Wypoczynek w słonecznej Antalyi

Rego-Bis, 16.11.2020

Antalya - Riwiera Turecka

Antalya to dość nietypowy kurort. To ogromna metropolia, posiadająca niemal milion mieszkańców, będąca ósmym największym miastem Turcji oraz jednym z najczęściej odwiedzanych miast turystycznych na świecie. Mimo to, miasto zachowało swój szczególny charakter. Żyje się tu spokojnie i powoli, ludzie są serdeczni, a kręte uliczki tętnią życiem i gwarem lokalnych restauracji, barów i kawiarni. Miasto oferuje piękną starówkę pełną starych domów oraz brukowanych ulic, a plaże są szerokie i piaszczyste. Jest wiele alejek spacerowych, które urozmaicają wysokie palmy. Dodatkowo wokół miasta rozciągają się rozległe oliwne i cytrusowe gaje, a nad Antalyą wznoszą się malownicze Góry Taurus porośnięte przez sosnowe zielone lasy. Czy to wszystko nie brzmi zachęcająco?
Historia miasta sięga II wieku p.n.e., kiedy zorganizowaną osadę zwaną Attalia założył tu król Pergamonu. Ziemie te jednak szybko przeszły we władanie Rzymian a od II wieku zaczęło się tu rozpowszechniać chrześcijaństwo. Podczas rozkwitu Cesarstwa Bizantyjskiego miasto stało się biskupią i znacznie się rozwinęło. Attalia miała silną pozycję, powstał tu ważny port, jednostka militarna, a nawet wywiadowcza, jednak mimo to od VII wieku region zaczął być atakowany przez Arabów, a pod koniec XI wieku zdobyty przez Turków seldżuckich. Aż do początku XV wieku o obecną Antalyę walkę toczyły najróżniejsze narody – Włosi, Wenecjanie, Genueńczycy, aż w końcu sułtan Murad II ostatecznie włączył miasto do Turcji osmańskiej. Właśnie z czasów osmańskich pochodzi słynna starówka Kaleiçi. Zbudowane tam tradycyjne tureckie domy sięgają historią XVIII oraz XIX wieku. Co jeszcze oprócz nich warto zobaczyć w Anatyli?

Antalya
Zwiedzanie miasta należałoby zacząć od wejścia do niego, czyli bramy – Bramy Hadriana. To symboliczne wejście do zabytkowej dzielnicy Kaleiçi. Jest to niejako rzymski łuk triumfalny, który stoi w tym miejscu od II wieku naszej ery. Budowla została wzniesiona ku czci rzymskiego cesarza Hadriana, który odwiedził dawną Attalię. Dziś ta monumentalna budowla oddziela ruchliwe, nowoczesne miasto od części pełnej zabytków, w której czas płynie wolnej. Na starówkę nie mogą wjeżdżać samochody, jest to miejsce spacerów i wytchnienia, a tuż przy Bramie, na tradycyjnych straganach, można zakupić świeże soki wyciskane na miejscu z soczystych owoców, które umilą dalsze zwiedzanie. Kiedy już przejdziemy przez bramę, z kubeczkiem soku, możemy ruszyć by napawać się atmosferą Kaleiçi. Starówka ze wszystkich stron oddzielona jest od miasta zabytkowymi murami obronnymi, a jej nazwa w dosłownym tłumaczeniu oznacza „Wewnętrzna Twierdza”. Miejsce to zawdzięcza swój urok wspomnianym już tradycyjnym domom z XVIII i XIX wieku, posiadającym białe fasady i ozdobione ciemnym drewnem. Symbolami miejskiej starówki są także dwa minarety – Yivli oraz tzw. Złamany Minaret. Pierwszy z nich stanowi najstarszy islamski obiekt miasta i wraz z meczetem należą do Muzeum Etnograficznego. Yivli zwany jest często minaretem Żłobkowym, ze względu na nietypowe wykonanie. Jego wysokość wynosi 38 metrów, i żeby wspiąć się na górę należy pokonać aż 90 schodów. Dziś, jako muzeum, kompleks świątynny gromadzi tradycyjne ubiory, hafty, gobeliny, a także krosna i przybory kuchenne. Drugim ważnym minaretem miasta, stanowiącym niejako symbol, jest Kesik Minare, czyli Złamany Minaret. Część budynku spłonęła w pożarze w 1800 roku, jednak wcześniej stanowiła kolejno świątynię, kościół katolicki i meczet. Z ognia ocalał sam minaret, który nie jest przeznaczony do zwiedzania, ze względu na toczące się przy nim prace renowacyjne.
Nieodłącznymi elementami tradycyjnych tureckich miast są także wieże zegarowe, czyli Saat Kulesi. Oczywiście i taki budynek można odnaleźć w Antayi. Tutejsza wieża przetrwała tu od starożytności, dawniej stanowiąc jedną z aż 80 wież wkomponowanych w mury starówki. Na jej szczycie dumnie powiewa flaga państwowa. Jako wyróżniające się miejsce, często stanowi punkt orientacyjny lub miejsce spotkań. Inną ciekawą starą budowlą jest Wieża Hidirlik, która ma prawie 2000 lat. Także ta wieża wchodziła dawniej w skład murów miejskich, znajduje się na styku starówki, pięknego parku oraz wybrzeża. Roztacza się z niej zapierający dech w piersiach widok!

Antalya, port
Spacerując wybrzeżem, warto zawitać do zabytkowego portu, który również jest częścią Kaleiçi. Cumują tu różnorodne statki, także te stylizowane na zabytkowe. Z tego miejsca można wyruszyć w rejs po okolicy. Zlokalizowanych jest tu wiele polecanych restauracji serwujących owoce morza i rybne przysmaki. Po zasmakowaniu lokalnych specjałów i zwiedzaniu starówki, warto oczywiście udać się na plażę. Które plaże Antalyi są najbardziej polecane? To zależy od upodobań. Region ten słynie z urozmaiconego wybrzeża. Są tu fragmenty kamieniste, żwirkowe, jak i piaszczyste oraz niebywałe klify. Lubiana przez zwiedzających jest plaża Marmerli, która nie jest zbyt duża, jednak charakteryzuje się drobnym piaskiem i zlokalizowana jest niemal tuż przy zabytkowym porcie. Większymi, popularnymi plażami są także kamienista trzykilometrowa plaża Konyaalti oraz piaszczysta Lara.
Wybierając się do Turcji, pamiętajmy, że w głębi tych znanych kurortów, kryje się także ciekawa historia i niebywałe zabytki. Wypoczywając tu, warto wybrać się w dłuższy spacer pełen pięknych ciekawych dziejów i śladów po nich.

Antalya