Przyrodnicze atrakcje Krety – co warto zobaczyć na wyspie?

Rego-Bis, 17.03.2023

Na jednej z największych wysp morza Śródziemnego koniecznie trzeba zobaczyć plaże zlokalizowane w jej zachodniej części. Kreta to też zabytki. Zdecydowanie powinno się odwiedzić interesujące stare miasto w Heraklionie. Konieczną atrakcją wartą odwiedzenia jest starożytna Aptera w zachodniej części wyspy. Miasto to jest nie lada gratką dla miłośników historii.

Zwiedzając atrakcje Krety nie należy zapominać o florze i faunie, która jest niezwykle różnorodna. Tutaj nic się nie powtarza. Ogromne sprzeczności geologiczne i szczególne warunki pogodowe stworzyły niepowtarzalne krajobrazy zaskakujące zwiedzających.

Sama obfitość lasów, jaskiń, dolin, rzek i egzotycznej przyrody sprawiła, że ten obszar stał się naturalnym rajem dla miłośników przyrody. Spotkać tu można białe plaże, zarośla, wydmy, skaliste szczyty, strome zbocza, zielone góry, głębokie wąwozy, szumiące rzeki, malownicze stawy, śródziemnomorskie lasy, tereny podmokłe, żyzne łąki, winnice i gaje oliwne.

Co ciekawe te same kontrasty występują pod powierzchnią morza. Te sprzeczności sprzyjają rozwojowi różnych ekosystemów, znacznie zwiększając bioróżnorodność wyspy.

Które z ciekawych miejsc przyrodniczych na zachodnim wybrzeżu Krety trzeba zobaczyć? Jakie są największe atrakcje Krety związane z naturą? Co warto zobaczyć na największej greckiej wyspie?

Największe atrakcje Krety - Jezioro Kournas

Na wyspie Kreta trzeba zobaczyć Jezioro Kournas. Jest to atrakcja ciesząca się zainteresowaniem nie tylko zagranicznych gości, ale również samych kreteńczyków, dla których jest to jedyne słodkowodne jezioro na wyspie. Jest położone u podnóża Gór Białych w głębi lądu mniej niż 5 kilometrów od nadmorskiego Georgioupolis.

Co ciekawe krajobraz w tym miejscu przypomina bardziej Szwajcarię niż Kretę. Czysta woda jest idealna do pływania i stale zmienia kolor w zależności od pogody i pory dnia. Jest to jedno z najpiękniejszych miejsc na wyspie.

Lefka Ori - jedno z najpiękniejszych miejsc Krety?

Ten, kto kocha przyrodę i docenia jej piękno, z pewnością będzie zahipnotyzowany górami Lefka Ori (Białe Góry). Są jedną z ciekawszych naturalnych atrakcji Krety. Najwyższym szczytem wyspy jest Pachnes o wysokości 2453 metrów. Około 30 szczytów wznosi się ponad 2000 metrów.

 Od zimy do późnej wiosny pokryte są śniegiem. Co ciekawe, są one zbudowane z wapienia, a latem odbijające się słońce potęguje tylko biel tego surowca. Stąd nazywane są Białymi Górami.

Zwiedzanie Krety - Jaskinia Psychro

Położona we wschodnim regionie Krety jaskinia Psychro jest jedną z ciekawszych atrakcji Krety.

Zwana także jaskinią Dikteon albo Zeusa, przewija się wielokrotnie na kartach mitologii greckiej. Uważa się, że jest to jaskinia, w której bogini Rea urodziła Zeusa.

Znajduje się ona nad wioską Psychro na płaskowyżu Lassithi na wysokości 1025 m.n.p.m. Prowadzą do niej piękne widokowo ścieżki. Jaskinia o powierzchni 2200 m2 jest dobrze oświetlona. W środku została przygotowana dla turystów ścieżka o długości 250 m.

Atrakcje turystyczne Krety - Las Rouvas

Zwiedzając atrakcje Krety nie należy pominąć Las Rouvas. Słynie on z starych dębów. Obwód pni drzew zwykle przekraczana ponad 1 metr przy wysokościach dochodzących do 15 metrów. W lasie Rouvas można spotkać również grusze, sosny, cyprysy. Obszar leśny obejmuje około 30 000 akrów.

