Będąc w Turcji, musisz to zobaczyć!

Rego-Bis, 30.06.2020

Turcja, która kusi piękną Riwierą i malowniczymi plażami, skrywa na swoich terenach wiele zabytków i ciekawych historii.

Przede wszystkim – Riwiera 
Wybierając się do Turcji, zazwyczaj naszą główną motywacją jest przepiękna riwiera –cudowne, piaszczyste plaże. Słusznie! Riwiera Turecka jest naprawdę wyjątkowa. Największym miastem Riwiery jest Antalya ósme pod względem liczby ludności miasto Turcji. Centrum miasta stanowi Kaleiçi, gdzie przespacerować się można brukowanymi krętymi uliczkami. Inne symbole Antalyi to, np. pojedynczy minaret Yivli, pozostałość dawnego meczetu oraz rzymska Brama Hadriana z II wieku. Nad miastem wznoszą się potężne Góry Taurus o wiecznie zielonym kolorze, dzięki sosnowym lasom porastającym skały. Poza Antalyą, ważnymi miastami Riwiery są Kemer, Belek, Alanya oraz Side. Wybierając się do któregoś z kurortów Riwiery Tureckiej, warto wziąć pod uwagę wypoczynek w okresie od początku sierpnia do połowy września, kiedy czekają tam nas dodatkowe atrakcje przyrodnicze: wylęgają się żółwie Careta careta. Małe, kilkucentymetrowe żółwiki wykluwają się z jaj i pełzną w stronę morza, a rzesze turystów podziwiają ten cud natury i kibicują maluchom. Ich spacer w stronę morskiej toni odbywa się zazwyczaj w nocy lub rankiem, gdy piasek jest jeszcze chłodny.

Stambuł i Adampol
Odwiedzając Turcję, lub południową część wybrzeża bułgarskiego, trzeba odwiedzić Stambuł – dawną stolicę Imperium Osmańskiego, jedyne miasto rozciągające się na dwóch kontynentach! Miejsce stanowiące niegdyś most pomiędzy wschodem i zachodem, będące mieszanką kultur, obecnie – największe miasto kraju. Rządzili tu Grecy, Rzymianie i Wenecjanie… Będąc w Stambule, oczywiście trzeba odwiedzić niesamowitą świątynię, działającą dziś jako muzeum – Hagia Sophia. Poza tym warto zobaczyć pozostałości rzymskiego Hipodromu (egipski obelisk, kolumnę wężową i kolumnę Konstantyna), Błękitny Meczet ozdobiony niezliczonymi witrażami, posiadający 6 minaretów oraz siedzibę sułtanów – Pałac Topkapi. 
Nieopodal Stambułu, po anatolijskiej stronie Bosforu, od 1842 r. znajduje się osada założona przez polskich imigrantów. Nazywana Adampol lub Polonezköy, obecnie zamieszkiwana przez ponad 300 osób. W miejscowości znajduje się m.in. Kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej.Pamukkale
Pamukkale, czyli miejscowość uznawana za punkt obowiązkowy wczasów w Turcji. Widoczne z daleka śnieżnobiałe wapienne tarasy wypełnione wodą, które powstały z porowatej skały osadowej, zazwyczaj koloru białego, składającej się z kalcytu i argonitu. Powstają w wyniku osadzania się złogów nanoszonych przez spływającą z termalnych źródeł wodę. Podobno kąpieli zdrowotnych zażywała tu sama Kleopatra. O znaczeniu tych ruin może świadczyć fakt wpisania go na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 

Efez
Efez to prawdopodobnie najlepiej zachowane miasto starożytne w rejonie Morza Śródziemnego. Prowadzone tu prace umożliwiają podziwianie jednego z największych na świecie wykopalisk archeologicznych, gdzie zachowały się niezliczone zabytki z czasów greckich i rzymskich, m.in.: pozostałości łaźni Variusa, ruiny miejskiej agory, fragment świątyni Izydy z I w., Fontanna Pollia, domy na tarasach… Będąc tu, można wyobrazić sobie jak wyglądało życie wielki temu, spacerując starymi ulicami miasta, odwiedzając bibliotekę czy teatr. Efez uznawany jest także za ważne miejsce dla chrześcijan – utworzono tu jedną z pierwszych wspólnot chrześcijańskich na terenie Azji Mniejszej, której jako biskup przewodził św. Jan. Dodatkowo miasto Efez jest wymieniane jako jedno z Siedmiu Kościołów Apokalipsy. 

KapadocjaChyba najsłynniejszy obrazek kojarzony z Turcją – liczne balony wznoszące się  nad wulkanicznymi skałami. To obrazy z pięknej krainy Kapadocji, charakteryzujący się tufowymi formami, tworzącymi księżycowy krajobraz, który można podziwiać lecąc balonem. W skałach wykute są domy i kościoły, a do czasów średniowiecza był to ważny ośrodek życia klasztornego. Balony, które startują tuż przed wschodem słońca, umożliwiają podziwianie całej tej bajkowej, fantazyjnej scenerii. 
Odwiedzając Kapadocję warto tez odwiedzić pobliskie Göreme, gdzie podziwiać można bizantyjskie kościoły wykute w tufowej skale. 

Sagalassos i Isparta
Około 100 km od Antalyi położona jest niesamowita miejscowości Sagalassos, a nad nią, wysoko w górach Taurus góruje Sparta (współcześnie Isparta). Sagalassos to dawna stolica Pisydii, pełna ruin z czasów rzymskich – brama wjazdowa, wyższa i niższa agora, kolumnada, dawna świątynia i niesamowity teatr. Przedłużając podróż aż do Sparty, miasta w którym znajduje się słynne muzeum archeologiczne, można zwiedzić: Meczet Ulu, Meczet Firdevs Paşa, czternastowieczny Zamek Sparta, położone wśród wzgórz dzielnice Kirazlıdere i Sidre, można tu też zobaczyć ogrody różane oraz Jezioro Gölcük (położone na wysokości 1405 metrów n.p.m.).Turcja – spuścizna dawnych Imperiów
Turcja jest niezwykle dużym krajem, mającym mnóstwo do zaoferowania – tu rozwijało się Imperium Aleksandra Macedońskiego, Imperium Rzymskie, Bizancjum i wielkie Imperium Osmańskie. Każdy okres historyczny pozostawił po sobie niesamowitą architekturę oraz wpłynął na ten region kulturowo. Turcja to nie tylko Riwiera i Stambuł, nie tylko wspomniane wyżej zabytki. Można tu odwiedzić także Patarę, Mardin, Pergamon, Góry Kaçkar, Safranbolu, Assos, zobaczyć Górę Nemrut… Turcja jest po prostu niezwykła!