Antalya – królowa wakacji 2022?

Rego-Bis, 13.04.2022

Region Antalyi należy do najpopularniejszych miejsc na letnią, wakacyjną podróż. W 2019 roku gościł ponad 14 milionów turystów. „Antalya jest bez wątpienia najpiękniejszym miastem na świecie” – powiedział Mustafa Kemal Atatürk, założyciel współczesnej Republiki Tureckiej, nazywany „Ojcem Turków.” Każdy, kto dotrze do Antalyi, najprawdopodobniej się z nim zgodzi.
Z otaczającymi ją lasami i majestatycznymi górami Taurus Antalya jest diamentem wybrzeża morza Śródziemnego w Turcji. Doskonałe hotele all-inclusive zapewniające najwyższą jakość usługi, gwarantowana pogoda i wspaniałe plaże sprawiają, że jest to idealne miejsce na leniwy wypoczynek. Bogata historia miasta i regionu zapewniła obfitość dobrze zachowanych ruin starożytnych i przykładów wyjątkowej architektury osmańskiej. Miłośnicy dzikiej przyrody również nie będą zawiedzeni. Co warto zobaczyć w Antalyi ?

Kaleiçi

Przemierzając splątane uliczki Kaleiçi - starego miasta Antalyi, można poczuć dreszczyk emocji, wiedząc, że ludzie chodzą tymi ulicami od ponad 2000 lat. Będąca enklawą spokoju w dynamicznym mieście starówka przypominająca labirynt została jakby stworzona do spacerów. Doskonale odrestaurowane pobielone, osmańskie rezydencje z czerwonymi dachami stoją wzdłuż brukowanych uliczek, gdzie obecnie znajdują się butikowe hotele, sklepy z pamiątkami, galerie sztuki i restauracje. Chociaż jest to bardziej miejsce, w którym można poczuć klimat dawnych czasów, jest też spora ilość atrakcji turystycznych dla tych, którzy lubią zwiedzać. Na głównym placu znajduje się XIX wieczna, kamienna wieża zegarowa. XVIII-wieczny meczet Tekeli Mehmet Paşa jest wart obejrzenia ze względu na misterne płytki znajdujące wewnątrz świątyni. Na ulicy Hesapçi Sokak znajduje się Kesik Minare (złamany minaret). Był on częścią meczetu, który został zniszczony w XIX wieku w wyniku pożaru. Co ciekawe, budynek został zbudowany jako rzymska świątynia, w czasach bizantyjskich stał się kościołem chrześcijańskim a następnie przekształcony w meczet.

Wodospady Düden

W przypadku wodospadów Düden należy zwrócić uwagę na to, że istnieją dwie lokalizacje oddalone od siebie o kilka kilometrów. Koniecznie trzeba zobaczyć dolny wodospad Düden inaczej zwany Karpuzkaldiran położony między Antalyą a Larą. W tym miejscu rzeka Düden w spektakularny sposób i z wielkim hukiem spada z 40 metrowego klifu prosto do morza Śródziemnego. Utworzono park, aby w pełni uwypuklić ten cud natury. Powstały place zabaw dla najmłodszych, malownicze tarasy i tyrolka przecinająca rzekę. Można zobaczyć wodospad z morza podczas rejsu statkiem, który wypływa ze starego portu w Antalyi. W głębi lądu znajduje się górny wodospad, gdzie rzeka rozlewa się po małej skalistej półce pełnej roślinności.

Minaret i meczet Yivliminare

Jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków Antalyi jest Yivli Minare (minaret ze żłobieniem), który został zbudowany przez sułtana Seldżuków Alaeddina Keykubada (1219-36). Minaret jest typowym i niezwykle dobrze zachowanym przykładem architektury seldżuckiej.

Znajduje się on na kwadratowej podstawie i składa się z ośmiu żłobkowanych części. Ma wysokość 38 metrów i posiada 90 stopni schodów. Dobudowany  XIV-wieczny meczet jest obecnie używany jako muzeum etnograficzne.

Brama Hadriana

Ten wspaniały łuk triumfalny, tuż przy bulwarze Atatürka, został zbudowany w II wieku p.n.e. z okazji wizyty cesarza Hadriana w Antalyi. Brama ma trzy łuki, pomiędzy którymi z każdej strony znajdują się cztery kolumny. Kapitele kolumn są kompozytowe, łącząc woluty jońskie z liśćmi akantu korynckiego. Otoczona jest imponującymi wieżami i ozdobiona bogatymi dekoracjami rzeźbiarskimi. Przechodząc przez łuki, warto spojrzeć na sufit, aby zobaczyć najlepiej zachowane rzeźby.