Wyspa kwiatów czy Hawaje Europy? Wyspa Madera (Portugalia)

Rego-Bis, 10.10.2022

Samo słowo „Madera” oznacza po portugalsku „drewno”. Nazwa służy do oznaczenia archipelagu czterech wysp na Oceanie Atlantyckim, autonomicznego regionu lub najczęściej największej wyspy tego archipelagu. Archipelag Madery składa się z dwóch zamieszkałych wysp: Madery i nieco mniejszej Porto Santo („Święty Port”) oraz dwóch niezamieszkałych Ilhas Desertas („Wyspy Bezludne”) i Ilhas Selvagens („Dzikie Wyspy”).  Madera znana jest jako „wyspa wiecznej wiosny” lub „rajski ogród Atlantyku”. Słynie z pięknych gór, wysokich klifów,  bujnej zieleni, egzotycznych kwiatów, wodospadów i plaż głównie żwirowych albo z czarnym piaskiem wulkanicznym. Nie należy zapominać, że Cristiano Ronaldo urodził się i wychował na Maderze stając się dumą wyspy. Nawet lotnisko zostało nazwane jego imieniem. Co warto zobaczyć na Maderze?

Cabo Girão

Miłośnicy spektakularnych widoków powinni udać się na Cabo Girao. Jest to jeden z najwyższych klifów oceanicznych na świecie będący znakomitym punktem widokowym. W 2012 roku na wysokości 580 metrów zainstalowano szklany „skywalk”. Oznacza to, że można patrzeć przez podłogę konstrukcji prosto na ocean poniżej. Zapewnia to niezapomniane wrażenia i powoduje, że Cabo Girao jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych na Maderze. Klif jest zlokalizowany na południowym wybrzeżu wyspy, na obrzeżach Funchal.

Spacer lewadą

Lewady to typowe dla Madery kanały nawadniające, które powstawały od XVI wieku do lat czterdziestych ubiegłego stulecia. Ich zadaniem był transport wody z zachodu i północnego zachodu wyspy do bardziej suchego południowego wschodu, aby wesprzeć rolnictwo, zwłaszcza produkcję trzciny cukrowej. Nadal przynoszą one wodę z gór, wijąc się wśród bujnej górskiej roślinności. Wędrowcy mogą godzinami podążać za ich korytami. Krajobraz jest piękny, a miejscowe lasy lasy wawrzynolistne są wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Baseny wulkaniczne

Będąc na Maderze warto wykąpać się w basenach wulkanicznych, czyli akwenach wody oceanicznej znajdującej się pomiędzy skałami wulkanicznymi. Najbardziej znane baseny są w Porto Moniz. Funchal posiada również własny kompleks basenowy o nazwie Doca do Cavacas. Jest mniejszy i nadal pozostaje w cieniu basenów Porto Moniz, ale oferuje wspaniały widok na klif Cabo Girão i lepszą pogodę, bo na południowym wybrzeżu zazwyczaj jest ona najlepsza.

Tradycyjne domy w Santana

Madera została zajęta przez portugalskich żeglarzy na początku XV wieku i prawdopodobnie była wtedy niezamieszkana ( istnieją dowody, że Wikingowie mogli odwiedzać ją kilka wieków wcześniej). Niektórzy pierwsi mieszkańcy budowali małe, trójkątne domy z dachami krytymi strzechą, które obecnie można podziwić  w miejscu zwanym Casas típicas de Santana w północno-wschodniej części Madery. W tej lokalizacji znajduje się kilka obiektów mieszkalnych (niektóre można zwiedzić w środku). Typowe domy z Santany są jednym z największych znaków rozpoznawczych Madery, rozpowszechnione na licznych plakatach promocyjnych na całym świecie. Małe trójkątne domki kryte strzechą ze słomy zostały zbudowane z drewna,  jednego z najbogatszych zasobów naturalnych Madery, najbardziej dostępnego i niedrogiego.

Powiązane oferty