Tureckie Saint Tropez, czyli Bodrum

Rego-Bis, 14.12.2020

Atrakcje Bodrum

Z roku na rok coraz większą popularność wśród wczasowiczów zyskuje Turcja Egejska. Najbardziej rozpoznawalne miejsca Turcji to już nie tylko Stambuł, Kapadocja i Antalya, ale także Bodrum wraz ze swoim symbolem – Zamkiem Świętego Piotra wybudowanym malowniczo na półwyspie. Widok zamku sprawia, że od razu wiemy, że Bodrum to miejsce niezwykłe i niebywale piękne! Fortyfikacja, wybudowana w 1420 roku, obecnie przeznaczona jest do zwiedzania, jako Muzeum Archeologii Podwodnej. Wędrówka po tym miejscu to jednak nie tylko zbiory archeologii podwodnej i przedmioty związane z historią regionu, ale także spacer po murach obronnych oraz malownicze widoki rozciągające się z twierdzy. Budowlę, według historii, w XV wieku, wybudowali rycerze zakonu Joannitów, używając m.in. materiałów pozostałych po jednym z siedmiu cudów świata – Mauzoleum w Halikarnasie. Po 102 latach Joannitów podbił słynny sułtan Imperium Osmańskiego, Sulejman Wspaniały. W czasach rządów Osmanów twierdza zyskała nawet minaret i turecką łaźnię. Na przestrzeni czasów zmieniała właścicieli i różne było jej przeznaczenie, przez pewien okres stanowiła także więzienie, by dziś mieścić w sobie muzeum i symbolizować miasto Bodrum.

Bodrum, Turcja, wakacje

Zwiedzanie Bodrum

Kolejnym symbolem miasta, o którym należy wspomnieć przed opisem tutejszych plaż i pozostałych atrakcji, są ruiny jednego z siedmiu antycznych cudów świata, czyli Mauzoleum w Halikarnasie. Współczesne Bodrum, to właśnie dawny Halikarnas, który w IV w. p.n.e. wchodził w skład królestwa Karii, przez pewien czas, za rządów Mauzolosa, było nawet jego stolicą. Rządzący wraz ze swoją żoną Artemizją inwestowali bardzo w rozbudowę miasta, a po śmierci władcy, w 353 r. p.n.e., jego żona postanowiła wybudować dla Mauzolosa przepiękny grobowiec, do zaprojektowania którego sprowadziła najlepszych greckich artystów. Mauzoleum ogromne i niebywale piękne trwało przez wieki, przetrwało wiele walk, według zapisków historycznych jeszcze w XI wieku dumnie stało tu w niezmienionej formie. Niestety w kolejnych stuleciach miejsce zostało doświadczone przez silne trzęsienia ziemi. Gdy kolejno na te tereny przybyli wspomniani już Joannici, w XV wieku, z ruin mauzoleum, wybudowali na półwyspie swój sławetny zamek.
Zamek i mauzoleum to najczęstsze skojarzenia z dzisiejszym Bodrum. Poza tym to niesamowicie piękny kurort turystyczny, który przez długi czas był pod greckimi wpływami i gdzie krzyżowało się wiele kultur. To miejsce magicznych zatoczek, pięknych plaż, kolorowych kwiatów, lazurowego wybrzeża Morza Egejskiego i białych domków. Miasto znajduje się naprzeciwko greckiej wyspy Kos, co sprawia, że tutejsze widoki są jeszcze bardziej malownicze. Dobrym pomysłem może być zresztą rejs na tę wyspę. W Bodrum zlokalizowana jest jedna z największych przystani nad Morzem Egejskim. Wybrzeże sprzyja nie tylko rejsom, ale także może być okazją do uprawiania sportów wodnych, np. nurkowania, żeglowania, windsurfingu. Na obrzeżach miasta znajduje się także aquapark, w którym zabawa może stanowić idealne urozmaicenie od beztroskiego plażowania. Podczas wolnego czasu warto także odwiedzić tutejsze delfinarium, przespacerować się po starym mieście, zrobić zakupy na jednym z lokalnych bazarów lub nawet wybrać się na relaksujące zabiegi w jednej z tutejszych łaźni, w tym najstarszej w mieście Bardakci Hamami, założonej w 1749 roku. Jest tu także co robić po zachodzie słońca! Jako że Bodrum to nowoczesny kurort, obfituje w liczne restauracje, a nawet bary, puby i dyskoteki, spośród których najbardziej znana jest dyskoteka Halikarnas.

Bodrum wybrzeże
Miłośnicy plażowania i zabawy, mogą poprzestać na odwiedzeniu starówki, Zamku Świętego Piotra i ruin jednego z siedmiu antycznych cudów świata. Na osoby kochające zwiedzać i odkrywać, w Bodrum będzie czekać dużo więcej atrakcji! Przede wszystkim antyczny teatr z okresu hellenistycznego, wkomponowany w zbocze jednej z gór, który niegdyś mógł pomieścić 12 000 widzów. Miejsce to można zwiedzać, jest otwarte i bezpłatne dla turystów. Jako, że zabytek usytuowany jest na wzgórzu, roztacza się z niego widok na zatokę, port i zamek. Nie dość, że obfituje w piękne widoki, to regularnie goszczeni są tu liczni artyści i odbywają się tu różnorodne koncerty i wydarzenia kulturalne. Inną pozostałością po starych czasach, jest fragment dawnych murów miejskich, wybudowanych przez króla Mauzolosa, czyli tzw. Brama Myndos wybudowana w IV w. p.n.e. Nieopodal znajduje się też mała wioska rybacka Gumusluk, gdzie znajdują się zatopione ruiny dawnego miasta Myndos. Nadal prowadzone są tam badania archeologiczne. Osoby lubiące wspinaczkę, mogą wybrać się na słynne wzgórze widokowe z wiatrakami, z którego rozpościera się przepiękny widok na panoramę. Poza tym w okolicach znajdują się także ruiny miasta Pedasa, założonego w 1100 r. p.n.e. przez najstarszą tutejszą cywilizację, czyli Leleg.
Bodrum to więc miejsce zlokalizowane w przepięknym regionie, gdzie lazurowe morze łączy się z pięknem małych zatoczek. Jest tu co zwiedzać. Okolica bogata jest także w piękne plaże, spośród których za najpiękniejszą uważa się Bitez Plaji, która oddalona jest od centrum o około 6 km. Znajduje się przy zatoce Bitez – miejscu otoczonym drzewami piniowymi, oliwkami i mandarynkami.