Wakacje w Albanii. Kurort Wlora

Rego-Bis, 07.02.2023

Albańska Wlora, leżąca na styku morza Adriatyckiego i Jońskiego, ma wiele do zaoferowania polskim turystom. Z pewnością jest miastem, które zachęca do zwiedzania Albanii. Posiadającym bogatą historię i wyjątkowe położenie.

Na marginesie dodajmy, że od kilku lat Albania stała się bardzo pożądaną, chętnie wybieraną destynacją. Przyciąga turystów i stała się już stałym i coraz popularniejszym miejscem spędzania wakacji.

Oferta wakacji w Albanii, wycieczek do Albanii, wczasów w Albanii jest szeroka i zróżnicowana. Z pewnością mając tak szeroki wybór można znaleźć coś dla siebie. Bez frustrujących kompromisów.

Dlaczego latem 2023, wybierając na przykład wakacje all inclusive, warto wybrać się do miasta, gdzie ogłoszono niepodległość Albanii? Powodów jest, co najmniej kilka.

Czy Wlora to najpiękniejsze miasto Albanii? Dla wielu osób na pewno tak. Z pewnością jest to miasto warte odwiedzenia i bliższego poznania.

Atrakcje turystyczne Albanii - Wlora

W sercach Albańczyków Wlora ma miejsce szczególne. To właśnie w niej 28 listopada 1912 roku została ogłoszona niepodległość Albanii.

Ale to nie jedyna jej zaleta, która dla polskiego turysty nie musi mieć aż tak dużego znaczenia. Miasto ma oczywiście więcej atrakcji, które postaramy się w niniejszym artykule przybliżyć.

Położona w południowo-zachodniej części kraju, Wlora rozciąga się nad zatoką o tej samej nazwie i jest otoczona podnóżem Góry Cerauńskich. Zlokalizowana jest, mniej więcej na środku albańskiego wybrzeża, blisko miejsca, gdzie Adriatyk łączy się z morzem Jońskim.

Wlora jest chętnie odwiedzana przez polskich turystów ze względu na korzystny klimat, słońce, piękne plaże i dobrze rozwiniętą infrastrukturę turystyczną.

Niedaleko stąd znajdują się niezwykle piękne przyrodniczo tereny dziewiczego półwyspu Karaburun, spektakularna przełęcz llogara oraz tajemnicza wyspa Sazan z dawnymi instalacjami wojskowymi.

W 2024 roku powinien zostać ukończony międzynarodowy port lotniczy Wlora, co spowoduje, że dotarcie do popularnego kurortu stanie się szybsze i przyjemniejsze. Miasto może się poszczycić odnowioną promenadą oraz interesującymi zabytkami i muzeami.

Co jeszcze warto tam zobaczyć latem 2023 roku?

Koniecznie zobaczcie Meczet Muradie

Meczet Muradie (Xhamia e Muradies) to nie tylko główna świątynia muzułmańska we Wlorze, ale również jeden z jej najciekawszych zabytków, miejsc w skali całego kraju, całej Albanii.

Meczet został zaprojektowany i zbudowany przez słynnego tureckiego architekta Mimara Sinana w 1537 roku. Wniesiono go w czasie panowania sułtana Sulejmana Wspaniałego. Sinan to ikona osmańskiej architektury.

Sinan służył trzem sułtanom i był odpowiedzialny za budowę ponad trzystu budynków na terenie całego imperium. Do jego najbardziej znanych dzieł należy choćby: Meczet Sulejmana w Stambule, Meczet Selima II w Edirne, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO most Mehmeda Paszy Sokolovicia w Višegradzie w Bośni i Hercegowinie.

Pomnik Niepodległości

Pomnik Niepodległości to mistrzowskie dzieło wybitnych albańskich rzeźbiarzy okresu komunizmu: Muntaza Dhramiego, Kristaqa Ramy (ojca obecnego premiera Albanii Edi Ramy) i Shabana Hadëriego.

Najwybitniejszą postacią, uwiecznioną w brązie, jest Ismail Qemal, jeden z przywódców ruchu niepodległościowego i pierwszy premier Albanii. Pomnik ma siedemnaście metrów a postać znajdująca się na jego szczycie trzyma dużą flagę.

Jest to typowy przykład socrealizmu. Pomnik stanowi centralny element placu Flagi, który jest otoczony palmami i sosnami stanowiąc dobre miejsce do odpoczynku.

Muzeum Niepodległości Narodowej

Położone niedaleko portu, Muzeum Niepodległości Narodowej zostało założone w 1936 roku i było pierwszym muzeum w Albanii.

Jego celem jest kreowanie idei tożsamości narodowej i upamiętnienie deklaracji niepodległości z 1912 roku.

W budynku, w którym obecnie mieście się muzeum, Ismail Qemali uważany za twórcę niepodległości Albanii, stworzył pierwszy rząd tego państwa.

Wycieczki do Albanii - Kuzum Baba

Naturalny taras jest najwyższym punktem we Wlorze. Stoi na wzgórzu na wysokości ponad pięćdziesięciu metrów nad poziomem morza.

