Słoneczna Riwiera Turecka. Co zobaczyć?

Rego-Bis, 02.02.2022

Riwiera Turecka z gwarantowaną pogodą, hotelami all-inclusive oferującymi usługi najwyższej jakości co roku jest jednym z ulubionych miejsc odpoczynku Polaków. Beztroski pobyt na plaży, doskonałe jedzenie, możliwość zrobienia zakupów na licznych bazarach to jedno z wielu atutów tureckich kurortów nad morzem Śródziemnym. Dobrze zachowane starożytne zabytki oraz interesująca architektura z czasów osmańskich przyciągają miłośników zwiedzania. Osoby lubiące aktywny wypoczynek i bardziej emocjonujące doznania również nie będą zawiedzione. Nie należy zapominać o przepięknej i urozmaiconej naturze. Co warto zobaczyć na Riwierze Tureckiej?

Chimaera (Yanartaş)

Położna około 40 kilometrów od Kemer Chimaera (Yanartaş) jest naturalnym wypływem gazu ziemnego. Znajduje się ona na popularnym szlaku dla pieszych  zwanym drogą licyjską. Ze względu na ciągłą emisję metanu Yanartaş jest ogniem, który nigdy nie gaśnie. Znajdujący się na obszarze wulkanicznym płonie od czasów starożytnych. Płomienie wydostają się na zewnątrz przez pęknięcia w powierzchni ziemi. Szczeliny powstały w wyniku trzęsień ziemi. Ogień, który kiedyś był potężniejszy, później zamienił się w więcej płomieni o mniejszej mocy. Największe wrażenie robi oglądanie płomieni, gdy robi się ciemno. Od wieków miejsce to jest uważane za święte i mogło się przyczynić do powstania greckiego mitu o Chimerze.

Myra

Miasto, kojarzone głównie z Świętym Mikołajem, którego był biskupem posiada wspaniałe stanowisko archeologiczne. Największe wrażenie robią przepiękne grobowce wykute w skale, w większości datowane na IV wiek p.n.e. Widząc je od razu nasuwa się skojarzenie z słynną Petrą w Jordanii i skalnym miastem Wardzia w Gruzji. Siedem grobowców jest szczególnie bogato zdobionych. Dwa  z nich zawierają najbardziej imponujące skalne płaskorzeźby, jakie dotąd znaleziono w Licji. Imponujący i niezwykle dobrze zachowany jest teatr rzymski mogący pomieścić ponad 10,000 osób. Teatr w Myrze jest uważany za najwspanialszy w całej Licji i zawiera wyrafinowane dekoracje. Zewnętrzną fasadę budynku scenicznego zdobią również płaskorzeźby – jedyne tego typu w całej Licji. Liczne inskrypcje znajdujące się w teatrze dostarczają interesujących informacji o różnych aspektach funkcjonowania starożytnego miasta. Przykładowo napis w orkiestrze, który wyjaśnia, że miasto płaci 7000 denarów podatku Lidze Licyjskiej z przychodów działalności importowo-eksportowej. Podczas gdy inny oznacza miejsce, w którym sprzedawca podaje publiczności przekąski. Miejsce urzeka swoim pięknem i wielkością.  W Myrze (obecnie Demre) jest XIX wieczny kościół pod wezwaniem Św. Mikołaja, gdzie w czasie prac archeologicznych odkryto mury świątyni i z IV wieku z uszkodzonym sarkofagiem, gdzie pierwotnie spoczywały szczątki świętego.

Kanion Köprülü

Dla miłośników wody, przepięknej przyrody i wszystkich, którzy lubią adrenalinę, Park Narodowy Kanionu Köprülü jest jednym z najlepszych miejsc na jednodniową wycieczkę. Położony 90 kilometrów na północny wschód od Antalyi, jest również łatwo dostępny z Side (około 64 kilometry). Zielono-niebieska woda rzeki Köprülü wije się przez wysokie klify tworząc wyjątkowy krajobraz. Kanion Köprülü stał się jednym z najpopularniejszych miejsc do raftingu w Turcji. Miejsce doskonale nadaje się również do trekkingu, podczas którego można poznać historyczne i naturalne piękno regionu. Warto zwrócić uwagę na kamienne mosty, od których kanion wziął swoją nazwę.