Wakacje z przygodą. Co zobaczyć w słonecznej Alanyi?

Rego-Bis, 03.08.2022

Alanya, kurort na południowym wybrzeżu Turcji oferuje wyjątkową mieszankę relaksu, historii i przygody. Obmywane przez błękitne wody morza Śródziemnego miasto emanuje niezwykłą atmosferą, która przyciąga turystów pragnących odpocząć i poznać wyjątkowe piękno tego miejsca. Plaże to jeden z jego głównych atutów. Odosobnione zatoki, piękne skaliste otoczenie i spokojne wody to tylko niektóre z powodów, dla których łatwo się zakochać w Alanyi. Najładniejszą i najpopularniejszą jest plaża Kleopatry położona w zachodniej części miasta, oddzielona od centrum Alanyi skalistym, zalesionym zboczem cypla zamkowego. Będąc w Turcji należy się spodziewać doskonałego jedzenia. Jak w każdej innej części kraju, Alanya ma swoje charakterystyczne smaki i lokalne receptury. Dlatego warto spróbować typowych dań tego regionu. Jeśli nie wiadomo jak je zidentyfikować po prostu warto zapytać. Miejscowi chętnie pomogą i doradzą sprawiając, że najbardziej interesującespecjały nie zostaną pominięte. W samym mieście znajdują się ciekawe zabytki i piękną przyroda. Co warto zobaczyć w Alanyi?

Średniowieczna twierdza

Zamek wraz z około sześciokilometrowym odcinkiem murów znajdują się na 250 metrowym skalistym wysokim cyplu otoczonym z trzech stron morzem. Twierdza od strony lądu była chroniona stromym klifem, co sprawiało, że trudno ją było zdobyć.  Wewnątrz murów znajduje się starówka Alanyi, najciekawsza część miasta do zwiedzania. W starożytności skalisty, obfitujący w jaskinie półwysep był ulubionym miejscem piratów. Zbudowane w okresie hellenistycznym fortyfikacje zostały rozbudowane pod panowaniem rzymskim, ale dopiero w epoce bizantyjskiej Alanya zaczęła odgrywać rolę ważnego śródziemnomorskiego portu morskiego. Turcy Seldżucy przejęli kontrolę nad regionem w XIII wieku i z tego okresu pochodzi najwięcej zabytków łącznie z twierdzą. Z interesujących atrakcji znajdujących się w środku warto wymienić chrześcijański kościół wybudowany za czasów Bizancjum (X wiek) czy przykłady typowej architektury osmańskiej takiej jak domy mieszkalne z XIX wieku. Dodatkowo, twierdza ze względu na swoje położenie oferuję niesamowite, panoramiczne widoki.

Historyczny port

Od strony portu, zarówno Czerwona Wieża (Kızılkule), jak i stocznia Seldżuków (Tersane) są przedłużeniem fortyfikacji zamku Alanya, zbudowanego w XIII wieku. Ośmiokątna, wysoka na 30 metrów Czerwona Wieża służyła jako fortyfikacja obronna portu w epoce Seldżuków. Warto udać się na dach budowli , aby podziwiać wspaniałe widoki na port. Od wieży zadbany chodnik biegnie wzdłuż oryginalnych murów portu do jedynej zachowanej w Turcji stoczni z czasów seldżuckich.

Stocznia posiada pięć doków i jest głęboka na 44 metry a jej długość to 56,5 metra. Zbudowana w 1227 roku przez sułtana Alaaddina Keykubata o czym świadczy zdobiona rozetami inskrypcja z jego imieniem znajdująca się przy wejściu do budowli.

Jaskinia Damlataş

W 1948 roku, kiedy na półwyspie Alanyi wydobywano kamień do budowy portu, robotnicy natknęli się na jaskinię pełną stalagmitów i stalaktytów. Jaskinia Damlataş ma 50 metrów długości i 15 metrów wysokości i jest starannie oświetlona. Warto teraz zwrócić uwagę na wysoką wilgotność (96%), podwyższony poziom dwutlenku węgla i stałą temperaturę 22°C. Jaskinia jest znana z własności leczniczych, zwłaszcza dla osób z dolegliwościami układu oddechowego (astma).