Plaże i atrakcje przyrodnicze Malty

Rego-Bis, 25.03.2022

Otoczone ciemnoniebieskimi wodami morza Śródziemnego, na południe od Sycylii Wyspy Maltańskie (Malta, Gozo i Comino) mają fascynujące dziedzictwo. Będąc blisko Tunezji mają wyraźne wpływy z Afryki Północnej. Język maltański wywodzi się z arabskiego zmieszanego z włoskim. Kraj jest niezwykle dumny z legendarnych Rycerzy Maltańskich, którzy odparli Turków i uczestniczyli w wyprawach krzyżowych. W palącym słońcu maltański krajobraz z palmami jest usiany malowniczymi miasteczkami na wzgórzach, spokojnymi portami morskimi, kolorowymi starymi wioskami rybackimi i atrakcjami przyrodniczymi. Stolica Valletta jest idealną bazą wypadową do zwiedzania wyspy. Turyści docenią szeroki wybór hoteli, restauracji, zabytków i wydarzeń kulturalnych w Valletcie. Wyspa Gozo to najlepszy wybór na relaksujące wakacje na plaży. Pogoda na Malcie jest idealna wiosną i jesienią. W gorące letnie miesiące wioski ożywają dzięki festiwalom religijnym i koncertom na świeżym powietrzu.  Jakie plaże i atrakcje przyrodnicze warto odwiedzić na Malcie?

Błękitna Laguna

Niemal tropikalna Błękitna Laguna położona na wyspie Comino jest hipnotyzującą scenerią krystalicznie czystych, turkusowych wód, które oblewają biały piasek dna morskiego. Ta rozległa laguna sprawia wrażenie gigantycznego basenu, ponieważ nie ma fal a płytki koniec jest wystarczająco bezpieczny dla dzieci. Wspaniała do ​​pływania, pluskania się lub korzystania z nadmuchiwanych materaców laguna ma długość odpowiadającą kilku basenom olimpijskim. Dobrzy pływacy mogą dotrzeć do zatoczki i malutkiej plaży po drugiej stronie. Błękitna laguna posiada małą plażę z parasolami i leżakami do wynajęcia. Inną opcją jest opalanie się na wygrzanym, skalistym zboczu. Rejs promem z Mgarr na wyspie Gozo trwa około 15 minut, aby dotrzeć do Błękitnej laguny na wyspie Comino. Z Malty (wypłynięcie z portu Marfa lub Cirkewwa) rejs promem w to miejsce zajmie około 30 minut.

Błękitna Grota

Kolekcja naturalnie uformowanych jaskiń i 30-metrowy łuk tworzą Błękitną Grotę. Doświadczeni żeglarze przewożą odwiedzających do jaskiń, w których wody morza mienią się różnymi odcieniami szmaragdowej zieleni. Jest to doskonałe miejsce do zrobienie urzekająco pięknych zdjęć. Wycieczki odbywają się przez cały rok, jeśli pozwala na to pogoda. W rejs można się wybrać tradycyjną, jaskrawo pomalowaną maltańską łodzią rybacką zwaną luzzu. 

Klify Dingli

Formacja skalna, będąca zarazem najwyższym punktem wysp maltańskich oferuje zapierające dech w piersi widoki. 250-metrowe klify Dingli spektakularnie zanurzają się w Morzu Śródziemnym. Najważniejszym punktem klifów jest punkt widokowy, gdzie można podziwiać wspaniałą  nadmorska panoramę.

Plaża w zatoka Ghadira

Prawdopodobnie największa i najpopularniejsza piaszczysta plaża na Malcie znajduje się na północy wyspy, w pobliżu Mellieha. Dzięki czystym wodom, które pozostają dość płytkie przez ponad kilometr, jest to idealne miejsce dla dzieci, aby cieszyć się morzem Śródziemnym. Codziennie można wypożyczyć leżaki i parasole, a w okolicy znajdują się kioski z przekąskami.