Uroki Turcji Egejskiej

Rego-Bis, 11.01.2021

Spis treści

Turcja Egejska

Turcja Egejska długo pozostawała w cieniu Riwiery Tureckiej, jednak wchodzi przebojem do oferty biur podróży. Od sezonu wakacyjnego 2021 szeroka oferta wypoczynku w tej części kraju baklavy i chałwy dostępna jest także w BP Rego Bis! Czym wyróżnia się ten region i dlaczego warto wziąć go pod uwagę przy wyborze miejsca na wczasy?
Riwiera Egejska obejmuje zachodnie wybrzeże Turcji, rozciągając się od Izmiru aż do Marmaris. Najciekawszym miejscem wypoczynku w tym regionie jest jednak słynne Bodrum wraz z okolicami – Gumbet i Bitez oraz przepiękne Didim oddalone o około 100 km. Jako że kraina ta nie jest aż tak popularna turystycznie, jest spokojniejsza od kurortów takich jak Antalya i Alanya, plaże nie są tak zatłoczone, a tutejsze krajobrazy są jeszcze piękniejsze i bardziej zróżnicowane! Linia brzegowa nie jest tu jednolita, nierzadko skalista, przeplatana licznymi zatokami, uroczymi piaszczystymi i piaszczysto-żwirowymi plażami. Wszystko to dopełnia widok zielonych półwyspów, a nawet greckich wysp i krystalicznie czyste Morze Egejskie. Hotelowe kurorty przeplatane są rybackimi wioskami, żyzne tereny sprzyjają uprawom lokalnych przysmaków – to stąd pochodzi ponad połowa produkowanej w Turcji oliwy z oliwek oraz słynne smyrneńskie rodzynki. Idealne warunki przyrodnicze, dopełniają relikty historii i niezwykłe zabytki. Rejon ten był areną wielu wydarzeń starożytności. Z pobliskich wysp przybyli tu Grecy, którzy aż do XX wieku zamieszkiwali tę okolicę, czego ślady pozostawili w tutejszej architekturze, rzeźbie, a nawet ceramice. W antycznym Didim do dziś podziwiać można pozostałości niebywałej świątyni Apollina. W tym regionie znajdują się także ruiny mitycznej Troi, która uznana jest za unikat i wpisana na listę UNESCO, a która zyskała sławę już w antyku, gdy opisał ją Homer. W okolicy znajduje się także malowniczy Narodowy Rezerwat Przyrody Dilek w Kusadasi. Obfituje w magiczną naturę – doliny, kaniony i jaskinie. Wypoczywając zaś w Bodrum, warto wybrać się w rejs na pobliskie wysypy greckie. Można się tu naprawdę poczuć jak na styku kultur oraz czasów: historii z nowoczesnością!

Bodrum, Turcja
Najpopularniejszym tutejszym kurortem jest oczywiście Bodrum. To na jego terenie, około 30 km od centrum, znajduje się międzynarodowe lotnisko. Wybór wypoczynku w okolicy tego miasta będzie więc wygodne pod względem transportu i lokalizacji. Miasto jest jednym z większych kurortów Turcji, liczba jego stałych mieszkańców przekracza 35 tysięcy osób, co gwarantuje że nikt nie będzie się tu nudzić. Dodatkowo kurort zlokalizowany jest niezwykle malowniczo naprzeciwko greckiej wyspy Kos. Bodrum słynie z piaszczysto-żwirowych plaż, pięknego morza, białych domków i charakterystycznych wiatraków. Dawniej miasto to stanowiło starożytny Halikarnas, czyli miejsce lokalizacji jednego z siedmiu cudów świata – słynnego Mauzoleum Mauzolosa. Historia budynku sięga 350 roku p.n.e.. Mauzoleum stanowiło hołd Artemizji na cześć Mauzolosa – jej męża, który był władcą Karii. Niestety, z dawnego budynku pozostały już tylko fundamenty. Mauzoleum ucierpiało podczas licznych trzęsień ziemi, a w XV wieku, gdy wyglądem nie przypominało już sławetnej budowli, zostało zniszczone przez Joannitów, którzy z kamieni składających się na mauzoleum, wybudowali swoją siedzibę, tzw. Zamek św. Piotra, który do dziś można podziwiać i zwiedzać jako muzeum Archeologii Podwodnej. Dodatkowo, spacerując po Bodrum, warto odwiedzić tutejsze stare miasto, port, lokalne bazarki oraz delfinarium. Osoby chcące się zrelaksować, powinny skorzystać z oferty tutejszych łaźni, w tym najstarszej w mieście Bardakci Hamami, założonej w 1749 roku. Nieopodal centrum znajduje się słynna plaża Halk, obfitująca w eleganckie leżaki i parasole. Cały kurort, to także liczne mniejsze miejscowości, takie jak np. rozrywkowe Gumbet z dyskotekami oraz Bitez rozciągające się na malowniczym półwyspie.

Turcja Egejska
Innym popularnym kurortem Turcji Egejskiej, oddalonej o 100 km od Bodrum, jest Didim. Miasto jest jeszcze większe niż Bodrum, jednak życie toczy się tu dość tradycyjnie i bez pośpiechu. Dopiero wieczorami Didim budzi się do życia, oferując liczne rozrywki. To bardzo zróżnicowany kurort, gdzie znajdą dla siebie miejsce pasjonaci historii, osoby szukające dobrej zabawy oraz rodziny z dziećmi. Miejsce to rozsławiło archeologiczne stanowisko Didima oraz ruiny starożytnej świątyni Apollina. Zagadki antyku, przeplatają się tu z nowoczesnymi hotelami. Infrastruktura turystyczna jest tu rozwinięta, a uliczki wypełniają restauracje i bary. Można tu odnaleźć także dyskoteki, a nawet aquapark. Okolica sprzyja uprawianiu sportów wodnych, nurkowaniu, windsurfingowi, jak i długim spacerom, pieszym i rowerowym wycieczkom. Będąc tu, nie można ominąć zwiedzania wspomnianych już ruin Świątyni Apollina, jak i Świętej Drogi. Warto zobaczyć także płaskorzeźbę Głowa Meduzy. Osoby lubiące plażowanie, również powinny być zadowolone. Jedna z najpiękniejszych plaż tej części Turcji znajduje się zaledwie 2 km od Didim – cudowna, piaszczysta plaża Altinku.
Turcja Egejska może stanowić idealną propozycję dla osób, które pokochały Grecję, jak i tych, którzy po udanych wczasach na Riwierze Tureckiej, chciałyby odkryć inne zakątki Turcji. Można tu beztrosko plażować, napawać się pięknymi widokami, kosztować najlepszej kuchni oraz zwiedzać. Wszystko w jednym miejscu!

Turcja, Morze Egejskie, Turcja Egejska