Casablanca, nie tylko filmowa? Co warto zwiedzić?

Rego-Bis, 08.03.2023

Żadne miasto nie zostało bardziej spopularyzowane przez tytuł jednego filmu niż Casablanca. Co warto zobaczyć w największym mieście Maroka? Jakie egzotyczne atrakcje tam czekają?

Każdy chyba oglądał albo słyszał o legendarnym filmie Casablanca z 1942 roku. Humphrey Bogart i Ingrid Bergman, grający główne role, na zawsze wpisali się w historię kina. Przepiękną muzykę do tego arcydzieła skomponował Max Steiner.

Akcja, uważanego przez wielu za najlepszy w historii melodramat, odgrywa się w tytułowej marokańskiej Casablance. Należała ona wówczas do Francji Vichy. Sam film jednak został zrealizowany na terenie Stanów Zjednoczonych.

Obecnie, położona w zachodniej części Maroka nad oceanem Atlantyckim, Casablanca jest największym miastem kraju. Uważana jest za centrum gospodarcze i biznesowe tego afrykańskiego państwa. Casablanca jest również najbardziej postępowym miastem Maroka. To mieszanka nowoczesnych kosmopolitycznych budynków i starego zabytkowego centrum.

Casablanca jest często pomijana przez odwiedzających Maroko, którzy preferują miasta cesarskie, takie jak Marrakesz i Fez lub znane kurorty nadmorskie, jak choćby Agadir i Tanger. Casablanca jest jednak warta odwiedzenia. Jakie atrakcje czekają w marokańskim mieście? Co ma do zaoferowania nowoczesne miasto Casablanca?

Casablanca zwiedzanie - Meczet Hasana II

Nad brzegiem oceanu, tuż za północnym krańcem medyny (starego miasta) Casablanki znajduje się meczet Hassana II. Został ukończony w 1993 roku. To największy meczet Maroka. Zajmuje dwa hektary powierzchni i posiada drugi najwyższy minaret na świecie (200 metrów wysokości).

Sala modlitewna może pomieścić 25 000 wiernych, a na dziedzińcu (z rozsuwanym dachem) kolejne 80 000. Zadziwiająco misterna dekoracja pokrywa każdy centymetr powierzchni. Położenie, na samym końcu skalistej zatoki nad oceanem, jest niezwykle malownicze. Świątynia Hassana II jest zaliczana do najpiękniejszych meczetów Maroka.

Wyznawcy innych religii mogą zwiedzać meczet podczas bezpłatnych wycieczek z przewodnikiem. Wycieczki rozpoczynają się kilka razy dziennie przy zachodnim wejściu do meczetu.

La Corniche - urocza promenada wzdłuż Atlantyku

Świetnym sposobem na zakończenie wizyty we wspaniałym meczecie Hassana II jest długi spacer La Corniche. Znajduje się ona tuż obok i pozwala kontemplować ważny i majestatyczny obiekt religijny w całej okazałości. Podobnie jak zachodnie nadmorskie promenady, plaża jest otoczona hotelami, kawiarniami, restauracjami i innymi obiektami rekreacyjnymi.

To idealne miejsce, by cieszyć się atlantycką bryzą i popływać na plażach La Corniche i Aïn Diab, które są pełne surferów z całego świata, którzy przyjeżdżają, by wykorzystać miejscowe fale. La Corniche można pokonać pieszo, na rolkach lub na rowerze.

Wspaniałe zachody słońca i atrakcyjne życie nocne sprawiają, że obszar ten jest jednym z najczęściej odwiedzanych w mieście przez mieszkańców i turystów. Tolerancja jest tu wyższa niż w innych dzielnicach, a większość barów serwuje alkohol. Dzielnica przypomina europejskie miasta wypoczynkowe.

Bardzo przyjemną, nadmorską promenadą dysponuje również Herceg Novi nad zatoką Kotorską w Czarnogórze.

Rick’s Café - kawiarnia rodem z Casablanki

Zwiedzając miasto warto odwiedzić kawiarnię Rick’s Café. Oparta na fikcyjnym miejscu z filmu, w którym główne role grali Humphrey Bogart i Ingrid Bergman. Lokal został otwarty w 2004 roku. Widząc palmy, mosiężne żyrandole, lampy stołowe i fortepian schowany w łukowatym przejściu można odnieść wrażenie, że się znalazło w filmowej rzeczywistości.

Architektura art déco w Casablanca

Tętniące życiem centrum Casablanki sprawia, że można się poczuć jak w wehikule czasu. Francuscy architekci na początku XX wieku zagospodarowali Casablankę stylu art déco. Do zobaczenia jest wiele historycznych budynków.

Niektóre z nich są niestety w ruinie, podczas gdy inne dobrze utrzymane. Najlepszym miejscem do podziwiania zabytków z czasów francuskiego kolonializmu jest Bulwar Mohammeda V.

Kończy się on na głównym placu miasta - Place des Nations Unies. W innych miejscach miasta również można zobaczyć przykłady architektury art déco. Zwiedzając miasto warto zwrócić uwagę na budynki Grande Poste czy Banque d'Etat.

Medyna - Casablanca

Zwiedzanie miasta nie bez odwiedzin medyny.

Jak w większości arabskich miast, stara medyna to tętniące życiem miejsce spotkań. W przypadku Casablanki jest mniejsza niż zwykle, ale i tak jej sieć wąskich uliczek jest urocza. Medyna zachwyca swoimi meczetami oraz małymi placykami i kolorowymi budynkami. W najstarszej części miasta parterowe kawiarnie i sklepy sprzedają bibeloty, pamiątki, ubrania i buty.

