Pamiątki z Turcji – co warto przywieźć?

Rego-Bis, 19.11.2021

Turcja leży w przeważającej części na kontynencie azjatyckim. Nie da się ukryć, że to głównie orientalna kultura oraz zapierające dech w piersiach zabytki przyciągają turystów w to miejsce. Koniecznie trzeba jednak wspomnieć również o innych atrakcjach, jakimi są: pyszna kuchnia, a także regionalne pamiątki! Co warto zatem przywieźć znajomym i rodzinie, będąc na wycieczce w Turcji? Jakie tureckie upominki okażą się najlepsze? Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami.

Na zakupy w Turcji

Spędzanie wakacji w Turcji wiąże się również z odwiedzaniem lokalnych sklepików oraz targów. Nie sposób je ominąć, ponieważ praktycznie w każdym mieście znajduje się kramik z ubraniami oraz pamiątkami turystycznymi. Warto w tym miejscu wspomnieć oczywiście o jednym z największych centrów handlowych, jakim jest tak zwany Wielki Bazar mieszczący się w największym, tureckim mieście - Stambule. Znajduje się tam aż 4 tys. sklepów, które ulokowane są na 61 ulicach! Można kupić tam praktycznie wszystko. Miłośnicy lokalnych bibelotów z pewnością spędzą na tym bazarze przynajmniej kilka godzin.

O czym pamiętać, kupując pamiątki w Turcji?

Warto pamiętać, że Turcja nie należy do Unii Europejskiej, ani do strefy Schengen. Obowiązują zatem limity wywozu alkoholu oraz papierosów. Nie wolno również wywozić z Turcji przedmiotów zabytkowych, czy płaskorzeźb itp. Za próbę transportu przez granicę tych przedmiotów grozi kara pozbawienia wolności. Co więcej, ilość zakupionych pamiątek powinna również wskazywać, że są one przeznaczone do celów osobistych.

Co przywieźć z Turcji?

Poniżej prezentujemy kilka ciekawych pamiątek, jakie warto przywieźć z Turcji.

  • Oko proroka – tradycyjny, turecki amulet, który ma chronić posiadacza przed urokami oraz „złym spojrzeniem”. Zadaniem amuletu jest przejmowanie złej energii kierowanej przez inne osoby do właściciela amuletu. Warto jednak pamiętać, że aby talizman zadziałał, musi zostać podarowany w prezencie.  Nie da się ukryć, że jest to jedna z najważniejszych, tureckich pamiątek.
  • Fajka wodna – przemierzając tureckie kramiki i bazary, można natrafić na wiele różnorodnych fajek wodnych, służących do palenia tytoniu. Dym jest czyszczony przez filtr wodny oraz dodatkowo schładzany. Z pewnością jest to świetny, typowo turecki prezent, ponieważ choć docelowo fajki wodne pochodzą z Indii, spopularyzowały się ogromnie w krajach arabskich.
  • Dywany – tureckie dywany znane są w całej Europie! Charakterystyczne wzory i kolory nadają pomieszczeniom niepowtarzalnego charakteru. Na pewno jest to idealna pamiątka dla wszystkich miłośników tureckich akcentów. Niewielkie, ozdobne dywaniki można śmiało przywieźć ze sobą do Polski.
  • Przyprawy – Turcja słynie z efektywnej uprawy ziół. Mają one niezwykły aromat i kuszą pysznym smakiem. Oryginalne, intensywne przyprawy można nabyć na lokalnych bazarkach oraz w marketach tureckich. Zazwyczaj są to produkty sprzedawane na wagę. Jest to zatem świetna pamiątka z Turcji dla osoby, która uwielbia gotować.
  • Herbata – pyszna, turecka herbata cechuje się silnym smakiem oraz aromatem. Z pewnością jest to pomysł na świetny upominek dla koneserów tego napoju. Turcy spożywają napar ten praktycznie do każdego posiłku. Co ciekawe, często pije się go w specjalnych szklankach, które kształtem przypominają kwiat tulipana.
  • Lokalne rękodzieło – ozdobne misy, talerzyki, wyroby ceramiczne charakterystyczne dla regionów tureckich. Kraj ten słynie z produkcji ręcznie zdobionych naczyń, które stanowią element dekoracyjny wielu europejskich mieszkań.

Wakacje w Turcji bardzo często są niezapomnianym przeżyciem. Głównie dzięki temu, że jadąc tam, można zaznajomić się z nieco innymi zwyczajami kulturowymi. W państwie tym znajduje się również wiele lokalnych bazarów, gdzie dostępnych jest ogrom różnorodnych pamiątek. Przede wszystkim warto z Turcji przywieźć: herbatę, niewielki ozdobny dywan turecki, oko proroka, czy przyprawy. Bliscy na pewno ucieszą się z takich pamiątek.