Infolinia
Godziny otwarcia
Od zarania dziejów Turcja - kraina rozległych wyżyn, górskich pasm oraz żyznych dolin - stanowiła doskonałe miejsce dla starożytnych bogów, handlujących kupców i licznych władców, którzy podbijali lądy i tworzyli miasta. Wiele miejsc zyskało światową sławę. Podczas wakacji w Turcji warto wybrać się do któregoś z historycznych miejsc i spacerować śladami naszych przodków i mitologicznych bogów.
Troja przywodzi na myśl wiele skojarzeń - między innymi historię pięknej Heleny i Parysa, ogromnego konia z drewna i zagładę miasta. Historycznie Troja wspominana jest już od 333 r.p.n.e., kiedy do miasta przybył Aleksander Wielki. Późniejsze jej losy to między innymi wojna z Mitrydatesem i odbudowanie miasta przez Juliusza Cezara. Historycy twierdzą, że była miejscem narodzin Eneasza - który według legendy był pierwszym założycielem Rzymu. Troja jest głównym elementem Iliady i Odysei Homera. Położona na południowy - zachód od Stambułu przyciąga wielu turystów - pozostałości miasta i mury miejskie udostępnione są do zwiedzania turystom. Podczas wycieczki można zobaczyć również niezwykłą replikę konia trojańskiego.
Nad tym historycznym miastem góruje ogromny masyw Uludag, otaczają je niezwykłe zielone lasy, a miasto słynie z kammamów i kąpielisk. Według podań greckich Bursa została założona przez króla Prusjasza I Chromego. Przez wiele lat była podbijana przez Arabów, Seldżuków, krzyżowców, Bizantyjczyków i Turków. Zdobyta w 1326 roku przez Osmana Gaziego została pierwszą stolicą państwa osmańskiego. Obecnie jest to piąte co do wielkości miasto w Turcji i mimo błyskawicznego rozwoju i wpływów nowoczesności - wciąż jest niezwykłym pomnikiem architektury wczesnoosmańskiej. Warto zobaczyc Wielki Meczet, Zielony Meczet, karawanasaraj Koza Han, Mauzoleum Orhana i Osmana Gazi i wieżę zegarową.
Turyści uwielbiają odwiedzać Efez, gdyż jego niezwykłe wykopaliska robią ogromne wrażenie na wszystkich zwiedzających. Według podań historycznych założycielkami Efezu były legendarne Amazonki, miasto zamieszkiwane było głównie przez Karyjczyków i Lakończyków. Według legendy założyciele zwrócili się o pomoc do wyroczni apollińskiej - otrzymali polecenie aby wybudować miasto wskazane przez rybę i dzika. Androklos wraz z przyjaciółmi postanowili omówić temat przy smażonej rybie, która niespodziewanie wyskoczyła z patelni na rozżarzone węgle, które rozsypały się na pobliskie zarośla i zapłonął las, z którego uciekł dzik. Tym sposobem u podnóża wzgórza Pion powstało miasto Efez. Starożytny Efez był miejscem kultu Kybele, bogini płodności i urodzaju (greckiei Rei i Demeter), z czasem Kybele przeistoczyła się w Artemidę. Efez swój najlepszy czas przeżywał za czasów imperium rzymskiego - miasto stało się stolicą prowincji Azji Mniejszej. Najważniejsze miejsca w Efezie to Biblioteka Celsusa, Kościół św. Marii Panny, wielki teatr, Droga Arkadyjska, Droga Kuretów, Świątynia Hadriana oraz Odeon.
Legenda głosi, że nazwa Bosfor (Krowi Bród) powstała dzięki kłótni Zeusa i Hery. Kiedy Zeus zdradzał Herę, wpadła ona w histerię, aby uspkoić żonę Zeus zamienił swoją kochankę- kapłankę Io w jałówkę. Hera oczywiście wymyśliła zemstę - nasłała na rywalkę gza, który ukąsił ją tak dotkliwie, że ta pędząc przed siebie przeprawiła się przez cieśninę, którą na pamiątkę nazwano Bosfor. Geograficznie jest to łącząca Wschód z Zachodem cieśnina, która już w czasach greckich była jedną z najważniejszych dróg morskich na świecie. Jej długość to 32 km a szerokość 3,6 km. Ze względu na znaczenie strategiczne - cieśnina Bosfor w 1936 roku stała się międzynarodową drogą morską.
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celach realizacji usług, statystycznych i marketingowych, w tym badania Twoich zainteresowań i dopasowania do nich reklam na innych stronach www. Preferencje zapisywania ciasteczek możesz ustawić w przeglądarce. Polityka prywatności