Malownicza Kapadocja oraz skalne miasta

Rego-Bis, 09.10.2020

Kapadocja - naturalne miasta

Kapadocja to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc Turcji. Oprócz pięknego wybrzeża i wielokulturowego Stambułu, to właśnie Kapadocja przyciąga najwięcej turystów. Region ten nie jest osobną jednostką administracyjną, tylko krainą historyczno-kulturową. Słynie z nietypowych tworów skalnych w kształcie stożków. Dawno, dawno temu było to miejsce pełne kominów wulkanicznych, z których na przestrzeni lat przyroda ukształtowała niezwykłe formy. Ludzie zaciekawieni nietypowymi, miękkimi, tufowymi skałami, przez setki lat tworzyli w nich swoje mieszkania, kościoły i klasztory, z których powstały całe kompleksy podziemnych miast, stanowiące do dziś ogromną atrakcję turystyczną, z których jedną z najpopularniejszych jest miasto Kaymaklı. Kapadocja stanowiła również miejsce spotkań wielu kultur, ponieważ przebiegało przez nią wiele ważnych szlaków. Mieszkali tu Hetyci oraz anachoreci, czyli chrześcijańscy pustelnicy żyjący w ascezie i oddający się modlitwie. Miejsce pełne kościółków wykutych w skałach stanowiło jedno z ich pierwszych ośrodków życia klasztornego. Pustelnicy drążyli swoje świątynie w skałach, po czym przepięknie malowali ich wnętrza. Obecnie malunki te nazywane są bizantyjskimi freskami. Największa liczba dawnych świątyń zlokalizowana jest dziś w Dolinie Göreme, która wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Łącznie znajduje się tam 350 kapliczek i kościołów oraz mniejsze pomieszczenia gospodarcze wykute także przez duchownych. Cały ten teren, pełen powulkanicznych form, wygląda niczym księżycowy krajobraz. Teren jest unikatowy. Podziwiać go można również z lotu ptaka, ze względu na popularne w tym regionie loty balonami. Loty odbywają się niemal codziennie, zaczynają się wraz ze wschodem słońca, a wrażenia z uczestnictwa w nich są nie do opisania. Dużą zaletą tego miejsca, która sprzyja wycieczkom, jest tutejsza pogoda. Panuje tu klimat podzwrotnikowy kontynentalny, dzięki czemu ciepło jest tu niemal przez cały rok.

Kapadocja, kominy wulkaniczne, UNESCO

Kapadocja - wycieczka


Będąc w Kapadocji, warto zacząć zwiedzanie właśnie od Göreme, w którym znajduje się Muzeum Pod Gołym Niebem, składające się z kilku niesamowitych kościołów bizantyjskich. Najważniejszymi świątyniami na terenie kompleksu są  kościoły Ciemny, Ukryty oraz kościół Węża. Wewnątrz muzeum obowiązuje określony kierunek zwiedzania. Fotografowanie we wnętrzach z reguły jest zabronione. W okolicy muzeum znajduje się także najwyższy stożek w mieście – Uchisar, z którego można podziwiać w pełnej krasie erozyjny krajobraz. 

Niewątpliwą atrakcją okolicy są także, wcześniej już wspomniane, podziemne miasta, jak np. Derinkuyu i Kaymaklı. Ich głębokości sięgają nawet do 60 metrów, składają się z kilku poziomów, nawet do 7-8 w dół. Dawniej miasta mogły przyjąć jednocześnie nawet do 20 000 osób, które szukały schronienia w czasie napadów lub najazdów muzułmańskich. Pod ziemią znajdowały się całe miasteczka z rynkiem i targowiskiem oraz kuchnie wraz z prasami do oliwy i wina, stajnie, magazyny i oczywiście kościoły. Większość korytarzy dawnych miasteczek jest dostępna dla turystów i oświetlona, jednak sklepienia nierzadko uniemożliwiają chodzenie w pozycji wyprostowanej. 

Dopełnieniem wyjazdu do Kapadocji może być oczywiście słynny lot balonem. Niemal codziennie (jest to zależne od pogody), o wschodzie słońca, nad Kapadocją wznosi się kilkadziesiąt balonów. Wzlatują one na wysokość około 1000 metrów. Piloci umiejętnie obniżają wysokość i ponownie wzlatują wysoko, by zapewnić turystom niezapomniane wrażenia i dać im okazję do wykonania najpiękniejszych zdjęć. Widok z balonu na niemal księżycowy teren jest niebywały, tak samo jak i obraz kilkudziesięciu wznoszących się balonów, podziwiany z któregoś z punktów widokowych. 

Lot balonem, Kapadocja, wschód słońca

Zazwyczaj, wyjazd do Kapadocji, nie wiąże się ściśle z odwiedzeniem tylko tego jednego regionu Turcji. Będąc tu, warto wybrać się np. do Konyi oraz do któregoś z nadmorskich kurortów, np. Antalyi. Konya to stare miasto z wpływami rzymskimi i bizantyjskimi, które stanowiło stolicę sułtanatu Seldżuków. Miasto przepełnione jest dziełami wczesnej sztuki tureckiej i islamskiej. Najsłynniejszym miejscem w Konyi jest Muzeum Mevlany, które znajduje się obok meczetu z XVI wieku. Muzeum stanowiło niegdyś dom najważniejszego poety sufickiego oraz mistyka, czyli Mevlany Rumiego, założyciela Zakonu Tańczących Derwiszy. Dziś jest to także jego grobowiec. Zakon Tańczących Derwiszy od zawsze przyciągał i intrygował turystów, ze względu na swoje zwyczaje. Jednym z elementów ich modlitwy był wirujący taniec w rytm muzyki, tzw. sema. Muzeum Mevlany warto odwiedzić nie tylko ze względu na Zakon Tańczących Derwiszy, ale również na cenne przedmioty znajdujące się tam. W muzeum przechowywany jest m.in. najcenniejszy jedwabny dywan świata, który tkany był z unikatową gęstością - 144 węzłów na centymetr kwadratowy.

Po odwiedzeniu Kapadocji i Konyi, warto jadąc wzdłuż strzelistych szczytów gór Taurus, wybrać się  na Riwierę Turecką, np. do Antalyi, gdzie nowoczesność łączy się z pięknem starówki, czyli dzielnicy Kaleiçi. Nazwa tej części miasta oznacza dosłownie "Wewnętrzną Twierdzę". Spacerować tu można wąskimi uliczkami, a podczas spaceru podziwiać piękne zabytkowe domy z czasów osmańskich. Symbolami miasta są minaret Yivli oraz wieża zegarowa. Będąc w Antalyi, poza zwiedzaniem czarującej starówki i korzystania z uroków magicznych plaż, warto także wybrać się do manufaktury jubilerskiej lub na pokaz galanterii i wyrobów skórzanych. Okoliczną ciekawostką jest także wodospad Karpuzkaldiran wpadający wprost do Morza Śródziemnego. 

To zaledwie fragment tego, co może zaoferować Turcja. Piękne wybrzeże, liczne zabytki, miasta pełne długiej i ciekawej historii, przepyszne jedzenie oraz gościnni ludzie. Turcja to jeden z najlepszych wyborów na jesienny wyjazd. Ze względu na swoją historię i wiele malowniczych zakątków, także osoby poszukujące wyjazdów objazdowych i lubiących zwiedzać, na pewno będą zadowolone z wyjazdu tutaj, np. właśnie do Kapadocji, w ramach wyjazdu Derwisze i skalne miasta – Kapadocja w pigułce.