Królewski Rabat. Co zobaczyć w stolicy Maroka?

Grzegorz, 22.09.2023

W pewnym sklepie rowerowym można przeczytać: „na pytanie o Rabat, odpowiadamy to stolica Maroka”. W Rabacie znajdują się najważniejsze muzea w kraju, Pałac Królewski i Mauzoleum Muhammada V. Położony jest tuż nad Oceanem Atlantyckim, z rzeką Bou Regreg biegnącą na zachód. Po drugiej stronie rzeki jest sąsiednie miasto Sala.

Po uzyskaniu niepodległości w 1956 roku Rabat został stolicą Maroka. Miasto jest ładnym miejscem. Ma znacznie spokojniejszą atmosferę niż pobliska Casablanca - największe miasto Maroka. Stolica Maroka posiada także kilka atrakcji historycznych. Miłośnicy historii z pewnością spodoba się wędrówka po wykopaliskach Chellah i zwiedzanie uroczej kasby Oudaias.

W 2012 roku miasto Rabat zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako nowoczesna stolica i historyczne miasto: wspólne dziedzictwo. Stolica Maroka jest efektem owocnej wymiany między arabsko-muzułmańską przeszłością a zachodnim modernizmem. Miasto obejmuje nową część zaprojektowaną i zbudowaną pod protektoratem francuskim od 1912 do lat 30. XX wieku, w tym obszary królewskie i administracyjne, osiedla mieszkaniowe i komercyjne.

Obiekty z listy UNESCO to również starsze części miasta, sięgające XII wieku. Nowe miasto jest jednym z największych i najbardziej ambitnych nowoczesnych projektów miejskich wybudowanych w Afryce w XX wieku i prawdopodobnie najbardziej kompletnym. Stare miasto obejmuje meczet Hassana (początek budowy w XII wieku) oraz wały i bramy z czasów Almohadów. Co warto w Rabacie zobaczyć?

Atrakcje Rabatu - Kasba Oudaias

Stolica Maroka Rabat posiada historyczną cytadelę znajdującą sie w centrum miasta. Zajmuje ona miejsce pierwotnego ribatu (twierdzy), od którego miasto wzięło swoją nazwę. Pochodząca z XII wieku twierdza skrywa wąskie uliczki z bielonymi domami, większość zbudowanych przez muzułmańskich uchodźców z Hiszpanii. Z najwyższego punktu Plateforme du Sémaphore roztacza się malowniczy widok na rzekę do Salé ocean. Piękne Ogrody Andaluzyjskie na jego południowym krańcu są popularnym miejscem spotkań mieszkańców.

Stanowiska archeologiczne Maroka - Chellah

Najpierw przybyli Fenicjanie, a następnie Rzymianie przejęli kontrolę nad tym pięknym miejscem na wzgórzu nad żyzną równiną rzeki Bou Regreg około 40 roku n.e. Od 1154 r. miejsce było opuszczone aż do XIV wieku, kiedy sułtan Merynidów zbudował nekropolię na ruinach rzymskiego miasta. To bardzo klimatyczne miejsce, pełne historii i uroku.

Opuszczone zarośnięte budynki przeplatają się z kolorowymi, nieskazitelnie utrzymanymi kwiatami i publicznymi ścieżkami. Dzięki temu odwiedzający mogą odkrywać ruiny rzymskie i islamskie, od kąpieliska po madrasę. Elegancki minaret, teraz zwieńczony bocianim gniazdem, to wszystko, co pozostało z niegdyś imponującego meczetu. Za nim znajduje się grób sułtana, wraz z kamiennymi rzeźbami i śladami mozaiki.

Turcja jest także pełna antycznych ruin i stanowisk archeologicznych na przykład w regionie Antalyi na Riwierze Tureckiej.

Zwiedzanie Rabatu - wieża Hassana

Wieża Hassana, która wznosi się 44 m nad ujściem rzeki Bou Regreg to tak naprawdę minaret niekompletnego meczetu. Sułtan Abu Jusuf Jakub al-Mansur z dynastii Almohadów żyjący pod koniec XII wieku miał ambitny plan stworzenia największego w zachodnim świecie muzułmańskim meczetu z najpotężniejszym minaretem. Jednak, gdy władca zmarł budowa została zaniechana.