Wyjątkowość lasu Rouvas związana jest z faktem, że krzewy wyrwały się z typowego dla nich kształtu oraz uzyskały cechy i rozmiary odmienne od tych występujących w Grecji. Można to prawdopodobnie wytłumaczyć zanikiem niekorzystnych czynników zewnętrznych (ludzi - kóz - itp.), które umożliwiły krzewiastym dębom ewolucję w formie, w jakiej je widzimy dzisiaj.

Ciekawe lasy, wyjątkową przyrodę i przyjemne ścieżki można znaleźć również na atlantyckiej wyspie Madera należącej do Portugalii.

Kreta atrakcje przyrodnicze - Apoplystra

Fałdy geologiczne skał na stanowisku Apoplystra są niezwykle kolorowe. Od dłuszego czasu mówi się o  wpisaniu ich na listę pomników przyrody Grecji. Te fałdy pokazują silne naciski, jakie wywierały skały tego obszaru w ciągu milionów lat ich tworzenia. Do tego miejsca prowadzi droga gruntowa, która wiedzie przez piaszczyste wzgórza, a od plaży Agios Pavlos jest krótka ścieżka ze schodami. Po zwiedzaniu warto znaleść choć chwilę na relaks na tej plaży, ponieważ jest uważana za jedną z najpiękniejszych plaż na wyspie.

Z ciekawych miejsc Krety: wodospad i wąwóz Milonas

Zwiedzając atrakcje Krety nie można pominąć pięknego wąwózu Milonas (Agios Ioannis). Znajduje się on 18 km na wschód od Lerapetry. Rozpoczyna się w pobliżu miejscowości Agios Ioannis, na wysokości 500 m, a kończy na plaży Kakia Skala.

Najbardziej imponująca dzika część wąwozu ma 4 wysokie wodospady, dlatego do zwiedzania niezbędny jest sprzęt do canyoningu. Jednak do ostatniego i najwyższego wodospadu, o wysokości około 40 m, można łatwo dotrzeć dwoma szlakami.

Jeden zaczyna się od Agios Ioannis, a drugi od plaży Kakia Skala. Do wodospadu najłatwiej dotrzeć od strony południowej. Najpierw należy znaleść i podążać za znakiem do wodospadu na głównej drodze łączącej Lerapetra z Fermą. Następnie należy jechać polną drogą do punktu początkowego ścieżki. Stamtąd szlak prowadzi do wodospadu (około 15 – 20 minut). Trasa biegnie po wschodniej stronie wąwozu porośniętej sosnami, a ostatnia jego część wzdłuż starego rowu, którym dawniej doprowadzano wodę do wsi Koutsounari.

Na końcu szlaku, na wysokości 300 m, spotkamy 40-metrowy wodospad Milonas z niewielkim stawem z krystalicznie czystą wodą, idealną do orzeźwiającej kąpieli. Zimą i po obfitych opadach deszczu po lewej stronie głównego wodospadu znajduje się drugi wodospad, który tworzy spektakularny widok.

Co ciekawe, największy i najgłębszy kanion w Europie znajduje się w Czarnogórze. Kanion rzeki Tara to świetne miejsce do raftingu.

Przyroda wyspy Kreta - Jaskinia Milatos

Jaskinia Milatos położona jest we wschodniej części wyspy. Można ją zaliczyć do najważniejszych atrakcji turystycznych Krety. Znana również jako jaskinia Rapas, znajduje się 3 km na północny wschód od Milatos na wysokości 155 m.

Jaskinia jest łatwo dostępna i otwarta dla zwiedzających. Osoby, które chciałyby zobaczyć ciemniejsze punkty jaskini będą potrzebowały latarek. W pierwszej sali głównej części groty miejscowi zbudowali w 1935 r. kaplicę pod wezwaniem św. Tomasza. Jaskinia składa się z wielu małych sal na różnych poziomach.

W głównej części jaskini, w pobliżu kaplicy, dno opada, a później przechodzi w poziom. Jaskinia jest pełna małych i dużych kolumn, ułożonych w rzędy i dzielących ją na różne komory. Stalagmity i stalaktyty są nieliczne, ale spektakularne.

Całkowita długość jaskini wynosi 75 m, szerokość w pobliżu wejść 45 m i zmniejsza się w miarę wchodzenia do jaskini. Najgłębsza część znajduje się 12 m poniżej poziomu wejścia.

