Orebić, wymarzone miejsce na wakacje w Chorwacji?

Rego-Bis, 27.04.2022

Do urokliwego chorwackiego Orebića na półwyspie Pelješac latem 2022 będzie można dostać się łatwiej niż kiedykolwiek. Biuro Podróży Rego-Bis jako pierwsze w Polsce uruchamia bezpośrednio czarter z Katowic do Mostaru. Z międzynarodowego lotniska położonego w Bośni i Hercegowinie jest około 100 kilometrów do tego pięknego miasteczka nad Morzem Adriatyckim. Orebić znajduje się na południowym wybrzeżu urzekającego chorwackiego półwyspu Pelješac. Jest znany jako „miasto żeglarzy i kapitanów”. Lokalne przysłowie mówi „stary kapitan powiedział kiedyś, że wybrzeże Orebića jest najpiękniejsze na świecie. A ty ufasz kapitanom na Pelješacu”. Okolica charakteryzuje się bujną śródziemnomorską roślinnością. Obecnie gospodarka opiera się na rolnictwie, sadownictwie, rybołówstwie i turystyce.  Miasto posiada połączenie promowe z wyspą i miastem Korčula. W przeszłości Orebić był ważnym ośrodkiem morskim. Do XVI wieku nosił nazwę Trstenica i był siedzibą lokalnych władz pod  administracją Republiki Dubrownickiej (1343-1806). Kamienne mury i fortyfikacje (na wzgórzach Gruda i Vizanjica) sięgają czasów prehistorycznych. Odnaleziono również ślady rzymskiego osadnictwa (pozostałości willi i groby). Wielką zaletą miasteczka są przepiękne widoki na miasto Korčula i okoliczne wyspy. Warto również spróbować lokalnej kuchni i doskonałych win. Co warto w Orebiću zobaczyć?

Klasztor Franciszkanów

Do franciszkańskiego klasztoru Matki Bożej Anielskiej z 1486 roku, położonego na zboczach góry św. Iliji, można łatwo dotrzeć pieszo ścieżką. Świątynia została zbudowana w stylu gotycko-renesansowym przez architekta Mihoć Radišića, który pracował również przy kościele św. Sebastiana w Dubrowniku. W klasztorze znajdują się liczne dzieła sztuki. Warto wspomnieć ikonę Matki Bożej Anielskiej (o której mówiono, że chroni kapitanów morskich), płaskorzeźbę Madonny autorstwa anonimowego artysty i drugą autorstwa Nikoli Firentinaća (znanego również jako Niccolò di Giovanni z Florencji). Stworzył on też kopułę znajdującej się na liście światowego dziewictwa UNESCO katedry św. Jakuba w Szybeniku.

Muzeum morskie

Muzeum Morskie w Orebiću zostało założone w 1957 roku. Posiada różne historyczne artefakty związane z lokalną historią. W jego skład wchodzi dział archeologii, który prezentuje rzymskie, pogańskie i wczesnochrześcijańskie artefakty z życia codziennego oraz niektóre fragmenty dzieł sztuki. Jednym z eksponatów w muzeum są również fragmenty malowideł ściennych z kościoła wczesnochrześcijańskiego z V wieku, który znajdują się na Majsan, wyspie w Archipelagu Korcula. Można tutaj również zobaczyć modele statków, obrazy morskie, pamiątki związane z łodziami, pomoce nawigacyjne oraz rzymską ceramikę pochodzącą z wraków statków.

Wycieczka na szczyt Święty Ilja

Orebić leży u podnóża góry św. Ilija, która z 961-metrowym szczytem jest najwyższa na półwyspie Pelješac. Istnieją trasy o różnym stopniu trudności. Będąc na szczycie można, podziwiać majestatyczny widok na wyspę Korčula i cały kanał Pelješac. Znajduje się tutaj również centrum paralotniarskie dla żądnych przygód bądź osób, które szukając szybszej opcji powrotnej.