Nie tylko twierdza Rozafa? Szkodra - co warto zobaczyć?

Grzegorz, 27.04.2023

Największą atrakcją Szkodry jest zamek Rozafa położony na południe od centrum miejscowości. Historia tego wyjątkowego miejsca sięga czasów starożytnych.

Ruiny zamku Rozafa należą do największych atrakcji Albanii Północnej. Można stąd obserwować wspaniały widok na rzeki: Buna, Drini i Kiri oraz Jezioro Szkoderskie.

O twierdzy Rozafa w mieście Szkodra będą Państwo mogli przeczytać więcej w kolejnym wpisie poświęconym najciekawszym zamkom i twierdzom Albanii.

Szkodra będąca największym miastem północnej Albanii, umożliwia zwiedzenie wielu ważnych miejsc w tej części kraju. Przede wszystkim trzeba zobaczyć Jezioro Szkoderskie. Jest to największe jezioro półwyspu Bałkańskiego, leżące na pograniczu Albanii i Czarnogóry. Jezioro Szkoderskie ma powierzchnię około 360–550 km² (w zależności od stanu wody).

O parku narodowym znajdującym po czarnogórskiej stronie można przeczytać we wcześniejszym wpisie.

Szkodra to jedno z większych miast Albanii. Określana jest jako stolica i kulturalna kolebka Albanii zamieszkiwanej przez Gegów (jednej z dwóch największych grup etnicznych).

Pełniła ona wiodącą role w albańskim renesansie na przełomie XIX i XX wieku. Położona nad jeziorem albańska Szkodra była i nadal jest ważnym centrum religijnym zarówno dla muzułmanów, jak i katolików. To właśnie w tym mieście znajduje się siedziba archidiecezji.

Znajdująca się w albańskim mieście XIX wieczna katedra Świętego Szczepana w momencie wybudowania była jedną z największych na Bałkanach.

Szkodra jest doskonałą bazą wypadową do zwiedzania północnej Albanii. Na wschód od miasta znajduje się rzeka Drin, która przepływa przez malownicze kaniony. Na zachodzie morze Adriatyckie i jego piaszczyste plaże przyciągają miłośników kąpieli i plażowania.

Północny wschód to Albańskie Alpy (Góry Przeklęte), gdzie można zdobyć jedne z najwyższych szczytów kraju. Miłośnicy historii znajdą tutaj wiele atrakcji, ponieważ Szkodra od tysiącleci pełniła ważną rolę w regionie. W Szkodrze można poznać bogatą przeszłość i kulturą Albanii. Warto zwiedzić fortyfikację, meczety, katedry, warsztaty i archiwa fotograficzne.

Mieszkańcy Szkodry słynną z gościnności. Szkodra to również miasto humoru i rowerów. W żadnym innym miejscu w Albanii nie spotka się tylu rowerzystów. Trzeba jednak zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza, jeżeli kieruje się samochodem w centrum Szkodry. 

Rowerzyści w Szkodrze jeżdżą według swoich zasad, niektórzy zgodnie z ruchem drogowym, a inni pod prąd a w każdym momencie mogą dokonać niespodziewanego manewru.

Jakie są atrakcje najważniejszego miasta północnej Albanii?

Z atrakcji turystycznych Szkodry - Katedra Świętego Szczepana

Katedra w centrum miasta to rzymskokatolicka świątynia poświęcona św. Szczepanowi. Zbudowana w latach 1858-1867. W momencie zakończenia budowy była jedną z największych tego typu budowli na Bałkanach. Dopiero w 1890 roku roku świątynia została wzbogacona o dzwonnicę.

Wyposażono ją w trzy dzwony, kupione w Wenecji. W czasie rewolucji kulturalnej z 1967 roku kościół został przekształcony w Pałac Sportu. Od 1990 pełni swoją oryginalną funkcję. Kościół gościł zarówno Matkę Teresę, jak i Jana Pawła II. Kolejną sakralną atrakcją miasta, godną polecenia, jest kościół Franciszkanów.

Narodowe Muzeum Fotografii Marubi w centrum miasta

Sztuka fotografii w Albanii zaczęła się w Szkodrze w połowie XIX wieku. Jest ona związana z Pietro Marubim (1834 -1903), Włochem pochodzącym z Piacenzy, który szukając azylu przybył do Szkodry, gdzie osiadł na stałe.

Założył on w centrum miasta Szkodra studio fotograficzne „Marubi”, pierwsze tego typu w Albanii. Jego czterdziestoletnia praca jako fotografa pozostawiła ważne ślady o wartości historycznej i artystycznej.

Fototeka „Marubi” przechowuje oprócz negatywów oryginalne księgi z 1918 roku, w których dokładnie zapisane są nazwiska osób i grup oraz daty wykonania fotografii.

