Aktywny wypoczynek nad Jeziorem Ochrydzkim

Rego-Bis, 03.12.2021

Jezioro Ochrydzkie jest jednym z najstarszych jezior w Europie. Ma powierzchnie 358 km² i znajduje się na terenie dwóch państw: Albanii i Macedonii Północnej. Dysponuje krystalicznie czystą wodą a jego maksymalna głębokość to aż 288 metrów. Występują w nim endemiczne gatunki ryb z rodziny łososiowatych: łosoś ochrydzki (Salmo ohridanus) i pstrąg ochrydzki (Salmo letnica). Na wybrzeżu znajduje się niezwykłe, historyczne miasto Ochryda wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zlokalizowane są w nim cenne zabytki z okresu starożytności i średniowiecza. Po stronie macedońskiej głównymi kurortami są Struga oraz niewielkie miasteczka i wioski leżące na południe od Ochrydy. Do najważniejszych należy zaliczyć: Świętego Stefana (Sveti Stefan), Dolno Konjsko, Lagadin i Pesztani. W tych lokalizacjach można znaleźć zarówno kempingi, kwatery prywatne czy luksusowe hotele all-inclusive jak choćby nowoczesny Laki Hotel&Spa. Dodatkową zaletą jest rozbudowana infrastruktura lotnicza. Dojazd z lotniska w Ohrydzie do hoteli zajmuje około 30 minut. Najważniejszym kurortem po stronie albańskiej jest Pogradec. Jezioro Ochrydzkie znajduje się na wysokości około 700 m.n.p.m. Po stronie macedońskiej jest otoczone pasmami górskimi Jablanica (najwyższy szczyt Crn Kamen („Czarny Kamień”) 2,257 m oraz Galiczica (Magaro 2255 m). Ze względu na różnicę wysokości okolice Jeziora Ochrydzkiego obfitują w spektakularne widoki.

Punkty widokowe i szlaki górskie

Święty Stefan

Wypoczywając w Świętym Stefanie np. w Hotelu Aqualina oferującym niezwykle smaczne, lokalne posiłki warto udać na krótki spacer do Monastyru Świętego Stefana. Jest on zlokalizowany na wysokości około 770 m.n.p.m. Odległość jest niewielka (mniej niż kilometr). Monastyr łatwo znaleźć ze względu na duży krzyż widoczny z daleka. Jest to doskonałe miejsce do obserwowania zachodów słońca. Rozpoczynają się tam szlaki turystyczne w parku narodowym Galiczica.  Miłośnicy spacerów mogą dostać się stamtąd do centrum Ochrydy (port). Do przejścia jest około 5,5 km. Na początku idzie się drogą szutrową skąd są panoramiczne widoki na jezioro i Ochrydę. Następnie przechodząc przez główną szosę R1301 dociera się do dobrze zagospodarowanego nabrzeża prowadzącego bezpośrednio do centrum. Idąc promenadą nad jeziorem miniemy m.in. place zabaw i przystań. 

Gorno Konjsko

Będąc na wczasach w Dolno Konjsko w renomowanym resorcie Metropol Lake Resort warto udać się na przechadzkę do Gorno Konjsko. Jest to prawie opuszczona wieś, gdzie znajdują się dwie restauracje a z ich tarasów rozpościera się wspaniały widok na Jezioro Ochrydzkie. Z Dolnego Konjska można tam dotrzeć na dwa sposoby. Krętą drogą asfaltową (około 3,5 km) – początek drogi zaczyna się naprzeciwko wjazdu do Metropol Lake Resort.  Droga jest oznakowana kierunkowskazem „ Gorno Konjsko” i „Villa Minami.”  Istnieje możliwość pójścia ścieżką na przełaj przez las, ale nie jest ona oznakowana i należy uważać, aby się nie zgubić. Idąc drogą asfaltową warto zatrzymać się na punkcie widokowym. Stąd doskonale na tle jeziora widać Metropol Lake Resort składający się z 3 hoteli: 3* Tourist, 4* Bellevue i Metropolu. W czasie spaceru można odbić w lewo w dobrze widoczną, wcześniej wspomnianą drogę szutrową, która prowadzi do centrum Ochrydy. Po dotarciu do celu można odpocząć w tradycyjnej restauracji Utarna, która ma piękny rustykalny wystrój. Warto wypić kawę „po macedońsku”, czyli po turecku. Jest ona przygotowywana w specjalnym tyglu -  dżezwie.  W Utarnie jest podawana w glinianym kubku zdobionym ludowymi motywami. Osoby, które zgłodniały mogą przekąsić na przykład domowe, tradycyjne pasty macedońskie: makalo (czosnkowa), ajwar (główny składnik:papryka), pindżur  (m.in. papryka, pomidor i bakłażan).  W  Gorno Konjsko rozpoczynają się szlaki górskie w parku narodowym Galiczica. Jeden z nich prowadzi do jaskini Samotska Dupka. Nie jest ona udostępniona do samodzielnego zwiedzania (wejście zakratowane).