Minaret pozostawiono na wysokości 44 metrów. Reszta meczetu również pozostała niekompletna, zbudowano jedynie początki kilku ścian i 348 kolumn. Niedokończony kompleks dodatkowo ucierpiał w czasie trzęsienia ziemi w 1755 roku. Obecnie piękne i misterne wzory na wieży oraz intrygujące otoczenie licznych niedokończonych kolumn sprawiają, że miejsce jest warte odwiedzenia.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Współczesnej

W stolicy kraju Rabacie mieści się siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Współczesnej. Zostało zainaugurowane przez Króla Mohammeda VI w październiku 2014 roku. Jest pierwszą instytucją muzealną w Królestwie Maroka, która całkowicie poświęciła się sztuce nowoczesnej i współczesnej. Mieszcząca się w imponująco odrestaurowanym budynku z czasów francuskiego kolonializmu spełnia międzynarodowe standardy muzealno-graficzne.

Architektura obiektu jest ściśle związana z miastem, w którym został zbudowany. Zlokalizowany w sercu stolicy, której styl architektoniczny cechuje jednocześnie specyficzna tożsamość, ale także bogata różnorodność kulturowa, budynek zrodził się z chęci włączenia się w tkankę miejską. Tradycyjne motywy zostały ponownie wystylizowane, aby nadać budynkowi współczesny charakter.

Stała kolekcja Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Współczesnej jest niewielka, ale zawiera dzieła sztuki prawie wszystkich czołowych nazwisk w świecie sztuki w kraju, od połowy XX wieku do dnia dzisiejszego. Istnieje również program wystaw czasowych z udziałem artystów lokalnych i międzynarodowych. Wizyta tutaj stanowi piękny kontrast do oglądania tradycyjnych dzieł rzemieślniczych, z których Maroko słusznie słynie i pokazuje współczesną stronę artystycznej historii tego afrykańskiego kraju.

Muzeum Archeologiczne w stolicy Maroka

W mieście znajduje się Muzeum Archeologiczne. Położone w centrum Rabatu prezentuje odkryte pozostałości wykopalisk Banassa, Volubilis, Thameside i innych stanowisk archeologicznych. Budynek został całkowicie odnowiony w 1958 roku pod nadzorem Jeana Boube. W muzeum znajduje się jedna sala wystaw czasowych, jedna duża sala wystawowa z antresolą, sala marmurowa, owalna sala zwana salą z brązu, patio, na którym można zobaczyć jedne z najlepszych inskrypcji oraz ogród z rzeźbami i mozaikami.

Muzeum Archeologiczne w Rabacie prezentuje historię Maroka dzięki zbiorom od prehistorii po erę islamu. W nim znajduje się stała ekspozycja poświęcona zbiorom archeologicznym ułożonym chronologicznie od epok: prehistorycznej, punickiej, rzymskiej i islamskiej. Zwiedzający mogą zobaczyć kolekcję broni i narzędzi z okresu prehistorycznego, meble z okresu neolitu i okresu libijsko-berberyjskiego, ważną kolekcję bóstw rzymskich, posągi z marmuru i brązu, monety i ceramikę z pierwszych miast okresu islamu.

Najbardziej charakterystycznymi eksponatami muzeum są bez wątpienia brązowe popiersia Juby II i Katona Młodszego, posągi Adonisa w koronie, starego rybaka i psa z Volubilis.
Udostępnij

Grzegorz

Powiązane oferty

Maroko / Agadir / Agadir

Kenzi Europa Hotel

06.09.2024 - 09.09.2024 (3 dni)

Śniadanie i obiadokolacja, Wroclaw , samolot

zobacz na mapie

SERWIS PLAŻOWY W CENIE WIFI GRATIS ALL INCLUSIVE Z BASENEM KLIMATYZACJA SIŁOWNIA DLA RODZIN Z DZIEĆMI ANIMACJE HOTELOWE AQUAPARK PLAC ZABAW
2 967 zł 2 517 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Maroko / Agadir / Agadir

Iberostar Founty Beach

03.06.2024 - 07.06.2024 (4 dni)

All inclusive, Wroclaw , samolot

zobacz na mapie

SERWIS PLAŻOWY W CENIE WIFI GRATIS ALL INCLUSIVE PRZY PLAŻY Z BASENEM KLIMATYZACJA SIŁOWNIA ANIMACJE HOTELOWE BASEN KRYTY PLAC ZABAW
3 084 zł 2 696 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Maroko / Agadir / Agadir

Riu Tikida Dunas

14.06.2024 - 17.06.2024 (3 dni)

All inclusive, Wroclaw , samolot

zobacz na mapie

SERWIS PLAŻOWY W CENIE WIFI GRATIS ALL INCLUSIVE PRZY PLAŻY Z BASENEM KLIMATYZACJA SIŁOWNIA DLA RODZIN Z DZIEĆMI ANIMACJE HOTELOWE BASEN KRYTY
4 141 zł 3 201 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły