Przewodnik Albania

Albania to niewielki kraj, ale oferujący wiele do zrobienia i zobaczenia. To państwo o powierzchni zaledwie 10% terytorium Polski może poszczycić się pięknymi krajobrazami i cudownymi plażami, a jej długie wybrzeże należy do najpiękniejszych na świecie.

Wakacje w Albanii

Albania może i jest małym krajem, ale za to oferuje wiele do zrobienia i zobaczenia! Graniczy z Macedonią, Grecją, Kosowem i Czarnogórą, a jej długie wybrzeże należy do najpiękniejszych na świecie. I chociaż Albania powoli staje się coraz popularniejsza wśród turystów, to nadal pozostaje nieodkryta, a także prawie całkowicie nieskażona. Może poszczycić się jednymi z najlepszych przykładów architektury osmańskiej na świecie, a także wyjątkowo czystym powietrzem śródziemnomorskim i wspaniałymi plażami. Co zatem warto zobaczyć w Albanii?
Riwiera Albańska jest prawdopodobnie najbardziej popularnym i turystycznym miejscem w kraju. Cieszy się też coraz większą renomą także jako ważna lokalizacja muzyczna. Odbywa się tutaj wiele międzynarodowych festiwali muzycznych, w tym Turtle Fest i Soundwave Albania.

Przełęcz Llogara jest jednym z najbardziej znanych miejsc w Albanii, a sama droga zalicza się do najbardziej spektakularnych przejażdżek na całym świecie! Berat, który znajduje się w centrum Albanii, uważany jest za jedno z najstarszych miast w kraju. Często znany pod pseudonimem - Miasto Tysiąca Okien - ze względu na mieszankę architektury osmańskiej i albańskiej. Gjirokastra, czyli miasto w całości wpisane na listę UNESCO, jest bez wątpienia jednym z najlepszych miejsc do odwiedzenia w Albanii. Unikalna architektura okresu osmańskiego - z domami zaprojektowanymi niczym małe zamki – przenosi turystów w czasie!

Albańska Riwiera 

Jednak najważniejszym punktem Albańskiej Riwiery są przepiękne Wyspy Ksamil, czyli Albańskie Karaiby. Oddalona od wybrzeża grupa trzech małych wysepek dostępna jest tylko łodzią z małego miasteczka Ksamil. Będąc w okolicy należy obowiązkowo zobaczyć także Blue Eye! Ten lazur po prostu zachwyca.

 

Albania – kraj świetny dla podróżników i miłośników odkrywania piękna świata.

Nie zyskała jeszcze miana najbardziej popularnego miejsca na letni urlop, jednakże jej znaczenie i popularność z roku na rok się zwiększają. Ma to swoje zalety, ponieważ dzięki temu, że niewielu wakacjowiczów obiera ten kraj jako docelowy punkt podróży krajobraz tego miejsca nie jest jeszcze zakłócony przez infrastrukturę turystyczną. W efekcie pomysł na wakacje w Albanii przywodzi myśli o pobycie w iście egzotycznym kraju pełnym tajemnic.

Oblana przez dwa morza – Jońskie i Adriatyckie proponuje wypoczynek nad krystalicznie czystą wodą oraz na gorących, pięknych plażach. Bliskość greckiej wyspy Korfu to dodatkowa atrakcja oraz możliwość wybrania się na wyjazd również poza krańce samej Albanii. Tereny tego kraju miejscami przypominają dzikie stepy, przetykane charakterystyczną dla regionu roślinnością. Natomiast dla miłośników mocnych wrażeń pozostają kręte drogi, po których podróżowanie to nie lada wyczyn.

Amatorzy i miłośnicy historii oraz zwiedzania będą zachwyceni możliwością odwiedzenia miasta muzeum jakim jest Gjirokastra, znana także jako Miasto Tysiąca Schodów. Poszukiwacze ukojenia i spokoju powinny odbyć wycieczkę do niespotykanego urokliwego miejsca – Błękitne Oko. Jest to iście magiczne miejsce, czarujące swoim wdziękiem i pięknem. Podobnie jak Park Narodowy Butrint, którego atmosfera pozwala poczuć powiew dawnych miejscowych kultów i wierzeń.

Albanię należy kojarzyć z różnorodnością kolorów, która objawia się na każdym kroku, pięknem przyrody, malowniczą linią brzegową z widokiem na liczne pomniejsze wysepki, do których również można dopłynąć, aby prawdziwie odpocząć od obecności innych ludzi wokół. Albania nie zapomina również o podróżnikach, którzy na wakacjach potrzebują odpowiedniej dawki rozrywki, dlatego nadmorskie puby i tawerny oferują jedynie świetną zabawę z możliwością skosztowania lokalnych przysmaków oraz napoi. Wymarzony wypoczynek w dzikim kraju jest dodatkowo udany dzięki wyjątkowo niskim cenom, które pozwolą rozkoszować się poznawaniem miejscowych kulinariów i kultury. Pozytywnie nastawieni mieszkańcy kurortów są dopełnieniem przyjemnej, wakacyjnej atmosfery.

 

Regiony

Riwiera Albańska

Zlokalizowany w północnej części kraju obszar obejmujący swoim zasięgiem popularne turystycznie miasto Durres oraz jego okolice. Z lotniska w Tiranie z łatwością można dostać się do Durres zarówno samochodem, taksówką czy mikrobusem, a podróż nie trwa dłużej niż jedną godzinę.

Wybrzeże Jońskie

Cały pas Wybrzeża Jońskiego zajmuje południową część kraju. Swoją nazwę zawdzięcza Morzu Jońskiemu, które tak jak Morze Adriatyckie oblewa Albanię. Umowna granica połączenia dwóch mórz przebiega w mieści o nazwie Wlora.

Oferty

Zapisz się do newslettera

Katalog online

Zobacz najpiękniejsze destynacje, najlepsze hotele i całą ofertę Rego-Bis.

Bezpieczne płatności
Imoje
Visa Mastercard
Bon turystyczny
Firma wiarygodna finansowo