Kapadocja – atrakcja numer 1 w Turcji?

Rego-Bis, 12.09.2022

Kapadocja jest miejscem, które z pewnością należy w Turcji odwiedzić. Park Narodowy Göreme i tereny skalne Kapadocji zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1985 r. na podstawie kryteriów przyrodniczych i kulturowych. Ten skalisty krajobraz jest poprzecinany sieciami starożytnych podziemnych osad i wybitnymi przykładami sztuki bizantyjskiej. W wyniku

działania wiatru i wody, które powoli erodują skały powstały tutaj niesamowite księżycowe krajobrazy. Głównymi atrakcjami turystycznymi są wioski kapadockie, wyrzeźbione w zboczach wzgórz, wykute w skale kościoły z epoki bizantyjskiej z olśniewającymi freskami oraz labiryntowe podziemne miasta, w których kiedyś pierwsi chrześcijanie ukrywali się przed prześladowcami.
Doliny Kapadocji, pełne atrakcji zarówno dla miłośników przyrody, jak i miłośników historii, są jednym z najlepszych miejsc do uprawiania turystyki pieszej i konnej w Turcji. Piękne ujęcia z lotu ptaka spopularyzowały region jako najlepsze miejsce na świecie na wycieczki balonem. Co warto zobaczyć w Kapadocji?

Lot balonem

W sezonie letnim ponad 100 balonów wzbija się w niebo tuż po wschodzie słońca i zapewnia pasażerom widok z lotu ptaka na centralny obszar doliny i formacje skalne. Balony latają codziennie przez cały rok, chyba że zostaną odwołane z powodu złej pogody. Typowy plan lotu obejmuje obszar zawierający doliny Czerwonej, Róży i Meskendir. Podróż trwa około godziny. Ze względu na wczesną porę wylotów można zobaczyć wyjątkowe wschody słońca. 

Skansen Göreme

Tuż za wioską Göreme znajduje się wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO skansen Göreme. Jest to zespół klasztorny złożony z wykutych w skale kościołów w których znajdują się wspaniałe freski. Freski pochodzą z X-XII wieku, kiedy Kapadocja była ważnym bizantyjskim ośrodkiem religijnym. W kompleksie znajduje się kilka kościołów i kaplic. Do najważniejszych należą kościół Elmalı z freskiem Wniebowstąpienia nad drzwiami; kaplica św. Barbary z dekoracją wnętrza w kolorze czerwonej ochry; kościół Yılanlı (Węża) z malowidłami ściennymi. Najważniejszym punktem kompleksu jest jednak kościół Karanlık (Ciemny), w którym znajdują się znakomicie odrestaurowane, kolorowe freski, które są uważane za jedne z najlepiej zachowanych przykładów sztuki bizantyjskiej na świecie.

Podziemne miasta Kaymaklı and Derinkuyu

Podziemne miasta Kapadocji zaczęto wykuwać w epoce brązu, ale najbardziej znane pochodzą z VI i VII wiek n.e kiedy to chrześcijanie z regionu przez długi czas zaczęli żyć pod ziemią, aby uciec przed najeźdźcami arabskimi.  Podziemne miasto Kaymaklı posiada labirynt pomieszczeń połączonych tunelami, które rozciągają się na osiem poziomów. Cztery z tych poziomów mogą być eksplorowane przez zwiedzających. Derinkuyu  to najgłębsze podziemne schronienie w Kapadocji. Tunele są miejscami dość klaustrofobiczne, ponieważ wnikają coraz głębiej w ziemię. W tym podziemnym labiryncie znajdują się kaplice oraz wiele obszarów mieszkalnych i magazynowych. Widać też pomysłowy system szybów wentylacyjnych, z którego korzystali mieszkańcy Derinkuyu.
Zejście pod ziemię do labiryntowej sieci tuneli to fascynujące przeżycie, ale osoby cierpiące na klaustrofobię powinny mieć świadomość, że niektóre tunele są wyjątkowo wąskie.