Albania wczasy all inclusive - atrakcje okolicy Wlory

Rego-Bis, 22.03.2023

Wlora obok Durrës i Sarandy to najważniejsze turystyczne miasta Albanii położone na wybrzeżu. Gdańsk, Katowice, Poznań, Radom, Warszawa, Wrocław to możliwe miasta wylotu na wczasy Albania all inclusive z biurem podróży Rego-Bis do Durrës. Samoloty z wymienionych polskich miast lecą na lotnisko Rinas położone blisko stolicy kraju Tirany. Z port lotniczego następuje szybki transfer do hoteli położonych w Durrës nad morzem Adriatyckim.

W kurorcie, gdzie są jedne z najlepszych piaszczystych plaż Albanii znajduje się przyjemny Hotel Onufri. W południowej części Albanii na wybrzeżu morza Jońskiego leży Saranda. Wczasy all inclusive w Hotelu Andon Lapa w tej ciekawej miejscowości to dobry pomysł na rodzinny urlop 2023.

Do najciekawszych, przyrodniczych atrakcji Albanii znajdujących się blisko Sarandy trzeba zaliczyć Blue Eye, czyli Niebieskie Oko. To podziemne źródło ma niesamowicie błekitną barwę wody. Zwiedzanie Albanii południowej nie byłoby kompletne bez odwiedzin stanowiska archeologicznego Butrinit znajdującego się na liscie światowego dziedzictwa UNESCO. W południowej Albanii warto wybrać ofertę wakacji z wyżywieniem all inclusive np. w w Hotelu Andon Lapa czy Hotelu Mediterrane.

Natomiast Wlora jest zlokalizowana blisko miejsca, gdzie styka się morze Jońskie z Adriatykiem oraz cieśniną Otranto. Popularność tego kurortu może jeszcze wzrosnąć, kiedy w 2024 roku zostanie ukończony międzynarodowy port lotniczy, który znacznie usprawni dotarcie do tego malowniczego zakątka Albanii. Będzie to trzecie lotnisko międzynarodowe w kraju (po Rinas w Tiranie i Kukës blisko granicy z Kosowem). Co w Albanii warto zobaczyć w okolicach Wlory w 2023 roku?

Co warto zobaczyć w okolicy Wlory? - laguna Narta

Na małej wyspie w lagunie Narta w otoczeniu setek sosen znajduje się monastyr Zvernec. Położony około 11 kilometrów od centrum Wlory znany jest także jako cerkiew Najświętszej Marii Panny. Przypuszcza się, że świątynia w stylu bizantyjskim została zbudowana w okolicach XIII/XIV wieku.

Mimo swojego wieku budynek jest niezwykle dobrze zachowany. Wnętrze pełne jest pięknych i i wyjątkowo misternych drewnianych elementów. Na zewnątrz można podziwiać  zadbany ogród i kilka nowoczesnych obiektów należących do kościoła. Jest tylko jeden sposób aby dostać się na maleńką wyspę, mianowicie zakrzywiony drewniany most.

Obecny most został zbudowany niedawno i rozwidla się na dwie ścieżki mniej więcej w połowie drogi. Pierwsza z nich prowadzi do starego monastyru. Druga prowadzi w bok i dochodzi się do miejsca, gdzie można obserwować ptaki (w tym flamingi), a mieszkańcy przybywają, aby łowić ryby w szerokiej lagunie. Most wraz z monastyrem jest bardzo fotogeniczny, dlatego często znajduje się na materiałach promujących Albanię.

Albania wakacje - Twierdza Kaninë

Twierdza Kaninë znajduje się nad wioską Kaninë, około 6 kilometrów od Wlory. Twierdza została zbudowany w III wieku p.n.e na miejscu starożytnej osady. W VI wieku n.e. została przebudowana przez cesarza bizantyjskiego Justyniana I. Stoi na górze Shushica, 380 metrów nad poziomem morza i zajmuje prawie 4000 hektarów nad współczesną wioską Kaninë.

Same ruiny nie są dobrze zachowane, ale na ich podstawie można sobie wyobrazić jak twierdza wyglądała i jaką rolę odgrywała w obronie okolicznych terenów. Innym powodem, dla którego warto odwiedzić to miejsce jest widok na Wlorę, morze i okoliczne góry.