Dostęp jest łatwy, ale zwiedzający powinien się pochylić w kilku miejscach. Długość tras wewnątrz jaskini zbliżają się do 200 metrów. W tylnej części w naturalnej jamie znaleziono ołtarz. Przed nim archeolodzy odkryli starożytne groby, ludzkie kości i fragmenty ceramiki. Znaleziska te wskazują, że jaskinia była wykorzystywana jako miejsce pochówków.

Plaża Elafonisi i Laguna Balos

Wakacje to nie tylko zwiedzanie. Kreta ma niezwykle piękne, piaszczyste plaże. Plaża Elafonisi należy do największych  atrakcji turystycznych Krety, które trzeba koniecznie zobaczyć.

Położona w zachodniej części wyspy zachwyca niesamowicie błękitną barwą wody. Jest to istny raj dla sprawgnionych egzotycznych doznać turystów.

Do najpiękniejszych plaż wyspy należą również te zlokalizowane w magicznym miejscu zwanym laguna Balos. Jako jedna z największych atrakcji Chanii zachwyca turystów turkusową wodą, dziką przyrodą i piękną egzotyczną scenerią.

Położona w zachodniej części Krety oczarowała niejednego przybysza. Nie można się dziwić, że książę Karol (obecny król Karol III )i księżna Diana odwiedzili to miejsce swoim jachtem.

Powiązane oferty

Grecja / Kreta / Malia

Hotel Malia Mare

21.06.2024 - 24.06.2024 (3 dni)

Śniadanie, Gdańsk , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS Z BASENEM BLISKO CENTRUM MIASTA
1 891 zł 1 394 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Grecja / Kreta / Malia

Hotel Malia Holidays

21.06.2024 - 24.06.2024 (3 dni)

Śniadanie, Gdańsk , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS Z BASENEM W CENTRUM MIASTA
1 935 zł 1 437 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Grecja / Kreta / Hersonissos

Hotel Central Hersonissos

21.10.2024 - 25.10.2024 (4 dni)

Śniadanie, Gdańsk , samolot

zobacz na mapie

SERWIS PLAŻOWY W CENIE PRZY PLAŻY BLISKO CENTRUM MIASTA
1 987 zł 1 623 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Grecja / Kreta / Agios Nikolaos

Hotel Lato

21.10.2024 - 25.10.2024 (4 dni)

Śniadanie, Gdańsk , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS PRZY PLAŻY Z BASENEM BLISKO CENTRUM MIASTA
1 999 zł 1 635 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Grecja / Kreta / Hersonissos

Hotel Floral

02.10.2024 - 07.10.2024 (5 dni)

Śniadanie, Gdańsk , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS PRZY PLAŻY BLISKO CENTRUM MIASTA
2 166 zł 1 682 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Grecja / Kreta / Rethymno

Hotel Axos

21.10.2024 - 25.10.2024 (4 dni)

Śniadanie, Gdańsk , samolot

zobacz na mapie

SERWIS PLAŻOWY W CENIE WIFI GRATIS PRZY PLAŻY Z BASENEM KLIMATYZACJA SIŁOWNIA SPA
2 092 zł 1 726 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Grecja / Kreta / Hersonissos

Hotel Cook's Club Hersonissos

21.10.2024 - 25.10.2024 (4 dni)

Śniadanie, Gdańsk , samolot

zobacz na mapie

Z BASENEM SIŁOWNIA SPA BLISKO CENTRUM MIASTA
2 193 zł 1 823 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Grecja / Kreta / Hersonissos

Hotel Golden Beach

21.10.2024 - 25.10.2024 (4 dni)

Śniadanie i obiadokolacja, Gdańsk , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS PRZY PLAŻY BLISKO CENTRUM MIASTA
2 222 zł 1 851 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Grecja / Kreta / Rethymno

Hotel Kirki Village

28.06.2024 - 01.07.2024 (3 dni)

Śniadanie, Gdańsk , samolot

zobacz na mapie

PRZY PLAŻY Z BASENEM SIŁOWNIA BLISKO CENTRUM MIASTA
2 302 zł 1 910 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Grecja / Kreta / Hersonissos

Hotel Glaros Beach

21.10.2024 - 25.10.2024 (4 dni)

Śniadanie i obiadokolacja, Gdańsk , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS PRZY PLAŻY BLISKO CENTRUM MIASTA
2 274 zł 1 924 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły
Wyświetlanie: 10 z 29