Egzotycznie i pysznie? Co zjeść na Maderze?

Rego-Bis, 30.11.2022

Niezmienna, przyjemna temperatura, malownicze, wulkaniczne krajobrazy, bujna roślinność zachęca na zimowy wypad na Maderę. Oprócz zastrzyku energii spowodowanym słońcem portugalska wyspa dostarcza możliwości poznania nowych smaków i spróbowanie nietuzinkowych potraw. Łagodny klimat Madery i ocean bogaty w ryby i owoce morza sprawiły, że powstała tutaj wyjątkowa tradycja kulinarna. Dania rybne i mięsne, owoce tropikalne, słodkie desery mają swoje niepowtarzalne i wyśmienite smaki. Z tego powodu spróbowanie tradycyjnych potraw jest obowiązkowym punktem programu odwiedzin portugalskiej wyspy. Co warto zjeść na Maderze?

Espetada

Espetada to wołowina tradycyjnie grillowana na rożnie nad ogniem z lokalnego drewna laurowego. Można ją porównać do kebabu. Mięso kroi się w kostkę i doprawia czosnkiem, solą kamienną i liściem laurowym przed grillowaniem na rozżarzonych węglach. Jest to efektowne i niezwykle smaczne danie Madery, zwłaszcza gdy jest prezentowane przy stole. Zwykle podaje się go na metalowym szpikulcu zawieszonym pionowo na haku, z kawałkiem masła na wierzchu, które topi się i spływa po szpikulcu i mięsie. Tradycyjnie espetadę je się rękoma w towarzystwie chleba bolo de caco.   

Lapas (skałoczepy)

Lapas (skałoczepy) to mięczaki przyczepione do skał na wybrzeżu, które stały się jednym z najbardziej cenionych przysmaków na Maderze. Stosowane jako przystawka lub przekąska. Grillowane we własnej skorupce są doprawione dużą ilością czosnku i podawane na ciepło polane masłem i odrobiną cytryny.

Bolo de Caco

Bolo de caco to regionalny chleb Madery o okrągłym kształcie.  Jest on bez wątpienia jedną z najbardziej tradycyjnych potraw na Maderze. W XV wieku, kiedy Madera została odkryta i zamieszkana, tylko szlachta miała piece. Prostym ludziom zabroniono posiadania lub budowy pieców, ale za sporą opłatą mogli korzystać z tych dostępnych na wyspie. Bolo de caco narodziło się z pomysłowości biednej ludności, która znalazła sposób na dostosowanie przepisu na chleb, aby nie trzeba było go piec. Ugotowali go na kamieniu bazaltowym nad rozżarzonym węglem i nazwali „ciastem”. Kolejnym problemem na wyspie był brak pszenicy, więc miejscowi zdecydowali się używać słodkich ziemniaków obok mąki. Słodkie ziemniaki, których na wyspie nie brakuje, są nadal głównym składnikiem bolo de caco. Chleb jest wyjątkowo miękki i często podawany z masłem czosnkowym

Espada com banana e maracuja

Najbardziej typową rybą Madery jest pałasz czarny (espada), który pływa w głębokich wodach i ma przerażający wygląd. Jednak jest wyjątkowo smaczny. Espada com banana e maracuja to narodowe danie Madery. Połączenie może brzmieć dziwnie, ale w rzeczywistości smakuje naprawdę dobrze ze względu na naturalną słodycz pałasza czarnego. W tym przepisie ryba jest doprawiana solą, czosnkiem i sokiem z cytryny, obtaczana w cieście z jajka i mąki, a następnie smażona w głębokim tłuszczu. Espadę podaje się ze smażonymi bananami z Madery, które są mniejsze i znacznie twardsze niż zwykłe banany. Całość dopełnia sos z marakui.