Atrakcje Riwiery Albańskiej - Park Narodowy Llogara

Niedaleko na południe od Wlory zaczyna się pasmo górskie Ceraunian z parkiem narodowym Llogara. Można tam spotkać m.in. żbika europejskiego. To miejsce uznaje się za umowny koniec turystycznego regionu Riwiery Albańskiej, który obejmuje takie miasteczka jak Himara, Borsh czy Qeparo.

Miłośnicy górskich wędrówek, mogą zdobyć szczyt Maja e Çikës, który wznosi się na ponad 2000 metrów i przy dobrej widoczności można nawet dojrzeć Włochy. Osoby preferujące spokojniejszy wypoczynek mogą zadowolić się przejażdżką malowniczą szosą SH8. Prowadzi ona z Wlory do Sarandy i przebiega przez przełęcz Llogara (ponad 1000 metrów nad poziomem morza). Wspomniana droga została uwieczniona w jednym z odcinków popularnego programu motoryzacyjnego Top-Gear. O albańskich atrakcjach, które odwiedzili prezenterzy programu można przeczytać w wcześniejszym wpisie.

Albania wakacje all inclusive - plaża w Orikum

Wielu mieszkańców Vlory w letnie weekendy wsiada do samochodu, aby spędzić dzień w położonej 5 kilometrów na południe plaży Orikum znanej z białych kamyczków. Morze w tym miejscu jest bardzo czyste. Plaża Orikum jest całkowicie bezpieczna dla rodzin, ponieważ ma duży, płytki obszar, w którym mogą się pluskać się nawet najmłodsi pływacy.

Z pięknych plaża jest znany również Ksamil, gdzie działa rodzinny Hotel Drilon.

Sazan - wyspa bez hoteli all inclusive

Znajdująca się u wybrzeża prawie dzikiego półwyspu Karaburun wyspa Sazan o powierzchni 5,7 km2 jest mało znana nawet przez większość Albańczyków. W przeszłości służyła jako tajna baza wojskowa (m.in. dla radzieckich okrętów podwodnych i magazyn broni chemicznej podczas zimnej wojny). Latem 2015 roku została po raz pierwszy otwarta dla zwiedzających.

Dla starożytnych Greków i Rzymian był to Sason, podczas gdy Albańczycy nazywali go „Sazan”. Niewielka skalna wyspa przez dziesięciolecia była niedostępną placówką wojskową i stała się jedną z głównych atrakcji turystycznych Albanii. Miejsce to w rzeczywistości jest maleńkim rajem dzikiej i nieskażonej przyrody, gdzie można odkrywać ścieżki nie do końca łatwe, ale niezwykle fascynujące i tajemnicze, będące dowodem burzliwej militarnej przeszłości wyspy.

Tutaj krystalicznie czysta woda i zapierające dech w piersiach plaże są kontrapunktem dla wraków z czasów zimnej wojny. Burzliwa historia Sazan powraca w każdym zakątku tej niewielkiej wysepki. Jego najwyższy szczyt o wysokości ponad 340 metrów nad poziomem morza wznosi się wśród niezliczonych bunkrów rozsianych po całej powierzchni i kilometrowych podziemnych tuneli zbudowanych dla żołnierzy komunistycznej Albanii Envera Hodży.

W okresie międzywojennym, kiedy wyspa należała do Królestwa Włoch powstały tu pierwsze fortyfikacje, drogi, domy, szkoła, latarnia. Niektóre z budynków zostały zbudowane w czasie zimnej wojny. Większość konstrukcji uległa jednak zniszczeniu podczas wspólnych ćwiczeń wojsk NATO i albańskich sił zbrojnych.

Do Sazan można dotrzeć w pół godziny promem z Wlory. Port, który przyjmuje turystów, znajduje się po wschodniej stronie wyspy. Stąd można dojść pieszo na zachodnie wybrzeże, gdzie znajdują się Gryka i Xhehenemit (Piekielny Wąwóz) oraz Gjiri I Djallit (Zatoka Diabła), które mają spektakularny i bardzo głęboki wlot przypominający jaskinię.

Idąc na południe, można natknąć się na jedno z najbardziej niesamowitych miejsc na wyspie, cudowną Plazhi i Admiralit (Plaża Admirała), położoną między klifami, otoczoną wodami, których przejrzystość jest wyraźnym świadectwem izolacji, która chroniła Sazan, pozwalając aby pozostało nietknięte. Od 2010 roku wysepka wraz z półwyspem Karaburun jest częścią Parku Narodowego Karaburun-Sazan.

Powiązane oferty