Historia i przyroda? Top atrakcje Cypru

Rego-Bis, 01.08.2022

Spokojna wyspa we wschodniej części morza Śródziemnego jest najbardziej znana z zalanych słońcem plaż, czystych wód, cudownego skalistego wybrzeża. Należy dodać, że jest miejscem narodzin Afrodyty – starożytnej greckiej bogini piękna. Wyspa jest malowniczym miejscem z wieloma obszarami dziewiczego piękna. Podróżni zainteresowani czymś więcej niż piaskiem i słońcem mają nie lada gratkę, ponieważ na Cyprze znajdują się stanowiska archeologiczne, wspaniałe antyczne mozaiki, piękne kościoły bizantyjskie oraz monastyry i muzea. To także doskonałe miejsce do uprawiania turystyki pieszej, z niesamowitym bogactwem unikalnej flory i fauny. A to co najlepsze, to fakt, że wyspa jest na tyle mała, że z łatwością można wypoczywać w jednym mieście i stamtąd wyruszać na jednodniowe wycieczki. Co warto zobaczyć na Cyprze?

Starożytna Salamina

Salamina to ruiny starożytnego greckiego państwa-miasta położone 6 kilometrów od Famagusty. Jest to jedno z najważniejszych stanowisk archeologiczne na Cyprze. Według legendy Salamina została założona około 1180 roku p.n.e. przez Teucera (Teukrosa), syna Telamona władcy greckiej wyspy Salamina. Brat bohatera Ajaksa, nie mógł wrócić do domu z wojny trojańskiej po tym, jak nie udało mu się pomścić śmierci brata. Nie wiedząc, dokąd się udać, młody człowiek włożył wszystkie swoje talenty w tworzenie nowego miasta na Cyprze. Wykopaliska w tym miejscu rozpoczęły się w połowie XX wieku. Salamina była zaangażowana w stosunki handlowe z Egiptem, Cylicją i Fenicją. Miasto było de facto stolicą hellenistycznego Cypru. Po wielu latach prosperity zostało opuszczone podczas najazdów arabskich w VII wieku. Mieszkańcy zniszczonego miasta przenieśli się do Famagusty. Większość odkrytych budynków pochodzi z czasów rzymskich i wczesnochrześcijańskich. Odwiedzający stanowisko archeologiczne mogą zwiedzić ruiny świątyni Zeusa, gimnazjum. teatr, łaźnie rzymskie, starożytne mury miejskie i inne budowle. Na terenie Salaminy znajdują się również starożytne królewskie jaskinie grobowe. Jedno z nich, zwane „więzieniem św. Katarzyny”, zostało później zamienione na kaplicę chrześcijańską.

Famagusta

Famagusta (zwana także Gazimaǧusa) to bogate kulturowo miasto na wschodnim krańcu Cypru. Jedno z najładniejszych miast na Cyprze liczące ponad 40 000 ludzi,  szczyci się tętniącym życiem portem i historią sięgającą czasów, gdy władcy Egiptu Ptolemeusze panowali w tej części morza Śródziemnego. Prawdziwym klejnotem tego miejsca jest jednak jego średniowieczne serce, obecnie znane jako jedno z najbardziej czarujących miast otoczonych murami w południowej Europie. Tutaj znajduje się meczet Lali Mustafy Paszy, który pierwotnie był gotycką katedrą św. Mikołaja, miejscem koronacji królów Cypru. Świątynia została zbudowana w latach 1298 - około 1400. Po zdobyciu miasta po długim oblężeniu przez Turków w 1571 roku została przekształcona w meczet.

W okolicy jest też mnóstwo renesansowych budynków. Uważni obserwatorzy zauważą stare dziury po kulach z czasów tureckiego oblężenia. Miasto jest otoczone potężnymi fortyfikacjami zbudowanymi przez Wenecjan. Jednym z najważniejszych elementów jest Zamek Otella. Został zbudowany przez Lusignanów, a później wzmocniony przez Wenecjan. Ma kształt regularnego czworoboku z czterema okrągłymi wieżami w narożnikach.

Półwysep Karpas

Wydłużony palec ziemi, który rozciąga się od północno-wschodniego krańca Cypru, jest czymś w rodzaju nietkniętego klejnotu. Odwiedza go niewielu turystów i  jest  całkowicie niezagospodarowany, dziki i surowy. Podróżni, którzy przyjadą, mogą spodziewać się wspaniałego krajobrazu skał i  klifów, odosobnionych zatoczek ozdobionych kwiatami lilii piaskowej i dzikich osłów wędrujących między wrzosowiskami. Inne interesujące miejsca w regionie to bizantyjski zamek Kantara z X wieku, który znajduje się u samego podnóża półwyspu, oraz klasztor Apostolos Andreas – cel pielgrzymek wielu mieszkańców wyspy.