Pamukkale – najsłynniejsza naturalna atrakcja Turcji?

Rego-Bis, 10.08.2022

Pamukkale to surrealistyczny cud natury falujących półokrągłych, czysto białych trawertynów, które leżą wśród zielonych pól uprawnych. To czysto białe zbocze wzgórza jest jednym z najczęściej fotografowanych miejsc w Turcji i najsłynniejszą naturalną atrakcją turystyczną tego kraju. Pamukkale słynie z basenów termalnych z białego trawertynu, które są główną atrakcją turystyczną w tej części świata od II wieku p.n.e. Nie bez powodu Pamukkale jest uwielbiane przez podróżników od wieków. Możliwość kąpieli w tych jasno-białych basenach pełnych turkusowoniebieskiej wody jest jednym z największych atrakcji dla podróżników ze wszystkich stron świata. Widok całego wzgórza pokrytego białymi tarasowymi basenami termalnymi jest godny uwagi, ale nie tylko. Co jeszcze czeka na turystów w Pamukkale?

Spacer w górę lub w dół trawertynów

Olśniewający biały kalcytowy klif Pamukkale został utworzony przez osady wapnia z gorących źródeł w okolicy. W ten sam sposób, w jaki stalaktyty tworzą się w jaskiniach wapiennych, osady rosną na stromych zboczach, stopniowo rozszerzając się, tworząc naturalne tarasy. Pamukkale oznacza „bawełniany zamek”, a oślepiający biały kolor tych trawertynów wygląda jak dziwaczna naturalna forteca. Najlepszym sposobem na poznanie trawertynów jest spacer w górę lub w dół tarasowej części grzbietowej, która prowadzi od podstawy wzgórz w wiosce Pamukkale do centralnego wejścia do starożytnego miejsca Hierapolis na szczycie. To jedyny odcinek, po którym można chodzić, a po trawertynach można iść tylko boso. Na wyższych poziomach tarasy w kształcie półokręgu mieszczą baseny z wodą, przez które się brodzi (większość ma głębokość od kostki do połowy łydki), aby dotrzeć na szczyt. Na szczycie wzgórza znajduje się drewniany chodnik, który wije się przez większość długości wzdłuż górnej krawędzi trawertynów, skąd można zrobić panoramiczne zdjęcia trawertynowego wzgórza i krajobrazu za nim.

Antyczny basen Pamukkale

Jeśli ktoś ma ochotę wziąć udział w regenerującej kąpieli w gorącym basenie, tak jak robili to Rzymianie to warto odwiedzić antyczny basen Pamukkale. Usytuowany pomiędzy muzeum a Świątynią Apolla pozwala rozluźnić zmęczone mięśnie  w bogatej w minerały gorącej wodzie źródlanej o stałej temperaturze 36 stopni Celsjusza. Jest to najbardziej interesujące doświadczenie z gorącymi źródłami w Turcji. Na wpół zanurzone kolumny i kawałki marmuru rozrzucone w wodzie tworzą niezwykły klimat tego miejsca. Jednakże jest ono  bardzo popularne, więc należy przygotować się na tłumy.

Przeloty nad Pamukkale

W ostatnich latach w Pamukkale pojawiły się zarówno paralotniarstwo, jak i loty balonem.
Chociaż nie jest tak sławny jak główne tureckie miejsce balonowe w Kapadocji, to lot oferuje widoki z lotu ptaka na ruiny Hierapolis, tarasy kalcytowe i bujną zieleń pól. Lot balonem to poranna czynność, która odbywa się tuż po wschodzie słońca, więc na zwiedzanie z lotu ptaka trzeba wstać wcześnie. Alternatywnie, paralotniarstwo w tandemie odbywa się przez cały dzień. Paralotniarze startują ze szczytu, który wznosi się za Hierapolis i trawertynowym wzgórzem, i szybują nad miejscem i tarasami w drodze do lądowania poniżej.