Idealny wypoczynek? Top kurorty Riwiery Tureckiej

Rego-Bis, 07.09.2022

Belek

Belek to kurort specjalizujący się w golfie ze pięknymi, długimi, złotymi piaszczystymi plażami i górami w tle. Belek zdobył nagrody za rozwój przyjazny dla środowiska, a na tym obszarze występuje wiele ciekawych gatunków roślin i dzikich zwierząt. Zakwaterowanie jest w większości pięciogwiazdkowych obiektach ze wszystkimi udogodnieniami, w tym zajęciami sportowymi i innymi, zabiegami spa i rozrywką. Wiele hoteli jest również przystosowanych do obsługi dzieci, z klubami dla dzieci i innymi atrakcjami dla najmłodszych.

Kemer

Kemer to jeden z pierwszych wielofunkcyjnych kurortów w Turcji, starannie zaplanowany, aby wtopić się w otaczającą scenerię. W jego sercu znajduje się atrakcyjna przystań, przy której zatrzymują się gulety (tradycje, turecki łodzie) wypływające w rejsy po turkusowych wodach morza Śródziemnego. Wokół niej znajdują się sklepy, bary i restauracje serwujące pyszne jedzenie. Kemer ma czystą, żwirową plażę, ale główne ośrodki wypoczynkowe znajdują się na plażach położonych nieco dalej, a mianowicie Kiziltepe, Goynuk, Beldibi, Camyuva i Tekirova. Otoczone lasami sosnowymi oferują szeroki wybór zakwaterowania, w tym hotele pięciogwiazdkowe, wszystkie zaprojektowane tak, aby wtopić się w środowisko naturalne.

Alanya

Alanya to nowoczesny kurort słynący z pięknych piaszczystych plaż. Jego port jest zdominowany przez Czerwoną Wieżę, która chroniła stocznie w czasach seldżuckich, której pozostałości wciąż można zobaczyć. Wysoko na cyplu znajduje się stara twierdza z dobrze zachowanymi murami, wieżami i bizantyjskim kościołem. Podejście zajmuje około godziny, ale warto to zrobić nie tylko dla pięknych widoków. W samej Alanyi znajduje się wiele plaż oznaczonych niebieską flagą i pełna oferta zakwaterowania z mnóstwem dobrych sklepów i restauracji, a także tętniące życie nocne.

Side

Side – miasto o antycznym rodowodzie położone jest na półwyspie z piaszczystymi plażami po jego obu stronach. Szczyci się imponującym starożytnym teatrem, największym w okolicy. Mógł on  pomieścić ponad 15 000 osób, dodatkowo ma widok na morze. Urocze ruiny Świątyni Apolla to romantyczne miejsce zwłaszcza o zachodzie słońca. W Side każdy znajdzie coś dla siebie: wspaniałe plaże, historię, mnóstwo sklepów, intensywne nocne życie i duży wybór restauracji.

Cirali (Çıralı)

Blisko atrakcyjnej nadmorskiej wioski Cirali jest zlokalizowane stanowisko archeologiczne Olympos. Znajduje się ono w uroczym miejscu położonym na 5 kilometrowej plaży, pośród dziewiczej przyrody. Ruiny obejmują łaźnie, świątynię, rzymski teatr i nekropolię. Za Cirali, wysoko na zboczu wzgórza znajduje się legendarny płonący ogień Chimery, czyli znane od starożytności miejsce wypływu na powierzchnię naturalnego gazu.