Nosi imię ojca Kuzuma (Quzum Baba), lokalnego bektaszyckiego (odłam islamu) przywódcy duchowego, który zgodnie z lokalną tradycją jest tu pochowany.

Kuzum Baba oferuje odwiedzającym możliwość korzystania ze świeżego powietrza i podziwiania pięknych miejskich krajobrazów.

Taras o długości trzystu metrów stanowi, pomimo swojego znaczenia geologicznego, religijne centrum bektaszytów.

Na szczycie wzgórza znajduje się tekke, czyli ich świątynia (Tempulli i Bektashinjve), zbudowana około 1600 roku.

Starówka Wlory

Jedną rzeczą, której nie można pominąć w czasie albańskich wakacji jest starówka Wlory. Znajduje się w pobliżu pomnika niepodległości i jest raczej mała. Jednak umożliwia przeniesienie się do innej epoki.

Podczas gdy niektóre części Wlory mogą sprawiać wrażenie kurortu turystycznego, zwłaszcza plaże, stare miasto zachowuje swój urok. Nie ma tu wielkich hoteli i budynków mieszkalnych.

Zabudowę stanowią małe dwu- lub trzypiętrowe domy, zbudowane głównie w uroczej mieszance architektury albańskiej i śródziemnomorskiej. Nie jest tajemnicą, że Włochy, które leżą po drugiej stronie Adriatyku wywarły duży wpływ na historię, kulturę, architekturę tej części Albanii.

Przykład, równie interesującej starówki w stylu włoskim. znajdziemy się we wpisanym listę światowego dziedzictwa UNESCO Kotorze (Czarnogóra), położonym nad zatoką Kotorską.

Wczasy w Albanii - Lungomare

Rejon Lungomare to popularne wśród turystów i mieszkańców miejsce do uprawiania sportu, spacerów, medytacji.

Ten obszar miejski znany jest z najlepszych barów i restauracji we Wlorze. Jest to miejsce, w którym można znaleźć eleganckie restauracje, serwujące pyszne jedzenie.

Odwiedzając Lungomare po południu można się zachwycić widokiem, jaki tworzą odbicia światła w morzu Jońskim.

Latem miasto zazwyczaj organizuje imprezy z muzyką ludową. Jeśli ktoś nie lubi folkloru na pewno znajdzie bar, w którym można się zrelaksować.

Muzeum Historyczne (Muzeu Historik)

Muzeum Historyczne (Muzeu Historik) znajduje się w centrum miasta i oferuje odwiedzającym wiele interesujących artefaktów archeologicznych i historycznych.

Placówka zapewnia obszerną lekcję historii na temat wszystkich najważniejszych wydarzeń, które miały miejsce w Albanii. Włoscy architekci w 1918 roku zaprojektowali piękny gmach, w którym mieści się muzeum.

Obiekt jest podzielony na dwa pawilony, jeden poświęcony historii, a drugi archeologii. Na pierwszym piętrze znajdują się przedmioty i informacje o pierwszych osadnikach Wlory.

Eksponaty obejmują kilka broni z żelaza i brązu oraz noże krzemienne, nagrobki i kolekcję makiet, oferującą wizualizację 3D pomników kultury i przyrody Wlory. Na drugim piętrze znajdują się przedmioty z XX wieku.

Ciekawe muzea zwłaszcza etnograficzne znajdują się w wpisanej listę światowego dziedzictwa UNESCO Gjirokastrze.

Piaszczyste plaże Albanii

Dla osób, które będąc we Wlorze chcą spędzić trochę czasu na plaży, najlepszym wyborem jest Plazhi i Ri. To miejsce do plażowania rozciąga się na południowym wybrzeżu miasta.

Jest to bez wątpienia główna plaża miasta z wieloma udogodnieniami, barami, restauracjami i ogólnie żywą, zapadającą w pamięć atmosferą. To malowniczy skrawek piaszczystego terenu, którym w sezonie jest bardzo popularny.

Turyści, którzy mieli okazję odpoczywać, poczuć jak wspaniałymi plażami dysponuje Turcja z pewnością docenią także plaże Albańskie, które nie ustępują im urodą.

