Wakacje na Maderze. Co warto zobaczyć na portugalskiej wyspie?

Rego-Bis, 14.02.2023

Madera - wulkaniczna wyspa wiecznej wiosny - zwłaszcza zimą przyciąga turystów spragnionych słońca i beztroskiego relaksu. Co warto zobaczyć w jej stolicy Funchal? Z czego Madera słynie?

Funchal to tętniąca życiem stolica Madery, subtropikalnej wyspy na Oceanie Atlantyckim, położonej około 960 kilometrów na południowy zachód od głównego miasta Portugalii, Lizbony.

Funchal leżące na południowym wybrzeżu wyspy jest otoczone z jednej strony wysokimi górami a z drugiej oceanem. Miasto rozciąga się na szeregu stromych wzgórz i spłaszczonych tarasów. W Funchal znajduje się wiele ciekawych zabytków. W szczególności warte uwagi, zwiedzenia, poznania są cenne klasztory, interesujące muzea i katedra, której historia sięga początków kolonizacji wyspy.

Funchal, podobnie jak cała wyspa znane jest także z bujnej roślinności. Obfitość i różnorodność egzotycznej flory Madery jest widoczna w miejskich parkach i ogrodach.

Codzienny targ kusi dojrzałymi, soczystymi owocami i warzywami oraz świeżymi, smacznymi rybami i owocami morza. O tym, co warto zjeść na wyspie (godne uwagi i skosztowania są zwłaszcza ryby i owoce morza) można przeczytać we wcześniejszym naszym wpisie.

Co będąc na Maderze warto zobaczyć? Jakie zakątki wyspy warto odkryć? Jakie atrakcje skrywa stolica Madery - miasto Funchal?

Wakacje na Maderze - Katedra (Sé)

XVI-wieczna katedra w Funchal stanowiła niegdyś siedzibę największej na świecie diecezji. Obejmowała ona wszystkie terytoria zamorskie Portugalii od Madery przez Brazylię po Angolę.

Katedry Sé nie sposób nie dostrzec będąc na miejscu. Wieża zegarowa Sé nadal dominuje nad panoramą Funchal, tak jak to miało miejsce przez pięć wieków.

Jej znaczenie, piękno to z jednej strony manueliński styl architektoniczny, z drugiej zaś dzieła sztuki, jakie zgromadzono w jej środku. Wewnątrz po przyzwyczajeniu się do półmroku, warto skierować wzrok na ozdobny sufit. Wykonany został z cedru maderskiego, który inkrustowany jest muszlą i białą gliną.

Ołtarz główny pochodzi z 1517 roku i zawiera dwanaście gotyckich tablic, przedstawiających życie Matki Boskiej i Mękę Pańską. Manuel I, ówczesny król Portugalii, podarował katedrze srebrny krzyż procesyjny, uważany za liturgiczne arcydzieło.

Jako ciekawostkę dodajmy, że Jan Paweł II odwiedził Maderę w 1991 roku. Przed katedrą aktualnie znajduje się pomnik papieża, który upamiętnia to wydarzenie.

Wycieczka na Maderę - Quinta do Palheiro Ferreiro

Jedną z wielu zalet stałej wiosennej pogody na Maderze jest to, że ogrody takie Quinta do Palheiro Ferreiro mogą kwitnąć zawsze, gdy są odwiedzane.

Wspomniany ogród znajduje się w brytyjskiej posiadłości w stylu kolonialnym. Zostało tam posadzonych około trzech tysięcy gatunków ze wszystkich zakątków planety. Wśród wielu kwietników i rzeźbionych żywopłotów znajduje się ogród różany, aleja kamelii, ogród francuski, herbaciarnia.

Wakacje na portugalskiej wyspie - Kolejka linowa na Monte

Kolejka linowa w Funchal, umożliwia przyjemne i niemęczące dotarcie do dzielnicy Monte, położonej na wysokość sześciuset metrów. Kolej gondolowa zaczęła działać w 2000 roku i zastąpiła dawno nieczynną linię kolejową, która powstała pod koniec XIX wieku i została ostatecznie zamknięta w 1943 roku.

Oprócz dotarcia do zabytków w Monte (m.in. ogrodu botanicznego), częstym powodem podjęcia tej krótkiej, nie trwającej dłużej niż kwadrans, przejażdżki jest sceneria. Funchal, góry ozdobione białymi domami i ocean, które można podziwiać i fotografować.

Na marginesie dodajmy, że na znajdującej się również na Atlantyku, a należącej do Hiszpanii Teneryfie, można wjechać kolejką liniową na majestatyczny wulkan Teide (3715 m n.p.m).

