Kraina Afrodyty – plaże i przyrodnicze atrakcje Cypru

Rego-Bis, 15.04.2022

Oznaczony w greckiej mitologii jako miejsce narodzin Afrodyty, Cypr ma szczególny urok, który przyciąga turystów od wielu lat. Wyspa jest znana z przepięknych plaż i fascynującej historii, co czyni ją idealnym miejscem zarówno dla miłośników przyrody, jak i historii. Odwiedzający mogą zwiedzać starożytne ruiny, średniowieczne zamki krzyżowców, podziwiać piękno wodospadów czy spędzić dzień w jednym z ogrodów zoologicznych. Nie ma wątpliwości, że Cypr jest idealnym miejscem na wakacje bez względu na porę roku. Na jaką plaże warto się wybrać? Jakie przyrodnicze atrakcje warto zobaczyć na Cyprze?

Plaża Nissi

Na wieczorny lub  poranny spacer warto wybrać się na plażę Nissi. Jest to 500-metrowy odcinek pokryty wspaniałym białym piaskiem, otoczony przez morze Śródziemne o turkusowej barwie. Woda jest bardzo płytka przy linii brzegowej i spokojna w całej zatoce, co sprawia, że to świetne miejsce dla rodzin z małymi dziećmi. W sezonie letnim dostępne są różne atrakcje takie jak narty wodne, boiska do siatkówki czy imprezy z pianą. Plaża Nissi jest jedną z 68 cypryjskich plaż wyróżnionych prestiżową Błękitną Flagą.

Cape Greco

Cape Greco jest obszarem chronionym, który oferuje piękne ścieżki przyrodnicze, wspaniałe widoki na morze i możliwość odkrywania interesujących jaskiń morskich. Istnieje dziewięć ścieżek przyrodniczych, które wiją się przez lasy jałowcowe i wzdłuż klifów morskich. Mają one długość od 1,5 km do 8,5 km. Szlaki ciągną się aż do punktu Cape Greco, który jest najbardziej wysuniętym na południe krańcem wyspy. Wzdłuż wybrzeża można znaleźć wiele różnych jaskiń morskich, istnieje również możliwość skakania z klifu, nurkowania, pływania, a nawet spacerowania podczas odpływu. Inną atrakcją parku jest uroczy, bielony kościół Agioi Anargyroi.

Wodospad Millomeris

Spadający z wysokości 15 metrów wodospad Millomeris jest jednym z najwyższych na Cyprze. Ukryte w leśnym wąwozie niedaleko wioski Pano Platres, miejsce jest spokojną oazą, idealną dla odwiedzających, którzy chcą zanurzyć się w odrobinie naturalnego piękna. Do wodospadów można dojechać samochodem (dostępny jest mały parking) albo dojść spokojnym spacerem od kościoła Platres (około 1 km). Zalecane jest odpowiednie obuwie, ponieważ obszar wokół wodospadu jest dość stromy i kamienisty.

Skała Afrodyty

Żadna wizyta na Cyprze nie jest kompletna bez odwiedzin Skały Afrodyty (Petra tu Romiu). Jest to formacja skalna na zachodnim wybrzeżu wyspy, w pobliżu miasta Pafos. Według mitologi greckiej w tym miejscu grecka bogini miłości Afrodyta wynurzyła się z piany morskiej. To widok obowiązkowy do zobaczenia i przyjemne miejsce do kąpieli.

Wąwóz Avakas

Z wapiennymi ścianami o wysokości do 30 metrów, wąwóz Avakas to 3-kilometrowy cud natury położony na półwyspie Akamas. Przez wąwóz przebiega okrężny szlak spacerowy o długości 7 km, dający zwiedzającym możliwość podziwiania wspaniałych formacji skalnych oraz różnorodnej flory i fauny. Odwiedzający powinni pamiętać, że wędrówka jest dość trudna, szczególnie w węższych częściach wąwozu, a mokre skały mogą być bardzo śliskie.