Wakacje na styku dwóch mórz? Marmaris w Turcji

Rego-Bis, 15.06.2022

Marmaris słynie przede wszystkim jako idealne miejsce na wakacje w hotelu all inclusive, które koncentrują się na beztroskim wypoczynku na słońcu i piasku. Jednak poza plażą jest wiele innych ciekawych rzeczy do zobaczenia w tym tętniącym życiem wakacyjnym mieście. Malownicza zatoka Marmaris znajduje się w miejscu, gdzie spotykają się morza Egejskie i Śródziemne. Jest ona usiana wyspami i otoczona surowymi półwyspami. Na niezamieszkałych wyspach i porośniętych sosnami wzgórzach można znaleźć spokój wśród pięknej przyrody. Z drugiej strony Marmaris jest nowoczesnym kurortem pełnym barów, klubów nocnych i niezliczonych miejsc, w których można coś zjeść. Interesujące zabytki i ciekawe muzeum zadowolą miłośników zwiedzania. Z eleganckiej przystani kurortu wypływają łodzie do przybrzeżnych rezerwatów przyrody i pobliskich wysp. To sprawia, że Marmaris jest popularną bazą wypadową na morskie wycieczki wzdłuż wybrzeża oraz pobliską grecką wyspę Rodos. Co warto w Marmaris zobaczyć?  

 

Zamek i muzeum archeologiczne

 

Fortyfikacje obronne mogły istnieć w Maramris już w starożytności. Obecny wygląd zamku został nadany przez sułtana Sulejmana Wspaniałego podczas jego wyprawy na grecką wyspę Rodos w 1522 roku. Sulejman Wspaniały, znany z popularnego również w Polsce serialu Wspaniałe Stulecie wykorzystywał zamek jako bazę wypadową dla swoich wojsk. W czasie I wojny światowej zamek został ostrzelany przez flotę francuską i doznał poważnych zniszczeń. Do lat 70-tych XX wieku pełnił funkcje mieszkalne. Na terenie zamku znajduje się 18 domów, fontanna i łuk. Ostatecznie został odrestaurowany w latach 1980-1990, a od 1991 roku miejsce to służy jako muzeum archeologiczne. Zamek jest jednym z najlepszych punktów widokowych na zatokę Marmaris. Droga do niego prowadzi przez wąskie brukowane uliczki starego miasta, otoczone bielonymi domkami z bugenwillami wspinającymi się po ścianach. Ten niewielki obszar znajdujący się blisko hoteli zapewnia wytchnieniem od zgiełku portu.

 

Wyspa Sedir

Kontrast między nowoczesnym, tętniącym życiem Marmaris a tą przepiękną, niezamieszkaną wyspą po północnej stronie półwyspu nie mógłby być bardziej wyraźny. Aby dostać się na wyspę Sedir, należy udać się do wioski Çamlı, a stamtąd można przeprawić się łodzią. Wyspa jest często nazywana imieniem Kleopatry, jak głosi legenda, że Kleopatra i Marek Antoniusz kąpali się tutaj ponad 2000 lat temu. Wyspę można przemierzyć w kilka minut na piechotę. W zatoce po północnej stronie znajduje się rajska plaża Kleopatry, z krystalicznie czystą turkusową wodą, która pozostaje płytka przez prawie 100 metrów. Na Sedir znajduje się także starożytna osada Cedrae, której pozostałości są rozsiane po całej wyspie i obejmują agorę, teatr i pozostałości świątyni Apolla.

 

Park narodowy Marmaris

 

Park zajmuje powierzchnię 29,206 hektarów, znajduje się zaledwie 6 km od miasta Marmaris i jest rajem flory i fauny. Posiada specjalnie chronione obszary i odgrywa znaczącą rolę w turystyce jachtowej ze względu na wciętą linię brzegową. Na życzenie organizowane są wycieczki jeepami, przejażdżki quadami oraz jazda konna. Wokół granic Parku Narodowego Marmaris znajdują się piękne, ciche i dziewicze plaże. Blisko jest również do popularnej Rajskiej Wyspy (Cennet Adası), starożytnych miast Karii Physkos i Amos. W park narodowym Marmaris rośnie głównie sosna czerwona (pinus brutia). W niektórych jego częściach występują ambrowce będące gatunkiem endemicznym. Czerwona sosna, dąb, platan, cyprysy tworzą razem w dolinie piękny krajobraz. Park narodowy Marmaris ma bogatą faunę. Oprócz często spotykany dzikich kóz  żyją tu także ssaki, takie jak niedźwiedzie, lisy, świnie, rude wiewiórki, łasice, jeże, rysie, kuny, szakale itp. Różnorodność ptaków żyjących w tym regionie przyciąga uwagę. Oprócz orła i sokoła na rozległych obszarach występują także ptaki migrujące, zwiększające różnorodność.