Himara -Riwiera Albańska. Co warto zobaczyć?

Grzegorz, 04.05.2023

W okolicach miejscowości Himara znajdują się jedne z najpiękniejszych plaż w Albanii. Spokojne nadmorskie miasteczko w południowej części kraju jest idealnym miejscem na odprężające wakacje z plażowaniem i kąpielą w ciepłym morzu.

Warto tam odpocząć leniuchując na jednej z wielu plaż rozciągających się wzdłuż wybrzeża. Miłośnicy pieszych wędrówek mogą wybrać się na odprężające spacery wzdłuż morza Jońskiego.

Stare budynki i urokliwe uliczki skryte wśród bujnej roślinności oraz wszechobecne kozy nadają temu miejscu wyjątkowy klimat. Gdy się już nabierze apetytu, dobrym pomysłem jest skosztowanie świeżych lokalnych produktów (zwłaszcza ryb i owoców morza) w jednej z wielu restauracji w okolicy.

Himara - urocze nadmorskie miasteczko ma wiele naturalnego piękna. Aby do niego dotrzeć należy skorzystać z krętej drogi SH8. Nadmorska trasa jest jedną z najbardziej malowniczych szos w Albanii i zapewnia wspaniałe widoki na morze Jońskie.

Skorzystali z niej prezenterzy popularnego programu motoryzacyjnego Top Gear, o czym można przeczytać we wcześniejszym wpisie.

Himara stanowi część Riwiery Albańskiej i ma duży wybór plaż. Istnieją popularne miejsca zagospodarowane turystycznie z rzędami leżaków i parasoli plażowych. Osoby które szukają bardziej odosobnionego miejsca mogą bez problemu znaleźć ciche zatoczki rozsiane wzdłuż wybrzeża.

Jakie atrakcje skrywa perełka albańskiej riwiery?

Atrakcje w mieście Himara - twierdza

Do ważnych miejsc wartych odwiedzenia należy twierdza. Powstała ona w okresie hellenistycznym (IV wieku p.n.e.) Obiekt znajduje się na wzgórzu dominującym nad wybrzeżem.

W dużej mierze składa się z sieci małych brukowanych uliczek między zamieszkałymi i częściowo zrujnowanymi, niezamieszkanymi domami.

Odkąd Himara stała się bardziej popularna wśród turystów, powoli coraz więcej budynków zostaje odnowionych. Obecnie część z nich służy jako kwatery dla turystów i kawiarnie z wyjątkowymi widokami.

Wśród ruin zamku znajdują się również ciekawe i piękne kościoły, w tym kościół św. Sergiusza i Bachusa. Najlepszą porą na zwiedzanie jest zachód słońca, kiedy widok na morze i góry jest najpiękniejszy. W pogodny dzień można nawet dostrzec w oddali grecką wyspę Korfu.

Wybierając się się na spacer w lecie, najlepiej to zrobić wcześnie rano albo późnym popołudniem. Marsz pod górę w upale może być męczący. W okolicach zamku Himara znajdują się wakacyjne domy do wynajęcia.

Plaża w Himare - Livadi

Piękne plaże to znak rozpoznawczy tego albańskiego kurortu nad morzem Jońskim. Plaża Livadi nie znajduje się w centrum miasta Himara. Położona jest trochę na północ, tuż pod wzgórzem na którym wznosi się twierdza.

Ta część miasta Himara jest niezwykle atrakcyjna ze wzglądu na piękne widoki. Plaża jest bardzo rozległa, ale ze względu na położenie cicha i spokojna.

Plaża Livadi jest idealna, aby uciec od tłumów a zarazem znajdują się tutaj dobre restauracje, supermarket, kilka pensjonatów i kemping. Można łatwo dojechać samochodem, ale istnieje również przyjemna ścieżka prowadząca przez las. Dzięki niej można dotrzeć na plażę Livadi spacerkiem w około 20 minut z centrum Himary.

Plaża w Himare - Filikuri

Kolejną plażą Himare jest Filikuri. Można do niej dotrzeć tylko drogą morską lub pieszo. Położona jest około 3 kilometry od centrum miasta, otoczona wysokimi klifami ze wszystkich stron.

Szlak jest pełen luźnego żwiru i ma strome, śliskie kamieniste podłoże. Mniej więcej w połowie drogi znajduje się lina, która może się okazać pomocna w dotarciu do celu. Osoby wybierające dojście na piechotę powinny zabrać ze sobą wygodne obuwie.

Spacer jest wymagający, ale cel wynagradza trud wędrówki. Nagrodą jest wyjątkowo piękna plaża z ciepłą, przejrzystą, błękitną wodą. Wiosną i wczesnym latem istnieje również duże prawdopodobieństwo, że miejsce będzie zupełnie puste.

Jeśli chodzi o drogę morską, można wypożyczyć kajak w centrum lub udać się na molo i skorzystać z taksówki wodnej.

Większość zorganizowanych wycieczek łodzią ma również w programie plażę Filikuri. Niezależnie od sposobu dotarcia spędzanie czasu na ukrytej plaży jest wyjątkowym przeżyciem.

Xhiro (gjiro) w mieście Himara

Xhiro (gjiro), czyli wieczorny spacer po promenadzie o zachodzie słońca to prawdziwa gratka. Nabrzeże ożywa w złotej godzinie, a lokalni sprzedawcy rozstawiają swoje stoliki i z pamiątkami i przekąskami, takimi jak naleśniki, popcorn i wata cukrowa.

Nadmorskie restauracje zapraszają na kolację. A miejscowi wychodzą na spacer, aby spotkać sąsiadów i znajomych. Jest to kultywowana w tym regionie albańska tradycja zwaną xhiro (gjiro).

Riwiera Albańska atrakcje - Porto Palermo

Około 8 kilometrów od miejscowości Himara zlokalizowane jest Porto Palermo. W tej malowniczej, niewielkiej zatoce znajdują się aż dwie ciekawostki historyczne: twierdza oraz schron dla okrętów podwodnych. Zatoka z jednej strony otoczona jest skalistymi górami na których można dojrzeć agawy.

Nie występowały one naturalnie na południu Albanii. Zostały zasadzone przez komunistów w okresie zimnej wojny. Obawiali się oni desantu z powietrza. Gdyby wrogi spadochroniarz wylądował na kłującej agawie z pewnością nie poczuł by się zbyt komfortowo. To naturalna zapora wspierająca niezliczone bunkry z których słynnie Albania.

Drugi skraj zatoki jej chroniony przez spektakularny, wysoki klif. W środku znajduje się główna atrakcja - twierdza, która prawdopodobnie została zbudowana w XIX wieku przez Alego Paszę z Tepeleny z pomocą francuskich inżynierów.

Ali Pasza był lokalnym możnowładcą, który próbował się usamodzielnić od Imperium Osmańskiego. Podróżując po południowej Albanii i graniczącej z nią części Grecji bardzo łatwo natknąć się na budowle postawione albo zmodyfikowane przez Ali Paszę.

Można choćby wspomnieć twierdzę w Gjirokastrze, w urokliwej, greckiej Pardze czy zabudowania Janiny. Historycy spierają się, czy twierdza w Porto Palermo została rzeczywiście zbudowana przez Ali Paszę. Niektórzy twierdzą, że zbudowali ją znacznie wcześniej Wenecjanie.

Ma ona bowiem podobny trójkątny kształt jak wenecka twierdza w Butrinicie. W czasie i po II wojnie światowej zamek służył jako więzienie i schron dla jednostek wojskowych. W 1948 roku twierdza Porto Palermo została ogłoszona „pomnikiem kultury” i obecnie służy jako muzeum.

Liczne wnętrza są aktualnie udostępnione do zwiedzania. Twierdza ma charakterystyczny trójkątny kształt z wieżami na rogach, które zostały zbudowane z wapienia.

Same ściany są z regularnie układanych kamiennych bloków i mają grubość od 3,2 do 3,5 metra. Wewnątrz murów znajduje się kilka obrazów, wśród których jeden przedstawia samego Ali Paszę.

Na parterze działało więzienie. Kamienne schody prowadzą na taras na szczycie twierdzy. Istnieje pięć wież, które mają strzelnice i są pokryte kopułami. Z tarasu roztacza się niesamowity widok na Morze Jońskie, skaliste wybrzeże i góry.

Z drugiej strony zatoki znajduje się bunkier dla łodzi podwodnych, który został zbudowany podczas zimnej wojny, pod rządami komunistycznego przywódcy Envera Hodży.

W tym czasie zatoka Porto Palermo była ważną strategiczną bazą okrętów podwodnych i służyła jako schronienie dla tych jednostek. Tunel prowadzi aż 650 metrów w głąb skał i ma około 12 metrów wysokości.

Bunkier nie jest już używany, ale pozostaje wojskową strefą zamkniętą, więc nie można zwiedzać jego wnętrza. Znajduje się po północnej stronie zatoki Porto Palermo i najlepiej jest go obserwować z punktu widokowego przy nadmorskiej drodze.


Grzegorz