kulturowym. Cieszył się on dużym szacunkiem w kulturach bałtyckich, celtyckich, słowiańskich, tureckich, rzymskiej, trackiej i w starożytnej Grecji.

Jest to największy z wilków szarych Starego Świata, ważący średnio 39 kg. Jednak wyjątkowo duże osobniki mogły mieć nawet ​​69–79 kg w zależności od regionu. Jego futro jest stosunkowo krótkie i szorstkie. Ogólnie ma płowy kolor, z białym na gardle, które ledwo sięga do policzków. Melaniści i albinosy są rzadkością (są głównie wynikiem hybrydyzacji wilka z psem). Wycie wilka eurazjatyckiego jest znacznie bardziej przewlekłe i melodyjne niż wycie północnoamerykańskich podgatunków tego drapieżnika.

Wilk euroazjatycki to kolejny mięsożerca wędrujący po terytorium Albanii. To zwierzę jest trudne do zauważenia latem, gdy porusza się po łąkach. Zimą jednak zapalony obserwator może zauważyć ich ślady na śniegu, a nawet rozpoznawać tropy poszczególnych osobników.

Zgodnie z oczekiwaniami wilki wolą wędrować po obszarach położonych na dużych wysokościach, takich jak północne Alpy Albańskie. Szacuje się, że w tych górach żyje około 400 wilków, co jest największą taką populacją w Europie.

Albańska żaba wodna (Pelophylax shqipericus)

Albańska żaba wodna żyje na słodkowodnych bagnach i liniach brzegowych z gęstą roślinnością. Ten mały „książę” pochodzi tylko z Albanii i Czarnogóry. Chociaż żaby nadal swobodnie krążą w swoich stawach, infrastruktura i rozwój rolnictwa zagrażają ich siedliskom. Ciekawy płaz ma ciało ubarwione głównie na zielono i jasnobrązowo, z dodatkiem dużych brązowych lub czarnych plam. Podobnie jak wiele innych żab wodnych ma płetwiaste stopy.

Miłośników ornitologii może zainteresować wcześniejszy wpis o ptakach w Albanii. Ciekawą florę i faunę można spotkać również w sąsiedniej Czarnogórze np. w parku narodowym Biogradska Gora.


Udostępnij

Grzegorz

Powiązane oferty