Śladami Top-Gear w Albanii

Rego-Bis, 27.05.2022

„Albanian Road Trip” („albańska podróż drogowa”) to wycieczka przeprowadzona przez Jeremy'ego Clarksona, Richarda Hammonda i Jamesa Maya, która została wyemitowana w trzecim odcinku 16-ego sezonu Top Gear (2011 rok). Wyprawa została zorganizowana w celu znalezienia najlepszego samochodu dla „bossa albańskiej mafii”. James wybrał nowego Rolls-Royce Ghost, Richard Mercedes-Benz S65 AMG, a Jeremy zdecydował się na Bentleya Mulsanne'a. Bentley wypadł z testu w ostatniej chwili, co zmusiło Jeremy'ego do wyboru Yugo Skali jako zamiennika.

Wyprawa rozpoczyna się od przepłynięcia promem Kaliopi z greckiej wyspy Korfu do Sarandy.  Klienci, biura podróży Rego-Bis wybierający się na wczasy lotnicze do Albanii południowej (Ksamil, Saranda) odbędą taką samą podróż, ponieważ międzynarodowe lotnisko na Korfu jest najbliższym w okolicy. Turystów z Polski przetransportuje ten sam przewoźnik co brytyjskich prezenterów, czyli firma Finikas Lines. Rejs w zależności czy płynie się wodolotem czy promem trwa od 40 do 90 minut. W czasie podróży można podziwiać piękne widoki m.in. na najwyższy szczyt Korfu Pantokrator (906 m.n.p.m.). W programie BBC można zobaczyć panoramę Sarandy z morza, a w porcie jest dokonywana prezentacja samochodu Yugo. Następnie prezenterzy rozpoczynają testowanie i dzielą się pierwszymi wrażeniami z jazdy. W czasie ujęcie widać m.in. popularny kurort Ksamil. Prezenterzy jadą drogą SH81 łączącą Ksamil z Sarandą, która w 2011 była drogą szutrową. Łatwo ją rozpoznać po dobrze widocznym z jednej strony słonym jeziorze Butrinit i stromym wzgórzem dzielącym drogę od wybrzeża morza Jońskiego z drugiej strony. Oglądając ten odcinek można zaobserwować jak bardzo zmieniła się Albania południowa w ciągu ostatnich 10 lat, zwłaszcza jeśli chodzi o infrastrukturę.

Następnie prezenterzy docierają do Butrinitu. Wprawny obserwator będzie lekko zdziwiony, ponieważ wcześniej były prezentowane ujęcia samochodów jadących z Ksamil w kierunku Sarandy, które docierają prawie na przedmieścia tego kurortu, aby następnie nagle znaleźć się na drugim końcu drogi (Butrinit leży około 4 kilometr za Ksamil w przeciwną stronę niż Saranda). Butrint jest znany jako niezwykle ciekawe stanowisko archeologiczne, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znajduje się tam również bardzo interesujący „prom”, czyli drewniana kładka przeciągana pomiędzy dwoma brzegami kanału Vivari. Kanał łączy słone jezioro Butrinit z morzem Jońskim. W programie została uwieczniona przeprawa limuzyn tym „promem”. Warto zwrócić uwagę na fortyfikacje weneckie widoczne w tle.

Następnie samochody przejeżdżają przez Sarandę. Kolejne ujęcia to już słynna, piękna widokowo droga SH8 prowadząca z Sarandy przez przełęcz Llogara (ponad 1000 m.n.p.m.) do Vlory. W programie jest widoczna m.in. plaża w wiosce Borsh i twierdza w Porto Palermo. Kolejnym przystankiem jest dawna baza okrętów podwodnych w Porto Palermo. Potężny tunel został wydrążony w skale, aby w okresie zimnej wojny albańskie okręty podwodne miały odpowiednią bazę. Teren nadal jest wykorzystywany przez albańską marynarkę i nie jest udostępniony do zwiedzania. Jednak już sam widok tunelu z drogi robi wrażenie. Prezenterzy mieli okazje zobaczyć  w bazie Pasha Liman w Orikum koło Vlory niszczejące radzieckie okręty podwodne klasy Whiskey wykorzystywane przez Albańczyków. Kolejny przystanek to opuszczone lotnisko wojskowe Kuçovë, gdzie były przeprowadzone testy szybkości aut. Jeremy i James podziwiali także zgromadzone tam myśliwce Mig-15, Mig-17 i Mig-19 wykorzystywane w przeszłości przez albańskie siły zbrojne.

Finałowe sceny to ucieczka przed albańską policją prezentów, którzy dokonali napadu na bank. Spektakularne sceny pościgu były kręcone na wcześniej wspomnianej malowniczej drodze SH8. W kulminacyjnej scenie samochód Jugo wylatuje z drogi i spada po zboczu w miejscu,  gdzie w okresie komunistycznym znajdował się budynek wojskowy i stanowisko artylerii. To miejsce z niewielkim parkingiem, gdzie warto się zatrzymać, aby podziwiać piękne widoki.      

Powiązane oferty