Śladami Piłsudskiego. Madera - perła Atlantyku

Rego-Bis, 29.12.2022

Piłsudski na Maderze

Portugalska wyspa Madera – zlokalizowana na Oceanie Atlantyckim, około 520 kilometrów na zachód od wybrzeża Maroka często jest nazywana perłą Atlantyku. Uważana za krainę wiecznej wiosny od dawna stanowi cel podróży turystycznych i leczniczych. Z powodu łagodnego klimatu Madera ma reputację miejsca korzystnego do regeneracji i podreperowania zdrowia. Na tej portugalskiej  wyspie marszałek Józef Piłsudski spędził swój najdłuższy urlop od 21 grudnia 1930 do 22 marca 1931 roku. Jeszcze w listopadzie 1930 współtwórca niepodległości Polski a wtedy premier poinformował swoich współpracowników o chęci dłuższego wypoczynku w ciepłych krajach w celach leczniczych. Stał przed wyborem aktualnym również obecnie: Egipt czy Madera ? Wybór padł na portugalską wyspę a wyjazd z zaśnieżonej, mroźnej Polski miał miejsce 15 grudnia. Początkowo marszałek Piłsudski podróżował koleją, a w Lizbonie skorzystał ze statku. Na Maderze wypoczywał w otoczonej murem, kameralnej willi „Quinta Bettencourt” w Funchal. Obecnie na budynku znajdują się dwie tablice pamiątkowe. Pierwsza w języku portugalskim została ufundowana w 1934 z inicjatywy gubernatora wyspy. Druga sporządzona w języku polskim i portugalskim głosi: „Marszałek Józef Piłsudski mieszkał w tym domu  XII 1930 – III 1931 / w hołdzie pierwszemu Marszałkowi Polski rodacy”, a na dole jest dodane cyframi rzymskimi „1931-1992”. 28 października 2009 Rada Miejska Funchal w czasie uroczystej sesji nadała jednemu z rond w mieście imię marszałka Józefa Piłsudskiego. Przywódca II Rzeczpospolitej obchodził 19 marca swoje imieniny. Wykorzystując okazję współpracownicy Piłsudskiego zarządzili akcję masowego przesyłania pocztówek z życzeniami. Z tego powodu na Maderę dotarło ponad milion  pocztówek z Polski. 23 marca 1931 roku Józef Piłsudski na pokładzie najnowszego polskiego niszczyciela „ORP  Wicher” wypłynął z portugalskiej wyspy.  Do portu w Gdyni okręt z marszałkiem zawinął 29 marca.

Atrakcje Madery: widok z Pico do Arieiro

Pico do Arieiro to trzeci najwyższy szczyt na Maderze i znajduje się tam „miradouro”, czyli po portugalsku punktu widokowy.  Można do niego łatwo dojechać samochodem lub ścieżką pieszą, której przejście zajmuje około dwóch, trzech godzin. Zimą Pico do Arieiro jest jednym z nielicznych miejsc na wyspie, gdzie można spotkać opady śniegu. Co najważniejsze, szczyt zapewnia naprawdę zapierające dech w piersiach widoki na Curral das Freiras i dolinę poniżej. 
Gdy chmury są wystarczająco nisko, mogą utworzyć warstwę pomiędzy punktem widokowym a kajobrazem poniżej. Jest to idealne miejsce do podziwiania zachodów słońca.

Atrakcje Madery: jaskinie Sao Vicente

Ponad 890 000 lat temu jaskinie Sao Vicente powstały w wyniku erupcji wulkanu. Zewnętrzna część strumienia lawy szybko się ochłodziła, podczas gdy wnętrze stygło dłużej. W ten sposób powstały niezliczone rury lawowe, z których wiele jest otwartych dla publiczności od lat 90. XX wieku. Cena wstępu zawiera przejście przez te niesamowite, podziemne jaskinie, a także obejmuje wizytę w centrum edukacyjnym poświęconym wulkanizmowi. Świetna kolekcja eksponatów dostarcza informacji o aktywności wulkanicznej i formacjach geologicznych niesamowitego krajobrazu Madery.