Ołowiany Meczet w mieście Szkodra

Szkodra ma też interesujące islamskie zabytki sakralne. Meczet Ołowiany z 1773 roku to ciekawy przykład architektury sakralnej z czasów osmańskich. Jest ważnym historycznie i kulturowo zabytkiem Szkodry. Szczególną uwagę przyciąga kopuła, która była pokryta ołowiem (stąd nazwa).

Osobliwością tego meczetu jest zastosowanie płynnego ołowiu jako spoiwa między elementami. Poza tym jest wielokopułowy i obecnie nie posiada ani jednego minaretu, co jest całkowitym odstępstwem od standardów sakralnych architektury muzułmańskiej.

Budowla była wielokrotnie z różnych przyczyn dewastowana, a ołowiane kopuły plądrowane. Z przyczyn naturalnych (miękki, podmokły grunt) budynek zapada się w ziemię i bywa podmywany.

Most Mesi

Wspaniały osmański most prowadzący przez rzekę Khir znajduje się pięć kilometrów na północny wschód od Szkodry.

Otoczony wzgórzami i bujną roślinnością łączy brzegi płytkiej rzeki, która latem przyciąga miłośników kąpieli. Ma 108 metrów długości około 3,5 metra szerokości, mniej więcej 12,5 wysokości i składa się z 13 kamiennych łuków, co czyni go jednym z najdłuższych mostów w Albanii wybudowanych za czasów osmańskich.

Zbudowany został około 1770 roku, w miejscu, w którym przez rzekę przebiegał szlak handlowym pomiędzy Szkodrą a Prisztiną w Kosowie.

Interesujące mosty osmańskiego pochodzenia można spotkać również w Bośni i Hercegowinie. Choćby słynny Stary Most w przepięknym Mostarze.

Szkodra - Ulica Kole Idromeno

Podczas zagranicznych podróży warto odwiedzić lokalne deptaki. Zazwyczaj zlokalizowane są w sercu miast. I chociaż zwykle są pełne turystów, są również miejscami, w których można posmakować wszystkiego, czego szukasz podczas podróży: kultury, jedzenia i lokalnego życia.

Główny deptak Szkodry to ulica (po albańsku rruga) Kole Idromeno. Sama ulica jest bardzo kolorowa i tętniąca życiem, pełna mieszkańców, turystów i rodzin. Na deptaku centrum miasta można zauważyć wiele włoskich wpływów, szczególnie w kawiarniach wzdłuż ulicy.

Istnieje również wiele restauracji udostępniających stoliki na zewnątrz, gdzie można zjeść lunch w ciągu dnia lub wypić drinka w nocy. Jest to również dobre miejsce aby zaopatrzyć się w różnego rodzaju pamiątki.

Na końca ulicy, po lewej stronie znajuduje się kościół katolicki, a po prawej meczet Ebu Beckër. Mieszanka kultur i różnorodności wzdłuż Kole Idromeno to Albania w pigułce.

Meczet Ebu Beckër

Jest to główny meczet miasta. Nosi imię osmańskiego męża stanu Ebubekira Paszy, który żył w XVII i XVIII wieku. W czasach swojej świetności meczet miał szanowaną medresę, czyli szkołę religijną, która przyciągała muzułmańskich uczonych z całego regionu.

Obok twierdzy Rozafa meczet ten jest głównym punktem orientacyjnym Szkodry, a jego wysokie minarety są użytecznym punktem odniesienia dla odnalezienia drogi w mieście.

Pomimo osmańskiego pochodzenia Ebu Beckër przeszedł renowację po upadku komunizmu w Albanii, nadającą mu nowoczesny wygląd. Remont został sfinansowany dzięki darowiznom z Arabii Saudyjskiej.


Muzeum Historyczne Szkodry

Muzeum Historyczne Szkodry znajduje się w świetnej lokalizacji, na stromym wzgórzu z widokiem na miasto. Budynek to dawny dom kupca weneckiego, w którym znajdują się nawet oryginalne kamienne fortyfikacje. Tak więc muzeum jest podwójnie atrakcyjne: mieści artefakty ważne kulturowo i jest samo w sobie historyczne.

Eksponaty są zwarte i dostarczają szczegółowych informacji na temat starożytnej działalności w regionie, epoki bizantyjskiej, czasów osmańskich, aż do represyjnego reżimu Envera Hodży.

W ogrodzie warto odszukać oryginalną wenecką kamienną studnię i pozostałości rzymskiego grobowca.

Ciekawe muzea znajdują się również w wpisanej na listę światowego dziedzictwa Gjirokatrze, którą można odwiedzić w czasie wakacji 2023 nad morzem Jońskim.

Udostępnij

Grzegorz

Powiązane oferty