Turcja - wakacje jak marzenie

Rego-Bis, 13.03.2020

Turcja na wakacje nie tylko latem

Turcja zyskuje na popularności. Coraz więcej osób planuje letni wypoczynek na słonecznych i piaszczystych plażach Riwiery Tureckiej. Na wybrzeżu liczącym 200 km długości znajdzie się miejsce dla każdego! Nie ma się więc nad czym zastanawiać – piękne plaże, błękitne wody morza i bogactwo zabytków… 

Turcja stanowi most między Azją i Europą. Ten duży, przepiękny, orientalny kraj, którego powierzchnia jest ponad dwa razy większa od Polski (783 562 km²), położony jest głównie w Azji Zachodniej na półwyspie Azja Mniejsza. 3% kraju leży w Europie, oddzielone od części azjatyckiej Morzem Marmara oraz cieśninami Bosfor i Dardanele. Kraj od północy oblewa Morze Czarne, od zachodu Morze Marmara oraz Morze Egejskie, od południa zaś Morze Śródziemne. To gwarantuje podróżnym ogromny wybór kurortów i plaż! Najpopularniejszymi miejscami wypoczynku są przede wszystkim: Antalya wraz z okolicznymi Alanya, Kemer, Belek i Side.

Turcja, wakacje, morze

Od 1923 roku stolicą Turcji jest Ankara, mimo że najbardziej znanym miastem kraju niewątpliwie jest Stambuł – miejsce ważne historycznie i niezwykle bogate kulturalnie. Data nadania Ankarze rangi stolicy, związana jest z proklamowaniem w 1923 roku Republiki Turcji, którą na tym terenie poprzedzało słynne Imperium Osmańskie. Od 1952 roku państwo jest członkiem NATO. Mimo że tak niewielka część Turcji leży w Europie, jego władze starają się o przyłączenie kraju do Unii Europejskiej – już w 1999 roku uznano Turcję za oficjalnego kandydata do przystąpienia do wspólnoty. Jednak ze względu na to, że Turcja nie jest członkiem UE, wyjazd tam możliwy jest tylko na podstawie ważnego paszportu. Do niedawna oprócz paszportu, potrzebowaliśmy także wizy, jednak od 2 marca 2020 r. obywatele Polski podróżujący do Turcji turystycznie na okres do 90 dni są zwolnieni z obowiązku wizowego. Teraz podróżowanie do tego cudownego kraju jest dla nas jeszcze łatwiejsze!
 

Pamukkale, Turcja

Wyznaniem dominującym w Turcji, jest islam (98%). Jest to jednak kraj laicki, bardzo różnorodny kulturowo. Często zauważa się, że podejście do religii w Turcji, zwłaszcza na terenie Riwiery Tureckiej, nie jest aż tak bardzo restrykcyjne. Z przymrużeniem oka często patrzy się tutaj na zakaz picia alkoholu, co daje turystom okazję by spróbować tutejszych specjałów – rakii oraz anyżowej wódki. Trzeba jednak pamiętać, aby w upały nie przesadzać z alkoholem. W dużej ilości zaś można (a nawet trzeba) korzystać z kremów z filtrem przeciwsłonecznym!
Waluta obowiązująca w Turcji to lira turecka (symbol TRY). W Polsce może być problem z wymianą złotówek na liry, dlatego lepiej wziąć ze sobą w podróż euro lub dolary amerykańskie, które będzie można wymienić na lokalną walutę na miejscu. Przed podróżą do Turcji trzeba przygotować się także na zmianę strefy czasowej – strefa czasowa w Turcji to +3 UTC. Nie ma tam zmiany czasu zimowego na letni, przez cały rok zegarki działają w tym samym rytmie, co w stosunku do czasu Polskiego oznacza: plus dwie godziny w zimę i plus jedna w lato. 
Językiem obowiązującym w Turcji jest język turecki. Od 1928 roku zapisuje się go za pomocą liter łacińskich. Pozornie znajome znaki nie ułatwią nam niestety odczytywania nazw ulic czy szyldów reklamowych, ponieważ język turecki nie przypomina w najmniejszym stopniu języków słowiańskich, czy germańskich. Szczęśliwie jednak, jako że turystyka w Turcji jest naprawdę na wysokim poziomie, właściwie we wszystkich hotelach i obiektach interesujących pod względem turystycznym, można porozumieć się w języku angielskim.

Riwiera Turecka, plaża, wybrzeże

Turcja to naprawdę przepiękny kraj, różnorodny kulturowo, pełen niesamowitych zabytków z czasów rzymskich, jaki i z okresu Imperium Osmańskiego. Wczasy w Turcji to wręcz gwarancja udanego wypoczynku, ze względu na wysoki poziom usług hotelarskich, pyszną kuchnię, serdecznych ludzi oraz bogactwa krajobrazu. Pod względem ukształtowania powierzchni, Turcja zdecydowanie stanowi przykład kraju wyżynno-górskiego. Do tego gwarancja słońca – Riwiera Turecka to miejsce, gdzie słońce prawie nie chowa się za chmurami! 300 słonecznych dni w roku, brak opadów od maja do października oraz temperatura nie spadająca poniżej 10°C. To zdecydowanie miejsce, gdzie można spędzić swoje wymarzone wakacje!