Wakacje w blasku morza Egejskiego? Tureckie kurorty

Rego-Bis, 01.07.2022

Bodrum

Położone na półwyspie Bodrum jest jednym z najbardziej eleganckich i zeuropeizowanych kurortów w Turcji. Posiada historyczną architekturą, fantastyczne plaże, modne kluby nocne. Bodrum bardzo rozrosło się w ostatnich latach wraz z otwarciem międzynarodowego lotniska, ale jego zachwycający urok pozostaje nienaruszony. Dzieje się tak za sprawą ulic zacienionych palmami i bielonymi domami z płaskimi dachami rozsianymi po tarasowych zboczach wzgórz.  Widoki na miasto są wyjątkowo piękne na tle imponującego zamku Świętego Piotra, który stoi  między zatokami miasta. Latem jest jeszcze bardziej spektakularny, gdy Bodrum rozkwita kolorami jasnoróżowych i fioletowych bugenwilli spływających z olśniewających białych domów. Ciągną się one wzdłuż wąskich uliczek, wijąc się w kierunku morza. Bodrum to także centrum żeglarskie Turcji, a jego światowej klasy marina jest ulubionym miejscem dla jachtów pływających po morzu Egejskim i Śródziemnym. Jest to doskonałe miejsce do zorganizowania wyprawy żeglarskiej, dzięki licznym specjalistycznym firmom, które zapewniają doświadczenie żeglarskie na każdym poziomie. Inną ważną atrakcją Bodrum są tętniące życiem kawiarnie, restauracje i sklepy, a także intensywne życie nocne. Bodrum oferuje zakwaterowanie rozsiane w pięknym centrum miasta i wokół niego, ale najcichsze miejsca na pobyt znajdują się na zachodzie miasta i na wschodnich wzgórzach.

Gumbet (Gümbet)


Ze względu na bliskość Bodrum i wspaniałe możliwości plażowania Gumbet jest bardzo popularny wśród wczasowiczów, z których wielu decyduje się na pobyt  blisko plaży i odwiedzanie do Bodrum w nocy. Jego długa piaszczysta plaża jest otoczona hotelami i pensjonatami, które przyciągają wielu młodych ludzi i miłośników sportów wodnych dzięki dużej szkole windsurfingu i kursom nurkowania.

Bitez


Bitez leży w zatoce, kilka kilometrów na zachód od Bodrum. Łagodnie opadająca plaża z grubym piaskiem i drewnianymi pomostami jest otoczona bielonymi hotelami i willami a także gości popularną szkołę windsurfingu i żeglarstwa. Jego osłonięta zatoczka i płytka woda są idealne dla początkujących. Otoczona przez bujne sady mandarynki Bitez jest idealny dla tych, którzy chcą uciec od tłumów.

Turkbuku


Turkbuku to jeden z najlepiej strzeżonych sekretów Bodrum, z szeregiem ekskluzywnych hoteli, znakomitymi restauracjami nad morzem położonymi na drewnianych pomostach i modnymi barami, które ożywają po zachodzie słońca. Za dnia kawiarnie i hotele przy plaży są rajem dla turystów, z fantastycznymi widokami na piękną zatokę i drewnianymi platformami usianymi leżakami, z których można schodzić do wody.