Medyna, idealne miejsce do oglądania codziennego życia, została odbudowana po trzęsieniu ziemi w 1755 roku, które prawie całkowicie ją zniszczyło. Liczne zmiany na przestrzeni czasu wpłynęły na charakter tego historycznego miejsca, które do dziś zachwyca turystów.

Można się do niego dostać z placu ONZ, w pobliżu wieży zegarowej. Po północnej stronie, przed portem, warto zobaczyć pozostałości XVIII-wiecznych fortyfikacji Casablanki i cieszyć się jednym z najpiękniejszych widoków na panoramę miasta.

Katedra Sacré-Cœur

Centrum miasta ma wiele atrakcji. Jedną z ich jest katedra Sacré-Cœur. Miasto Casablanca zostało wzbogacone o to arcydzieło nowoczesnej architektury w 1930 roku. Zaprojektowana została przez francuskiego architekta Paula Tournona. Zbudowana w w stylu neogotyckim z wpływami marokańskiej architektury sakralnej i art déco.

Jej dwie wieże z przodu przypominają minarety, a małe okienka w górnej części katedry bardzo przypominają te w meczecie. Katedra odgrywała ważną rolę w Casablance podczas rządów francuskich do uzyskania niepodległości przez Maroko w 1956 roku.

Wtedy przestała pełnić swoją oryginalną funkcję. Przez pewien czas mieściła się w nim szkoła i dom kultury. Obecnie odbywają się tu wystawy i targi. Widok z wież jest spektakularny.

Wieża zegarowa

Wieża zegarowa to jeden z symboli Casablanki. Usytuowany na placu ONZ w centrum miasta, służy jako wejście do południowej części medyny. Symbol francuskiej potęgi kolonialnej został zbudowany w 1911 roku przez kapitana Dessigny, który chciał przekonać mieszkańców miasta o konieczności dostosowania się do rytmów industrialnego społeczeństwa.

We francuskim Maroku Casablanca odgrywała ważną rolę Wieża, która stoi dzisiaj, nie jest w rzeczywistości oryginałem, ale repliką. W 1948 roku oryginał ze względu na zły stan rozebrano.

Odbudowa z inicjatywy marokańskich władz miejskich, które zdecydowały się odtworzyć pierwotny projekt zajęła kolejne 45 lat. Wieża ma długość 20 metrów i zegar na każdym z swoich boków. Wieża zegarowa jest również charakterystycznym punktem urokliwego miasta Gjirokastra (wpisanego na listę UNESCO) w południowej Albanii.

Powiązane oferty

Hiszpania / Costa Brava / Lloret De Mar

Hotel Alegria Mariner

15.10.2024 - 18.10.2024 (3 dni)

Śniadanie i obiadokolacja, Krakow , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS ALL INCLUSIVE Z BASENEM KLIMATYZACJA BEZ PASZPORTU
5 268 zł 1 368 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Hiszpania / Costa Brava / Malgrat de Mar

Hotel Alegria Maripins - Malgrat de Mar

08.10.2024 - 11.10.2024 (3 dni)

Śniadanie i obiadokolacja, Krakow , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS ALL INCLUSIVE Z BASENEM KLIMATYZACJA BEZ PASZPORTU PRZYJAZNY ZWIERZĘTOM PLAC ZABAW
4 622 zł 1 372 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Hiszpania / Costa Brava / Lloret De Mar

Hotel Alegria Plaza Paris

15.10.2024 - 18.10.2024 (3 dni)

Śniadanie i obiadokolacja, Krakow , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS ALL INCLUSIVE Z BASENEM KLIMATYZACJA SIŁOWNIA BEZ PASZPORTU PRZYJAZNY ZWIERZĘTOM SPA
5 288 zł 1 388 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Hiszpania / Costa Brava / Lloret De Mar

Hotel Alegria Sun Village

08.10.2024 - 11.10.2024 (3 dni)

Śniadanie i obiadokolacja, Krakow , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS Z BASENEM KLIMATYZACJA BEZ PASZPORTU PRZYJAZNY ZWIERZĘTOM SPA
4 644 zł 1 394 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Hiszpania / Costa Brava / Santa Susanna

Hotel Alegria Caprici Verd - Santa Susanna

22.10.2024 - 26.10.2024 (4 dni)

Śniadanie i obiadokolacja, Krakow , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS ALL INCLUSIVE Z BASENEM KLIMATYZACJA SIŁOWNIA ANIMACJE HOTELOWE BEZ PASZPORTU BASEN KRYTY PLAC ZABAW
1 800 zł 1 405 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Hiszpania / Costa del Sol / Torremolinos

Aluasun Costa Park

03.06.2024 - 06.06.2024 (3 dni)

Śniadanie i obiadokolacja, Wroclaw , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS ALL INCLUSIVE Z BASENEM KLIMATYZACJA MINIGOLF ANIMACJE HOTELOWE BEZ PASZPORTU AQUAPARK PLAC ZABAW
3 003 zł 1 620 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Hiszpania / Majorka / Calas De Mallorca

Alua Calas de Mallorca Resort

16.10.2024 - 19.10.2024 (3 dni)

All inclusive, Warszawa , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS ALL INCLUSIVE Z BASENEM KLIMATYZACJA SIŁOWNIA DLA RODZIN Z DZIEĆMI ANIMACJE HOTELOWE BEZ PASZPORTU BASEN KRYTY SPA
2 295 zł 1 962 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Hiszpania / Majorka / Can Pastilla

Alua Leo

18.10.2024 - 21.10.2024 (3 dni)

Śniadanie i obiadokolacja, Warszawa , samolot

zobacz na mapie

Z BASENEM KLIMATYZACJA ANIMACJE HOTELOWE BEZ PASZPORTU
2 788 zł 2 046 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły