Didim – idealne wakacje nad morzem Egejskim?

Rego-Bis, 24.06.2022

Didim to mała, popularna nadmorska miejscowość wypoczynkowa w prowincji Aydın na wybrzeżu Morza Egejskiego w zachodniej Turcji. Etymologia nazwy Didim pochodzi od starożytnej Didymy, położonej w pobliżu współczesnego miasta. Znajduje się on na północnym wybrzeżu zatoki Güllük, naprzeciwko wiosek na półwyspie Bodrum, takich jak Torba, Türkbükü i Yalikavak. Gmina składa się z samego Didim, nadmorskiego miasta liczącego 26 000 mieszkańców oraz kilku małych miasteczek, w tym Altınkum (co oznacza „złoty piasek”), Gümüşkum („srebrny piasek”) i Sarıkum („żółty piasek”). W kurorcie znajdują się wysokiej klasy hotele, bary, kluby (niektóre z muzyką na żywo), park wodny. Ze względu na dobrą infrastrukturę drogową Didim jest łatwo osiągalny z międzynarodowych lotnisk w Bodrum i Izmirze. Dzięki gwarantowanej słonecznej pogodzie, wymarzonym warunkom do plażowania i pływania jest to świetnie miejsce do spędzenia wakacji. Co warto zobaczyć w Didim i okolicy? 

Plaże

Didim ma imponującą linię brzegową a jego plaże zostały wyróżnione niebieską flagą. Zdecydowanie najpopularniejszą jest znajdująca się w zatoce w kształcie muszli Altinkum Beach. Ma ona długość około 500 metrów a za nią jest deptak z ławkami ocienianymi palmami. Plaża Altinkum wzięła swoją nazwę od złotego piasku, który rozciąga się od końca promenady aż do pięknego, odbijającego promienie słońca morza. Dlaczego więc nie spędzić trochę czasu na pływaniu w magicznym błękicie morza Egejskiego? Plaża Manastir Koyu to idealna rozwiązanie dla rodzin z dziećmi. Woda jest ciepła, przejrzysta i płytka, więc maluchy mogą beztrosko i szczęśliwie spędzić czas pluskając się w morzu. Po kąpieli mogą się bawić na plaży pokrytej drobnym białym piaskiem. Można wypożyczyć leżaki albo położyć ręcznik.

Jezioro Bafa

Około 16 km od Didim znajduje się park przyrodniczy jeziora Bafa.  To doskonała jednodniowa wycieczka dla turystów, którzy chcą spędzić trochę czasu w otoczeniu przyrody. W rezerwacie można spotkać wiele gatunków ptaków. Rosną tam piękne tamaryszki, sosny i gaje oliwne. Odwiedzający mogą aktywnie spędzić czas na takich zajęciach, jak trekking, kolarstwo górskie i kajakarstwo.

Bazar

Turcja to raj dla miłośników zakupów. Można tutaj spędzić sporo czasu na poszukiwaniu pamiątek, bibelotów i innych ciekawych skarbów na tętniącym życiem ulicznym bazarze. Znajduje się tu wszystko, od egzotycznych owoców, warzyw i przypraw, po ubrania. Nie ma problemu z degustacją sera i oliwek przed zakupem. Wybierając najlepsze oferty warto się targować. Dobrym pomysłem jest zatrzymanie się w kawiarni czy cukierni i spróbowanie tradycyjnej tureckiej herbaty czy kawy, zajadając do tego baklawę czy rachatłukum.