Side – wypoczynek i zwiedzanie

Rego-Bis, 30.11.2020

Wakacje nad Riwierą Turecką

Jednym z najsłynniejszych kurortów Riwiery Tureckiej jest Antalya. O około godzinę jazdy z tamtejszego lotniska oddalone jest tureckie miasto Side, położone malowniczo na wybrzeżu, posiadające magiczną starówkę. Samo już Side wypełnione jest atrakcjami, a dodatkowo około 5 km od miasta znajduje się Manavgat z rzeką oraz słynnym wodospadem. To okolica, w której z pewnością warto spędzić swój wypoczynek!

Mangvat, wodospad
Side to miasto styku nowoczesności i historii. Z jednej strony mawia się, że to „miasto muzeum”, a nawet „skansen antyku”, z drugiej zaś można znaleźć tu głośne dyskoteki, gwarne restauracje serwujące rybne dania oraz kramy z pamiątkami. Pomiędzy antycznymi ruinami, wznoszą się tu nowoczesne budowle, a turystyczne dzielnice pełne są nowoczesnych hoteli z basenami, SPA, wyżywieniem All Inclusive i animacjami. Ścisła starówka, pełna antycznych zabytków, znajduje się na malowniczym cyplu. Początki tego miejsca sięgają już VII w. p.n.e. Jego nazwa, Side, pochodzi z języka anatolijskiego i oznacza „owoc granatu”. W starożytności była to dość kontrowersyjna osada, zamieszkiwana głównie przez piratów. Na przestrzeni wieków jej losy się zmieniały, a dziś to po prostu popularny kurort turystyczny, który oprócz reliktów historii, oferuje wypoczynek na przepięknych, długich, piaszczystych plażach.
Najczęściej uczęszczaną plażą jest główna plaża miejska, która zazwyczaj jest niestety dość zatłoczona. Znajduje się na zachód od centrum miasta. Jest piaszczysta, piasek ma tu piękny złoty kolor, rosną tu liczne palmy, a morze mimo wielu turystów, jest czyste. Popularną wśród wypoczywających plażą, jest także Büyük znajdująca się po wschodniej stronie półwyspu ze starówką. Jest piaszczysta i rozpościerają się z niej piękne widoki. Większość tutejszych hoteli, jak np. Side Town i Park Side Hotel, posiadają swoje plaże hotelowe, więc odwiedzający to miejsce przyjezdni, nie muszą szukać dogodnego dla siebie miejsca na publicznych, dość gwarnych odcinkach wybrzeża. Klimatyczny labirynt tutejszych uliczek oraz szeroka portowa promenada sprzyjają po plażowaniu długim spacerom.

Plaża, Side
Bogactwo starożytnych zabytków Side znajduje się na cyplu zamkniętym dla ruchu samochodowego. Przy wejściu na starówkę, przy słynnym amfiteatrze, funkcjonuje jednak pętla autobusowa, więc osoby nielubiące długich spacerów, mogą się tu dostać komunikacją miejską. Najsłynniejszymi zabytkami tego miejsca są agora, świątynia Apolla oraz, wspomniany już, amfiteatr, będący największym w Anatolii. Z zabytkami oraz rozwojem tego regionu wiążą się oczywiście ciekawe historie. Osada, położona niegdyś tylko na cyplu, miała niezwykle atrakcyjną lokalizację. Toczyły się o nią walki i trafiała pod panowanie różnych władców: władało nią państwo lidyjskie, Persowie, Grecy, Ptolemeusz, Seleucydzi, piraci morscy, Rzymianie, Arabowie, aż w końcu w IV w. weszła w skład państwa Turków Osmańskich. I tak miasto przeżywało liczne wzloty i upadki, rozwijało się i stawało potęgą handlu, po czym przeżywało wielkie najazdy, krzyżowały się tu wielkie kultury, z których każda pozostawiła tu po sobie coś niezwykłego i charakterystycznego, aż w końcu w IV wieku Side doświadczyło silne trzęsienie ziemi, które część przepięknych budynków przekształciło w ruiny.

Side, Świątynia Apolla
Pod koniec XX w. miasto zaczęło stawać się coraz popularniejszą destynacją turystyczną, podjęto się także odrestaurowania części antycznych budowli. Pomiędzy ruinami murów miejskich i starych domostw, można dostrzec odrestaurowany półkolisty rzymski teatr. Tuż obok niego wyznaczony jest główny plac miasta, czyli agora, gdzie niegdyś zwoływano zgromadzenia polityczne, religijne a nawet odbywał się tu handel. W dobrym stanie zachowano także budynek rzymskich łaźni, wybudowanych w V w., gdzie dziś zlokalizowane jest muzeum. Równie ważnymi zabytkami są ruiny dwóch świątyń, znajdujące się niemal nad samym morzem – świątynie Apolla i Ateny, wybudowane w II w. Budynki są częściowe zrekonstruowane, zachowały się też ich pojedyncze oryginalne fragmenty.
Poszukując idealnego miejsca na wczasy, na pewno warto wziąć pod uwagę tureckie Side. To nie aż tak duże miasto, które jest w stanie zaoferować niemal wszystko, czego potrzebujemy do ciekawego, jak i beztroskiego wypoczynku.