Co warto zwiedzić w Turcji?

Rego-Bis, 08.11.2021

Od zarania dziejów Turcja - kraina rozległych wyżyn, górskich pasm oraz żyznych dolin - stanowiła doskonałe miejsce dla starożytnych bogów, handlujących kupców i licznych władców, którzy podbijali lądy i tworzyli miasta. Wiele miejsc zyskało światową sławę. Podczas wakacji w Turcji warto wybrać się do któregoś z historycznych miejsc i spacerować śladami naszych przodków i mitologicznych bogów.

Troja


Troja przywodzi na myśl wiele skojarzeń - między innymi historię pięknej Heleny i Parysa, ogromnego konia z drewna i zagładę miasta. Historycznie Troja wspominana jest już od 333 r.p.n.e., kiedy do miasta przybył Aleksander Wielki. Późniejsze jej losy to między innymi wojna z Mitrydatesem i odbudowanie miasta przez Juliusza Cezara. Historycy twierdzą, że była miejscem narodzin Eneasza - który według legendy był pierwszym założycielem Rzymu. Troja jest głównym elementem Iliady i Odysei Homera. Położona na południowy - zachód od Stambułu przyciąga wielu turystów - pozostałości miasta i mury miejskie udostępnione są do zwiedzania turystom. Podczas wycieczki można zobaczyć również niezwykłą replikę konia trojańskiego.

Bursa


Nad tym historycznym miastem góruje ogromny masyw Uludag, otaczają je niezwykłe zielone lasy, a miasto słynie z kammamów i kąpielisk. Według podań greckich Bursa została założona przez króla Prusjasza I Chromego. Przez wiele lat była podbijana przez Arabów, Seldżuków, krzyżowców, Bizantyjczyków i Turków. Zdobyta w 1326 roku przez Osmana Gaziego została pierwszą stolicą państwa osmańskiego. Obecnie jest to piąte co do wielkości miasto w Turcji i mimo błyskawicznego rozwoju i wpływów nowoczesności -  wciąż jest niezwykłym pomnikiem architektury wczesnoosmańskiej. Warto zobaczyc Wielki Meczet, Zielony Meczet, karawanasaraj Koza Han, Mauzoleum Orhana i Osmana Gazi i wieżę zegarową. 

Efez


Turyści uwielbiają odwiedzać Efez, gdyż jego niezwykłe wykopaliska robią ogromne wrażenie na wszystkich zwiedzających. Według podań historycznych założycielkami Efezu były legendarne Amazonki, miasto zamieszkiwane było głównie przez Karyjczyków i Lakończyków. Według legendy założyciele zwrócili się o pomoc do wyroczni apollińskiej - otrzymali polecenie aby wybudować miasto wskazane przez rybę i dzika. Androklos wraz z przyjaciółmi postanowili omówić temat przy smażonej rybie, która niespodziewanie wyskoczyła z patelni na rozżarzone węgle, które rozsypały się na pobliskie zarośla i zapłonął las, z którego uciekł dzik. Tym sposobem u podnóża wzgórza Pion powstało miasto Efez. Starożytny Efez był miejscem kultu Kybele, bogini płodności i urodzaju (greckiei Rei i Demeter), z czasem Kybele przeistoczyła się w Artemidę. Efez swój najlepszy czas przeżywał za czasów imperium rzymskiego - miasto stało się stolicą prowincji Azji Mniejszej.  Najważniejsze miejsca w Efezie to Biblioteka Celsusa, Kościół św. Marii Panny, wielki teatr, Droga Arkadyjska, Droga Kuretów, Świątynia Hadriana oraz Odeon. 

Bosfor


Legenda głosi, że nazwa Bosfor (Krowi Bród) powstała dzięki kłótni Zeusa i Hery. Kiedy Zeus zdradzał Herę, wpadła ona w histerię, aby uspkoić żonę Zeus zamienił swoją kochankę- kapłankę Io w jałówkę. Hera oczywiście wymyśliła zemstę - nasłała na rywalkę gza, który ukąsił ją tak dotkliwie, że ta pędząc przed siebie przeprawiła się przez cieśninę, którą na pamiątkę nazwano Bosfor. Geograficznie jest to łącząca Wschód z Zachodem cieśnina, która już w czasach greckich była jedną z najważniejszych dróg morskich na świecie. Jej długość to 32 km a szerokość 3,6 km. Ze względu na znaczenie strategiczne - cieśnina Bosfor w 1936 roku stała się międzynarodową drogą morską.