Wycieczka do Turcji. Co warto zobaczyć w Ankarze?

Rego-Bis, 20.01.2023

Dlaczego warto odwiedzić stolicę Turcji, czego w Turcji warto spróbować? Jakie zabytki skrywa Ankara? Jak długo pełni funkcje stolicy państwa rozciągającego się na dwóch kontynentach? Jakie są ciekawostki o Ankarze?

Wakacje w stolicy Turcji

Planujecie wczasy w Turcji? Nie przegapicie stolicy!

Stolica Turcji Ankara, położona jest w północno-zachodniej części kraju. Około 200 kilometrów na południe od Morza Czarnego. Kiedy i jak Ankara stała się stolicą Turcji?

Po I wojnie światowej Mustafa Kemal zwany później Atatürk (ojciec Turków), który był przywódcą tureckich nacjonalistów, uczynił Ankarę centrum ruchu oporu.

Od 1919 roku stała się ona siedzibą nacjonalistów. Działania Atatürka były na tyle skuteczne, że cztery lata później Ankara została ogłoszona stolicą Turcji w 1923 roku.

Atatürk występował zarówno przeciwko rządowi sułtana osmańskiego, jak i przeciwko najeźdźcom zewnętrznym (głównie greckim).

W czasach Imperium Osmańskiego siedzibą sułtana a zarazem głównym miastem był Konstantynopol (dzisiejszy Stambuł).

Gdy Ankara stała się stolicą Turcji była niewielkim miastem. W 1924 roku liczyła około 35 000 mieszkańców. Uzyskanie statusu stolicy przyczyniło się do gwałtownego rozwoju miasta.

W 2014 populacja Ankary wyniosła już ponad 4,5 miliona mieszkańców. Obecnie jest to drugie co do wielkości miasto w Turcji po Stambule.

Co ciekawe, Ankara nazywana wcześniej Angorą posiada długą i bogatą historię. Najstarsze ślady osadnictwa pochodzą z epoki brązu. W czasach Frygów miasto się rozrosło.

Według tradycji tego starożytnego ludu Ankara miała być założona przez legendarnego króla Midasa, który miał zamieniać wszystko co dotknął w złoto.

Miasto było również rządzone przez Lidię oraz Persję. Zdobyte zostało przez Aleksandra Wielkiego w 333 roku p.n.e. W III wieku p.n.e. Ankarę zajęli celtyccy Galatowie.

Później miasto było częścią Imperium Rzymskiego a następnie Bizancjum. Od XI wieku Ankara głównie była rządzone przez Turków. Jakie są najciekawsze atrakcje stolicy Turcji? Co warto w Ankarze zobaczyć?

Atrakcyjne miejsca w Ankarze - Anitkabir (Mauzoleum Atatürka)

Najczęściej odwiedzana atrakcja Ankary jest zarazem najważniejszym współczesnym miejscem pielgrzymek w Turcji.

Na szczycie wzgórza, na zachód od centrum miasta, znajduje się mauzoleum Mustafa Kemala Atatürka - założyciela współczesnego państwa tureckiego.

Oprócz mauzoleum, w którym hojnie wykorzystano marmur, w miejscu skupionym wokół rozległego placu znajduje się duży kompleks muzealny.

Zawiera zarówno eksponaty dotyczące wojny o niepodległość, która doprowadziła do narodzin Turcji, jako nowoczesnego państwa, jak i ekspozycje poświęcone życiu Atatürka.

Z arkad, które otaczają plac rozciągają się wspaniałe widoki na Ankarę. Samo mauzoleum zdobią pozłacane inskrypcje przemówień Atatürka, pierwszego przywódcy Republiki Tureckiej.

Warto zobaczyć w Ankarze - Twierdza

Twierdza jest uważana za jedno z najważniejszych miejsc turystycznych w Ankarze. Pierwsze umocnienia w tym miejscu zostały zbudowane prawdopodobnie w VIII wieku p.n.e.

Obecna twierdza została postawiona przez Bizancjum około VII wieku n.e. Wewnątrz znajdują się wąskie brukowane uliczki ze starymi domami z epoki osmańskiej, z których niektóre zostały w ostatnich latach pieczołowicie odrestaurowane. Niestety całkiem sporo z nich powoli popada w ruinę.

