Zwiedzania szał? Najciekawsze muzea Pragi

Rego-Bis, 14.11.2022

Spacerując po brukowanych uliczkach Pragi łatwo spotkać muzeum. Szacuje się, że w mieście znajduje się ich ponad 100. Prezentują rozmaite gatunki sztuki i każdy okres historii. Nawet jeśli ktoś ma specyficzny obszar zainteresowań, istnieje duża szansa, że w Pradze znajdzie coś dla siebie. Warto pamiętać o tym, że często dzieci, studenci oraz seniorzy mają bilety zniżkowe. Jakie obiekty warto odwiedzić ?

Muzeum Narodowe

Jest największym muzeum w Republice Czeskiej. Składa się ze starego budynku, zbudowanego w 1818 roku, oraz przeciwległego nowego obiektu, co stanowi znaczący kontrast architektoniczny. W 2018 roku w setną rocznicę utworzenia niepodległej Czechosłowacji muzeum po długim remoncie zostało ponownie otwarte. Wspaniały gmach Muzeum Narodowego na końcu Placu Wacława był tłem dla kluczowych momentów w historii Czech. Wewnątrz znajdują się instalacje multimedialne i historyczne artefakty, które przedstawiają burzliwą przeszłość kraju W muzeum odbywają się również ciekawe wystawy czasowe, często skupione wokół czeskiej muzyki i kultury. Jednak to, z czego ta wielka instytucja narodowa jest najbardziej znana, to jej obszerna kolekcja historii naturalnej. Sam widok szkieletu wieloryba zwisającego z neorenesansowego sufitu jest wart zobaczenia. Warto wejść na kopułę muzeum, aby podziwiać niezrównane widoki na plac i Zamek Praski.

Królestwo kolei

Rodziny z dziećmi na pewno zainteresuje muzeum zlokalizowane w dzielnicy Smíchov, gdzie można zobaczyć niesamowity, miniaturowy, a jednocześnie doskonale funkcjonujący świat królestwa kolei. Do oglądania są setki metrów torów, dziesiątki modeli pociągów, miniaturowe samochody, makiety ważnych budowli i miejsc w Czechach. Można poczuć niepowtarzalną atmosferę przemiany dnia w noc. Na wystawie znajduje się interaktywny model Pragi w skali 1:1000. Istnieje też możliwość zabawy w symulatorze różnych środków transportu z projekcją trasy. 

Największe prywatne muzeum lego

W Pradze znajduje się też największe prywatne muzeum klocków lego. Liczby mówią same za siebie: na powierzchni 420 m2 znajduje się 20 wystaw tematycznych zawierających łącznie 3000 unikalnych modeli, które składają się z ponad 1 000 000 kostek. W muzeum dla zwiedzających przygotowane są unikatowe modele praskich zabytków, takich jak Most Karola, Muzeum Narodowe, Staromiejski Zegar Astronomiczny i Teatr Narodowy. Można też podziwiać na przykład moskiewski Sobór Wasyla Błogosławionego, włoską fontannę di Trevi czy znanego z czechosłowackich a potem czeskich kreskówek Krecika.

Muzea związane z komunizmem

W Pradze można znaleźć kilka muzeów związanych z komunizmem jak choćby: Muzeum Komunizmu, Muzeum Zimnej Wojny, Muzeum KGB, Muzeum Trabantów. Muzeum komunizmu na powierzchni  1,500 metrów kwadratowych prezentuje sugestywny obraz najróżniejszych aspektów życia w komunistycznej Czechosłowacji. Koncentruje się w szczególności na totalitarnym reżimie, który rządził krajem od lutowego puczu w 1948 roku do aksamitnej rewolucji w 1989 roku. Muzeum Zimnej Wojny mieści się w podziemiach luksusowego hotelu Jalta w dawnym, tajnym schronie przeciwatomowym.  Do 1989 r. była tutaj również siedziba tajnej policji, która z dziesięciu metrów pod ziemią podsłuchiwała gości hotelowych z zachodu. O istnieniu schronu opinia publiczna dowiedziała się dopiero w 1990 roku. W praskiej dzielnicy Motol znajduje się muzeum poświęcone najsłynniejszemu produktowi wschodnioniemieckiego przemysłu samochodowego - trabantowi. W tym miejscu można poznać pełną historię tego samochodu z dwucylindrowym silnikiem dwusuwowym i nadwoziem z duroplastu. Wystawione są tu samochody w oryginalnym stanie, a także zabytkowy garaż z naprawionym wyścigowym trabantem oraz przedmioty codziennego użytku z byłej NRD.