Bodrum - co warto zobaczyć?

Rego-Bis, 16.08.2022

Bodrum - modne, eleganckie miasto zyskało przydomek „Saint-Tropez Turcji” ze względu na szafirowo-niebieskie wody morza Egejskiego i luksusowe letnie rezydencje celebrytów. Wspaniałe plaże i gustowne hotele przyciągają turystów z całego świata. Lokalna kuchnia jest wyśmienita. Bodrum to doskonałe miejsce na relaksujące letnie wakacje. Miasto posiada nie tylko świetną bazę hotelową, ale także bogatą i złożoną historię. Jakie miejsca warto zwiedzić?

Zamek Świętego Piotra

Z widokiem na otaczające go wody, zamek Świętego Piotra nie bez powodu jest najpopularniejszą atrakcją turystyczną w Bodrum. To doskonałe miejsce do zakończenia spaceru promenadą. Zamek został zbudowany w XV wieku przez zakon Joanitów. Ich główna bazą była wyspa Rodos, ale potrzebowali także twierdzy na kontynencie. Zamek był projektem międzynarodowym, z czterema wieżami niemiecką, włoską, francuską, angielską, nazwanymi od nacji budowniczych. W XVI wieku po zdobyciu Rodos przez sułtana Sulejmana Wspaniałego zamek w Bodrum przeszedł w ręce Imperium Osmańskiego. Za czasów tureckich kaplica została zamieniona w meczet i dobudowano minaret. Natomiast joannici przenieśli się na Maltę, którą władali do 1798 roku.  

Muzeum archeologii podwodnej

Bardzo ciekawe muzeum zlokalizowane w Zamku św. Piotra jest atrakcją, którą należy zobaczyć, nawet jeśli nie jest się miłośnikiem archeologii. Zostało niedawno zreorganizowane i odnowione, a eksponaty są wystawiane w różnych salach górnego poziomu zamku. Ekspozycje artefaktów, które pochodzą zarówno z podwodnych odkryć u wybrzeży, jak i wykopalisk na Półwyspie Bodrum są uzupełniane wyświetlaczami multimedialnymi. Najważniejszym punktem muzeum jest sala wraków, w której znajduje się 16-metrowy bizantyjski statek, który zatonął w 1026 r. n.e. Niektóre z jego ładunków, w tym amfory i szklane artefakty, są umiejętnie eksponowane w gablotach. Inne sale prezentują dużą kolekcję amfor i misternie zdobione elementy ceramiczne odkryte w nekropolii z czasów mykeńskich w pobliżu Ortakent.

Wiatraki

Wzgórze oddzielające Zatokę Bodrum od Zatoki Gümbet jest zwieńczone pozostałościami wiatraków. Są w różnym stanie technicznym, niektóre z nich dobrze zachowane, a inne wyglądają znacznie gorzej. Bielone ściany wyróżniają się na tle błękitnego nieba i otaczających je wyblakłych od słońca traw. Same wiatraki mogą nie być zbyt atrakcyjne, ale widok ze wzgórza zapiera dech w piersiach i jest wart wspinaczki. Doskonale jest widoczne Bodrum, Gumbet, a nawet grecka wyspa Kos.

Plaża Bitez

Warto odwiedzić położoną około sześciu kilometrów od Bodrum wspaniałą plażę Bitez. Z ciepłym piaskiem i niezwykle czystą wodą jest to doskonałe miejsce do miłego relaksu. Gaje oliwne i cytrusowe tworzą spokojne tło dla zatoki. Bardziej aktywni plażowicze mogą uprawiać sporty wodne, a szczególnie popularny jest windsurfing.

Tagi: Turcja, zabytki, zwiedzanie, lato2022, plaże