W rytmie salsy? Zwiedzanie Hawany.

Rego-Bis, 22.04.2022

Historia i Hawana idą w parze. Miasto założone w 1515 roku przywołuje obrazy hiszpańskich konkwistadorów, rewolucyjnych bohaterów oraz literatów, którzy kiedyś wygrzewali się na tym zalanym słońcem wybrzeżu malowniczej wyspy. Dziś na brukowanych uliczkach starej Hawany na każdym kroku czeka fascynująca historia stolicy Kuby. Skrywa się ona w pięknych barokowych budynkach, w historycznych twierdzach, muzeach, sławnych restauracjach i tętniących życiem placach. Hawana to fiesta dla zmysłów, miasto stworzone do spacerów, z mnóstwem atrakcji kulturalnych. Warto posłuchać muzyki na żywo na rogu ulicy, ucztować w restauracjach, w których kiedyś jadł sam Ernest Hemingway lub wdychać przesiąknięte solą powietrze wzdłuż słynnej promenady Malecón. Wiele osób uważa, że najlepszą częścią wizyty w Hawanie są ludzie. Przyjaźni i otwarci mieszkańcy są dumni ze swojego bogatego kulturalnie, karaibskiego miasta i chętnie dzielą się jego historycznymi skarbami i wieloma ukrytymi klejnotami. Sprawia to, że Hawana jest idealnym miejscem na egzotyczną podróż. Co warto zwiedzić w Hawanie?

Habana Vieja – starówka

Wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO starówka Hawany zachwyca brukowanymi placami z starymi budynkami, pięknymi pałacami oraz dziesiątkami innych intrygujących miejsc. Architektura jest niesamowita, z rzędami barokowych kamienic i arkadami w stylu andaluzyjskim otaczającymi ulice. Główne atrakcje to Plaza de la Catedral, gdzie znajduje się barokowa katedra San Cristobal, legendarna restauracja Bodeguita del Medio - miejsce spotkań Ernersta Hemingwaya  i XVI wieczna twierdza Castillo de la Real Fuerza. Warto spędzić co najmniej jeden dzień, aby spokojnie pospacerować po tętniącej życiem unikalnej, kolonialnej starówce Hawany.

El Malecon

Długa na 7 kilometrów promenada jest dla Kubańczyków sercem Hawany. Ciągnie się wzdłuż wybrzeża, po jednej stronie jest Zatoka Hawańska a po drugie krawędzie starej Hawany, Vedado i centralnej Hawany. El Malecón jest miejscem spotkań dla mieszkańców, którzy chcą zaczerpnąć świeżego powietrza po długim dniu lub nocy. Wieczorem, zwłaszcza o zachodzie słońca, można zobaczyć tłumy młodych ludzi bawiących i śmiejących się, rybaków czekających na połów, a nawet małą imprezę taneczną. Zdarza się również, że można zastać promenadę całkowicie pustą. W burzowe dni fale rozbijają się o El Malecón sprawiając, że woda rozlewa się na drodze, tworząc świetną scenerię do robienia zdjęć. W 1957, 1958 i 1960 odbywały się tutaj wyścigi samochodowe "Gran Premio de Cuba" - Grand Prix Kuby. W niezwykle widowiskowych zawodach uczestniczył   m.in. pięciokrotny mistrz Formuły 1 Argentyńczyk Juan Manuel Fangio czy genialny amerykański konstruktor i kierowca Carroll Shelby, którego postać została przedstawiana w filmie Le Mans '66 z 2019 roku.

El Capitolio

Jeden z symboli i najbardziej charakterystycznych budynków w Hawanie. Wspaniały budynek przypomina amerykański Kapitol a wzorowany był na paryskim Panteonie. Charakterystyczna, ogromna kopułę nasuwa skojarzenie z Bazyliką Świętego Piotra w Rzymie. Budowla powstała w latach 1926-1929 i jest mieszanką stylów neoklasycznego i secesyjnego. Do rewolucji (1959) była siedzibą rządu. Obecnie jest za niewielką opłatą udostępniona do zwiedzania.  

El Capitolio to doskonały punkt orientacyjny dla osób wędrujących po Hawanie, jego ogromna kopuła jest widoczna z niemal każdego miejsca w mieście.