Powiązane oferty

Albania / Wybrzeże Jońskie

Hotel Divo Palace

19.09.2023 - 30.09.2023 (9 dni)

Śniadanie, Bielsko-Biała, autokar

zobacz na mapie

WIFI GRATIS KLIMATYZACJA BEZ PASZPORTU
bardzo dobry 16 opinie
5
2 049 zł 1 519 zł/os. najniższa cena z 30 dni: 1 519 zł
Szczegóły
4.6/6 17 oceny

Albania / Wybrzeże Jońskie

Hotel Drilon

12.06.2023 - 23.06.2023 (9 dni)

Śniadanie, Katowice, autokar

zobacz na mapie

WIFI GRATIS KLIMATYZACJA BEZ PASZPORTU
bardzo dobry 17 opinie
4.6
1 749 zł 1 649 zł/os. najniższa cena z 30 dni: 1 649 zł
Szczegóły
4.6/6 12 oceny

Albania / Riwiera Albańska

Hotel California

11.06.2023 - 18.06.2023 (7 dni)

All inclusive, Katowice, samolot

zobacz na mapie

SERWIS PLAŻOWY W CENIE WIFI GRATIS ALL INCLUSIVE UDOGODNIENIA DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH Z BASENEM KLIMATYZACJA BEZ PASZPORTU
bardzo dobry 12 opinie
4.6
4 019 zł 1 789 zł/os. najniższa cena z 30 dni: 1 789 zł
Szczegóły
Serwis plażowy gratis
Animacje RegoMeli
Polski rezydent
Tylko w Rego
All inclusive
5.4/6 18 oceny

Albania / Riwiera Albańska

Hotel Leonardo

11.06.2023 - 18.06.2023 (7 dni)

All inclusive, Katowice, samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS ALL INCLUSIVE UDOGODNIENIA DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH Z BASENEM KLIMATYZACJA BEZ PASZPORTU
bardzo dobry 18 opinie
5.4
2 869 zł 1 799 zł/os. najniższa cena z 30 dni: 1 799 zł
Szczegóły
Serwis plażowy gratis
Polski rezydent
Tylko w Rego
All inclusive
5/6 9 oceny

Albania / Riwiera Albańska

Hotel Bonita

04.06.2023 - 11.06.2023 (7 dni)

All inclusive, Katowice, samolot

zobacz na mapie

SERWIS PLAŻOWY W CENIE WIFI GRATIS ALL INCLUSIVE Z BASENEM KLIMATYZACJA SIŁOWNIA DLA RODZIN BEZ PASZPORTU SPA W CENTRUM MIASTA
bardzo dobry 9 opinie
5
4 319 zł 1 839 zł/os. najniższa cena z 30 dni: 1 939 zł
Szczegóły
Polski rezydent
Tylko w Rego
4.7/6 8 oceny

Albania / Wybrzeże Jońskie

Hotel Mario

19.09.2023 - 30.09.2023 (9 dni)

Śniadanie i obiadokolacja, Bielsko-Biała, autokar

zobacz na mapie

WIFI GRATIS KLIMATYZACJA BEZ PASZPORTU
bardzo dobry 8 opinie
4.7
2 399 zł 1 849 zł/os. najniższa cena z 30 dni: 1 849 zł
Szczegóły
Serwis plażowy gratis
Polski rezydent
Tylko w Rego
All inclusive
5.2/6 11 oceny

Albania / Riwiera Albańska

Hotel Amara

09.06.2023 - 16.06.2023 (7 dni)

All inclusive, Katowice, samolot

zobacz na mapie

SERWIS PLAŻOWY W CENIE WIFI GRATIS ALL INCLUSIVE UDOGODNIENIA DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH PRZY PLAŻY Z BASENEM KLIMATYZACJA DLA RODZIN BEZ PASZPORTU PLAC ZABAW
bardzo dobry 11 opinie
5.2
3 699 zł 2 049 zł/os. najniższa cena z 30 dni: 2 049 zł
Szczegóły
Serwis plażowy gratis
Polski rezydent
Tylko w Rego
All inclusive
5/6 5 oceny

Albania / Riwiera Albańska

Hotel Amara - Poznaj Albanię z Rego-Bis!

11.06.2023 - 18.06.2023 (7 dni)

All inclusive, Warszawa - Radom, samolot

zobacz na mapie

SERWIS PLAŻOWY W CENIE WIFI GRATIS ALL INCLUSIVE UDOGODNIENIA DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH PRZY PLAŻY Z BASENEM KLIMATYZACJA DLA RODZIN BEZ PASZPORTU PLAC ZABAW
bardzo dobry 5 opinie
5
4 289 zł 2 259 zł/os. najniższa cena z 30 dni: 2 259 zł
Szczegóły
Polski rezydent
Tylko w Rego
5/6 9 oceny

Albania / Wybrzeże Jońskie

Hotel Mare

16.09.2023 - 23.09.2023 (7 dni)

Śniadanie i obiadokolacja, Wroclaw, samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS KLIMATYZACJA BEZ PASZPORTU
bardzo dobry 9 opinie
5
3 399 zł 2 269 zł/os. najniższa cena z 30 dni: 2 429 zł
Szczegóły
Polski rezydent
Tylko w Rego
4.9/6 6 oceny

Albania / Wybrzeże Jońskie

Hotel Mare II

17.06.2023 - 24.06.2023 (7 dni)

Śniadanie i obiadokolacja, Katowice, samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS Z BASENEM KLIMATYZACJA BEZ PASZPORTU
bardzo dobry 6 opinie
4.9
3 139 zł 2 299 zł/os. najniższa cena z 30 dni: 2 299 zł
Szczegóły
Wyświetlanie: 10 z 11