Główną atrakcją wewnątrz murów jest Wieża Wschodnia (Sark Kulesi), z której rozciąga się wspinały widok na współczesną Ankarę.

Będąc w tym miejscu warto odwiedzić Aslanhane Cami, jeden z najciekawszych meczetów w Ankarze.

Warto wejść do środka meczetu aby zobaczyć salę modlitewną. Wyłożona jest drewnianymi filarami zwieńczonymi rzymskimi kamiennymi kapitelami i ozdobnym mihrabem (nisza ścienna wskazującą Mekkę) z płytek ceramicznych.

Atakule - nowy symbol Ankary

Otwarta w 1989 roku Atakule - to wieża komunikacyjno-obserwacyjna wznosząca się na wysokość 125 metrów.

Ata” oznacza przodka, a „kule” wieżę po turecku. Jest to jeden z nowoczesnych symboli miasta. Budynek posiada taras, z którego można podziwiać całe miasto.

W wieży znajduje się restauracja, która co godzinę obraca się o 360 stopni, odsłaniając podczas posiłku panoramiczne widoki. Również w centrum stolicy Albanii znajduje się podobny lokal zlokalizowany w budynku Sky Tower.

Wypoczywając w Durrës – największym albańskim kurorcie warto odwiedzić leżącą niedaleko Tiranę, aby z obracającej się restauracji spoglądać z góry na najważniejsze zabytki.

Ciekawe miejsca w Ankarze - Muzeum Cywilizacji Anatolijskich

Samo muzeum to wystarczający powód, aby włączyć Ankarę do planu podróży po Turcji.

To jedyne miejsce w kraju, w którym można w pełni uchwycić ludzką historię Anatolii z epoki przedklasycznej. Znajdują się tutaj najważniejsze znaleziska z neolitycznej wioski Çatalhöyük, położonej niedaleko Konyi.

Można tu podziwiać malowidło ścienne uważane przez niektórych archeologów za pierwszą na świecie mapę miasta oraz słynny posąg bogini płodności.

Godne uwagi są sale poświęcone Imperium Hetytów, którego stolicą była Hattuşa oraz imperiom frygijskim i urartyjskim, które prosperowały na anatolijskim stepie w epoce żelaza.

Centralna sala prezentuje najważniejsze kamienne płaskorzeźby i posągi z różnych epok. Znajdują się tutaj liczne, bardzo szczegółowe płaskorzeźby z hetyckiego miejsca Karkemisz (70 kilometrów na południowy zachód od Gaziantep).

Warte zobaczenia w Ankarze - Meczet Kocatepe 

Dlaczego warto zobaczyć Meczet Kocatepe? Przede wszystkim dlatego, że jest największym meczetem w Ankarze.

Jest jednocześnie jednym z największych tego typu budynków na świecie. Może pomieścić około 24 000 wiernych. Został zbudowany w latach 1967-1987 w dzielnicy Kocatepe w Kızılay.

Jego wielkość i wyróżniająca się lokalizacja sprawiły, że stał się punktem orientacyjnym, który można zobaczyć z niemal każdego miejsca w centrum Ankary. 

Architektura meczetu Kocatepe łączy w sobie tradycyjny osmański styl XVI wieku z XX-wieczną technologią. Z czterema minaretami meczet przypomina Meczet Selima II w Edirne. Jego centralna kopuła i półkopuły są inspirowane Błękitnym Meczetem (Meczet Sułtana Ahmeda) z Stambułu. 

Szacunkowa objętość budynku to 68 696 metrów sześciennych a powierzchnia 4288 m². Ma wymiary 64x67 metrów i wysokość 48,5 metrów oraz kopułę o średnicy 25,5 metrów. Centralną kopułę otaczają cztery mniejsze półkopuły.

Ankara znajduje się w środkowej Turcji. Uważane za najciekawsze regiony turystyczne tego kraju: Riwiery Turecka oraz Egejska znajdują się na wybrzeżu w zachodniej części kraju.

Powiązane oferty