Troodos – malownicze góry słonecznej wyspy Cypr

Rego-Bis, 01.04.2022

Kiedy pomyśli się o słonecznej wyspie Cypr, góry Troodos nie będą pierwszym skojarzeniem, który przychodzi na myśl. Najprawdopodobniej pierwsze wyobrażenia to piaszczyste plaże i nadmorskie bary serwujące pyszny halloumi wraz z doskonałym winem. I nie ma w tym pomyłki – w Larnace, Pafos i innych kurortach jest mnóstwo cypryjskiego sera i słońca. Warto jednak zapuścić się dalej w cypryjskie góry, aby odkryć, że wyspa w głębi lądu ma również niesamowite krajobrazy. W niektórych z najbardziej urokliwych wiosek  w górach Troodos można poznać lokalną kulturę. Pasmo górskie Troodos położone na zachodnim Cyprze jest największe na wyspie, a najwyższy szczyt Olimpos wznosi 1952 m n.p.m. Troodos słynie ze swojego dziedzictwa kulturowego: znajdują się tu dziesiątki historycznych klasztorów i kościołów. Klimat górski różni się od nadmorskiego: lato jest suche i gorące a zima mroźna i śnieżna. We wspaniałe lasach rosną setki drzew i roślin, w tym sosny, cyprysy, drzewa cedrowe i gigantyczne kaktusami. Na tym obszarze występują różne zwierzęta takie jak lisy, zające oraz wyjątkowe i rzadkie muflony. Miłośnicy ptaków mogą zobaczyć orły południowe, kruki i inne rzadkie gatunki. Wioski Troodos są idealnym miejscem do poznania cypryjskiego rolnictwa i rzemiosła ludowego. Na przykład we wsi Kalopanayiotis mieszkańcy hodują ryby, w Prodromos — uprawiają jabłka, w Pedoulas — czereśnie. Prawie każdy w Omodos robi własne wino, unikatowe drewniane wanny produkowane są w Moutoullas, a wioska Lefkara słynie na całym świecie z stosowanej tam techniki haftu. Warto odwiedzić te i inne wioski Troodos, aby poznać lokalnych rzemieślników i kupić ich niesamowite prace oraz cieszyć się malowniczymi widokami i pięknymi wnętrzami tradycyjnych domów. Niektóre ze słynnych cypryjskich starych kościołów i klasztorów, wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO, również znajdują się w Troodos. W górach są oczywiście bardzo ciekawe i piękne widokowo szlaki turystyczne. Co warto w Troodos zobaczyć? 

Pedoulas

Najbardziej znaną atrakcją Pedoulas jest bizantyjski kościół Archanioła Michała, który został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Choć nie przyciąga wzroku z zewnątrz, jego wnętrze zdobią misterne obrazy, które są wyjątkowo dobrze zachowane, biorąc pod uwagę, że budynek pochodzi z 1474 roku. We wiosce zlokalizowane jest Muzeum Bizantyjskie, w którym znajdują się ikony z XIII-XIV wieku oraz Muzeum Folkloru. Można tu zobaczyć przedmioty gospodarstwa domowego z poprzednich stuleci, bardzo stary destylator i narzędzia tkackie, które były używane do produkcji jedwabnej odzieży. Klimat Troodos sprzyja uprawie jabłek, wiśni i winogron, a wieś otoczona jest sadami.

Ski Cyprus

Ski Cyprus to jedyny ośrodek narciarski na wyspie. Znajduje się na stokach góry Olimpus w Troodos i posiada cztery trasy dla początkujących, amatorskich i profesjonalnych narciarzy. Trasy mają długość od 150 do 500 metrów. Na terenie ośrodka znajduje się wypożyczalnia sprzętu, w której można znaleźć wszystko, czego mogą potrzebować dzieci i dorośli. Za dodatkową opłatą można wynająć instruktora. Warto zwrócić uwagę na zimowe opady śniegu: drogi do ośrodka mogą być czasowo zamknięte.

Kościół Agios Nikolaos tis Stegis

Znajduje się we wsi Kakopetria na zachodnim brzegu rzeki Klarios. Jest to jedyny zachowany budynek po monastyrze z XI wieku. Dach nad kopułą dobudowano do kościoła w XIII wieku, aby chronić budynek przed zimowymi burzami. Wewnątrz znajdują się stare malowidła ścienne (niektóre z nich pochodzą z XI wieku) oraz wczesne obrazy bizantyjskie.