Orientalna przygoda. Największe atrakcje Sri Lanki

Rego-Bis, 14.02.2022

Sri Lanka nie bez powodu stała się jednym z najlepszych miejsc na egzotyczne wakacje. Wyspa w kształcie łzy na Oceanie Indyjskim tylko pozornie wygląda na małą. Posiada wszystko co jest potrzebne, aby przeżyć niezapomnianą orientalną podróż: pokryte dżunglą góry, malownicze plaże, pyszne jedzenie, przyjaznych ludzi i słynne plantacje herbaty. Ponadto występują tutaj jedne z najbardziej niezwykłych, dzikich zwierząt w Azji. Będąc na rodzinnych wakacjach czy romantycznych wojażach kraj można zwiedzić pociągiem, podziwiając różnorodność krajobrazów. Kultura i jedzenie Sri Lanki są wyjątkowe i zachwycają już od pierwszego spotkania. Łatwo się zakochać w jednym z ulubionych krajów miłośników egzotycznej przygody. Co warto zwiedzić w tropikalnej Sri Lance? 

Adams Peak (Szczyt Adama)

Wysoka góra w kształcie stożka w zróżnicowanej biosferze w środkowej Sri Lance ma wysokość 2243 metrów.  Mająca status świętego miejsca jest celem licznych pielgrzymek przedstawicieli różnych religii. Zlokalizowane na szczycie zagłębienie długie na 1,5 metra jest uznawane za odcisk stopy: Buddy (przez buddystów), Śiwy (przez hinduistów), Adama (przez muzułmanów) czy św. Tomasza (przez chrześcijan indyjskich). Wspinaczka zajmuje od dwóch do czterech godzin. Najlepiej dotrzeć na szczyt o świcie, aby przeżyć niezapomniany wschód słońca. W czasie wędrówki można zobaczyć widoki na malownicze pasma górskie i plantacje herbaty.

Plantacje herbaty

Sri Lanka słynie na całym świecie z herbaty. W górzystym terenie rośnie dosłownie na każdym zboczu. Jest to nie tylko świetne miejsce na spróbowanie najświeższej i najtańszej herbaty, ale też widoki są interesujące. Istnieje wiele miejsc, w których można wędrować po polach herbaty na Sri Lance. Najbardziej popularne miejsca to Ella, Nuwara Eliya i Haputale. W tych niezwykłych, niewielkich miasteczkach można podziwiać niezwykłe widoki na pola herbaciane prosto z okna hotelu. Istnieje możliwość odwiedzenia fabryk herbaty, gdzie spragniony informacji podróżnik dowie się wszystkiego o tym, jak powstaje herbata od początku do końca. Najbardziej znana nazywa się Dambatenne Tea Factory i została założona w 1890 roku przez samego Thomasa Liptona, twórcy popularnej marki herbat.

Kandy

W czasach kolonialnych dawna stolica królów Sri Lanki  była miejscem, gdzie rządzące elity chroniły się przed upałem. Schowana nad jeziorem w centralnych górach kraju przyjazna Kandy jest  obecnie jednym z głównych miast kraju. Znajduje się tutaj wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO interesująca buddyjska Świątynia Zęba, gdzie jest ząb samego Buddy. Na jeziorze Kandy, które jest położone tuż obok świątyni warto zwrócić uwagę na niesamowite odbicie nieba, szczególnie w noc w pełni księżyca.  Poranny lub wieczorny spacer wzdłuż jeziora z bujnym lasem deszczowym w tle z pewnością będzie wyjątkową atrakcją. Uspokajające śpiewy buddyjskich modlitw dochodzących z pięknej świątyni zapewnią wyjątkową, magiczną atmosferę.