Wczasy na Maderze - Zona Velha (starówka)

Jak sama nazwa wskazuje, Zona Velha (starówka) w Funchal jest najstarszą dzielnicą miasta. To właśnie w niej znajdują się niektóre z najwcześniejszych ulic i budynków.

W ramach pomysłowej inicjatywy rewitalizacji w projekcie Arte Portas Abertas (Otwarte Drzwi Sztuki) drzwi na Rua Santa Marta i innych pobliskich uliczkach zostały pomalowane przez portugalskich i międzynarodowych artystów.

Wiele różnych i efektownych malunków skutecznie stworzyło galerię na świeżym powietrzu, w której turyści mogą swobodnie wędrować po okolicy i podziwiać to niezwykłe dzieło sztuki.

Turyści, którzy odwiedzili choćby Dubrownik w Chorwacji, czy Kotor w Czarnogórze z pewnością dostrzegą analogię. Miasta położone nad Adriatykiem mają bardzo klimatyczne, atrakcyjne i warto zobaczenia starówki. Ich klimat, rytm, koloryt oraz niezwykła energia zapadają w pamięci przez długi czas.

Hala targowa Mercado dos Lavradores

Zbudowana w 1940 roku przez architekta Edmundo Tavaresa hala targowa w stylu art deco w Funchal jest jedną z jego głównych atrakcji, a także nadal służy jako najlepszy targ świeżej żywności na wyspie.

Miejscami Madera bywa naprawdę niezwykła, a hala targowa jest właśnie takim miejscem. To właśnie na niej, straganiarze sprzedają ogromne bukiety kwiatów oraz szeroką gamę świeżych owoców i warzyw.

Hala targowa ozdobiona azulejos (ręcznie malowanymi kafelkami) z kontynentu, jest miejscem, w którym można poznać niektóre z unikalnych owoców i warzyw rosnących na wyspie, które dla wielu smakoszy są kluczowymi pośród wszystkich atrakcji Madery.

Asortyment ryb i owoców morza, złowionych tego samego dnia, wabi kupujących do piwnicy. Tuńczyk i espada (pałasz) to ulubione ryby miejscowych.

Pierwsze piętro hali targowej to labirynt niezliczonych sklepów, specjalizujących się w lokalnym rękodziele, wiklinie i galanterii skórzanej. Hala targowa jest najbardziej ruchliwa w piątkowe i sobotnie poranki, kiedy rolnicy przywożą swoje produkty z okolicznych wiosek.

Jednym z najciekawszych pomysłów na spędzenie poranka w Funchal jest wybranie się na ten barwny, tętniący życiem targ. Jeśli wybierzecie się na zwiedzanie katedry, pamiętajcie, że targ położony jest na wschód od niej. W odległości spacerowej.

Znów, przez analogię, zwróćmy uwagę, że równie ciekawe i smaczne produkty (np. miody) można spotkać na targowisku w Sarandzie (Albania). Z popularnym albańskim kurortem związana jest interesująca historia o pochodzeniu nazwy miasta.

Museu de Arte Sacra (Muzeum Sztuki Sakralnej)

Muzeum Sztuki Sakralnej w Funchal znajduje się w dawnym okazałym pałacu biskupim zbudowanym w 1600 roku.

Bogaty zbiór rzadkich obrazów i posągów, iluminowanych ksiąg i szat haftowanych złotem jest ułożony chronologicznie między XV a XIX wiekiem na dwóch piętrach.

Eksponaty odzwierciedlają skłonność kupców z Madery do wydawania zysków z lukratywnego handlu cukrem na zamawianie dzieł sztuki religijnej. Sam pałac ma znaczną wartość architektoniczną, a muzeum prezentuje interesujące eksponaty.

Convento de Santa Clara - jedna z większych atrakcji Madery

Założony w 1476 klasztor Santa Clara był ostatnio zamieszkiwany przez zakonnice w 1890 roku. Dziś zwiedzający mogą się przechadzać po oszczędnie urządzonych salach, mogą także przespacerować się po eleganckich krużgankach, które zapewniały dostęp do kaplic i oratoriów.

Dzwonnica klasztoru słynie z kopuły w stylu mauretańskim, która ozdobiona jest szachownicą z niebieskich, białych i złotych płytek ceramicznych. W sąsiedztwie klasztoru znajduje się kościół Santa Clara, ukończony w 1493 roku i równie znany ze swoich pięknych i misternie wykonanych płytek.

Powiązane oferty