Macedonia Północna - nie tylko jezioro

Rego-Bis, 20.04.2020

Spędzając urlop nad Jeziorem Ochrydzkim, w okolicach Ochrydy lub Strugi, nie musimy ograniczać się do plażowania. Ochryda ma wiele do zaoferowania, ale jej okolice są równie piękne. Macedonia Północna nadal nie jest jeszcze bardzo oblegana przez turystów – warto wykorzystać moment pobytu tam na zwiedzanie miejsc, które już za kilka lat będą gwarne, tłoczne i niemożliwe do obejrzenia. Ruch turystyczny w Macedonii wzrasta znacząco z roku na rok!

Ochryda 


Spędzając wakacje nad Jeziorem Ochrydzkim (najstarszym w Europie), warto zwiedzić niesamowitą miejscowość położoną na jego wybrzeżu – Ochrydę, zwaną „perłą Macedonii”. To największe miasto zlokalizowane nad jeziorem, cechujące się nie tylko pięknym widokiem na błękitną toń, plażami, restauracjami i kawiarniami, ale też przepiękną, klimatyczną starówką oraz możliwością zakupu wyjątkowej perły ochrydzkiej, występującej tylko tutaj. Symbol miasta stanowi cerkiew św. Jana Teologa w Kaneo, która góruje osamotniona nad krawędzią klifu, na skalistym półwyspie. Zwiedzając miasto trzeba odwiedzić także twierdzę cara Samuela, cerkiew św. Zofii i starożytny teatr.

Monaster Świętego Nauma


Na południowym brzegu Jeziora Ochrydzkiego, blisko granicy z Albanią, znajduje się zespół monastyrów, kościołów a wśród nich miejsce szczególnego kultu religijnego – monastyr św. Naum. Uważa się, że w 905 roku monastyr został wzniesiony przez samego Nauma, który był uczniem słynnych Cyryla i Metodego. Tu też zmarł 5 lat później i został pochowany. Miejsce stanowi ogromna atrakcję turystyczną, jest też celem wielu pielgrzymek. Według licznych podań błogosławieństwo Nauma ma moc uzdrowicielską. Dodatkową atrakcją kompleksu są przechadzające się tam pawie.

Skopje

Macedonia, Skopje, Bałkany, Stolica kraju

Będąc w Macedonii Północnej, nie można nie wybrać się do bardzo zróżnicowanej stolicy kraju – Skopje. Pierwszą atrakcją miasta jest kamienny most, który dzieli stolicę na dwie części: tradycyjną oraz nowoczesną. Pierwsza z nich to ogromny, klimatyczny bazar, który na pewno spodoba się wszystkim fanom Bałkanów. Druga część miasta jest pełna ogromnych pomników, stylizowanych na antyczne. Tak, to tylko „stylizacja” ponieważ wszystkie pomniki powstały w XXI wieku w ramach projektu Skopje 2014. Przez niektórych uważane za kiczowate, przez innych za wyjątkowe – na pewno warte uwagi. Część z nowych pomników i budowli zyskała też różnobarwne odcienie, ponieważ w ramach protestu, który odbywał się w mieście, monumenty zostały obrzucone balonami z kolorowymi farbami, których nie zmyto, co sprawia że widok jest jeszcze bardziej interesujący. W obu częściach miasta, widać ogromne zróżnicowanie architektoniczne – pierwsza z nich jest pełna wąskich, krętych uliczek, druga to raczej zabudowa komunistyczna (część miasta była dotknięta trzęsieniem ziemi w 1963 roku i odbudowana na nowo). Poza mostem (na rzece Vardar), bazarem ( tzw. čaršija) i pomnikami, warto też odwiedzić tutejsze liczne, przepiękne cerkwie i meczety, Muzeum Matki Teresy, pozostałości twierdzy górującej nad miastem oraz spróbować tradycyjnego dania z fasoli – tavče gravče. Zaskakujący może być też fakt, że komunikację miejską stanowią w Skopje czerwone „brytyjskie” piętrowe autobusy!

Kanion Matka 


W okolicach Skopje położony jest niesamowity Kanion Matka, który powstał tu po wybudowaniu zapory imienia św. Andrzeja na rzece Treska. To urokliwy widok i niesamowite doświadczenie piękna natury. Można tam zobaczyć wiele podwodnych jaskiń, w tym z jedną z najgłębszych na Bałkanach, a także trzy zabytkowe monastery. Będąc w okolicy polecamy wykupić rejs łódką wzdłuż Kanionu.

Bitola


Miasto stanowiące niegdyś ważny ośrodek przemysłowy, dziś będące miastem uniwersyteckim, związanym z instytucjami kultury, odwołującym się przy tym do swojej tureckiej historii – nadal zobaczyć tu można wiele meczetów, bazarów a nawet hammamów.  Będąc tutaj, trzeba przespacerować się główną aleją, która nazywa się Širok Sokak. Podczas spaceru, można odnieść wrażenia, że cofnęło się w czasie i przybyło się do jedno z miast Imperium Osmańskiego: Tureckie Centrum Handlowe, Meczet Isaka Paszy, Nowy Meczet Yeni oraz Wieża Zegarowa, to tylko niektóre z atrakcji. Warto także zwiedzić kościół św. Dimitrija oraz Muzeum Narodowe. Będąc w okolicach Bitoli polecamy także odwiedzić miasto Heraclea (założone przez Filipa II Macedońskiego, słynące z pięknych mozaik zachowanych na posadzkach dawnych bazylik) oraz postój w wiosce Podmočani, gdzie znajduje się Muzeum Etnograficzne z ponad 120 różnego rodzaju strojami narodowymi.

Bitola, Macedonia, Bałkany
 

Parki Narodowe Macedonii Północnej


Na terenie kraju utworzono trzy górskie parki narodowe, które poleca się miłośnikom przyrody oraz górskich wędrówek. Pierwszy z nich, Pelister, położony jest w okolicach Bitoli. Ze względu na lokalizację, zdecydowanie popularniejsze są PN Galičica znajdujący się pomiędzy jeziorami Ochrydzkim i Prespańskim, co gwarantuje przepiękne widoki oraz PN Mavrovo, gdzie oprócz jeziora o tej samej nazwie, można odwiedzić kościół św. Mikołaja i monastyr Jana Chrzciciela.