Egzotyczna podróż. Co zobaczyć na Dominikanie?

Rego-Bis, 31.01.2022

Jaka jest pierwsza rzecz, która przychodzi na myśl, gdy myśli się o Republice Dominikańskiej? Może niekończące się plaże z białym piaskiem, prawdziwy przykład tropikalnego karaibskiego raju? Albo fascynująca historia Santa Domingo, pierwszej stałej europejskiej osady w obu Amerykach i stolicy Nowego Świata?  A może zielone lasy, lśniące wodospady i imponujące góry? Prawda jest taka, że Dominikana to wszystkie te rzeczy i wiele więcej.

Ciudad Colonial (Santa Domingo)

Santa Domingo jest najstarszym kolonialnym miastem w Amerykach. W Ciudad Colonial (dzielnicy kolonialnej) słychać zgiełk współczesnego życia rozgrywający się na tle wielowiekowych budynków. Liczne brukowane uliczki i majestatyczne rezydencje są w rzeczywistości najstarszym kolonialnym centrum miasta w Nowym Świecie. Sam Krzysztof Kolumb spacerował tu w XV wieku, a wielki posąg z brązu w centralnym Parque Colon jest świadectwem jego trwającego wpływu. Wspaniała architektura kolonialna umożliwia magiczną podróż w czasie do zupełnie innej epoki. Największy ruch panuje wzdłuż Calle El Conde, która jest główną arterią z sklepami i restauracjami na świeżym powietrzu. Wędrując po urokliwych ulicach, można zobaczyć fascynujące zabytki takie jak Monesterio de San Francisco, czyli ruiny klasztoru franciszkanów wybudowanego w latach 1509–1560. Niesamowite wrażenie robi pierwsza katedra w Nowym Świecie, czyli Catedral Primada de América. Nie należy zapominać o Alcazar De Colon, czyli pierwszym ufortyfikowanym pałacu w Amerykach czy położonej nad rzeką twierdzy Ozama. Warto zajrzeć do dzielnicy mieszkalnej, aby poczuć wyjątkową atmosferę tego miejsca.  Ciudad Colonial doskonale nadaje się do długich spacerów. Wizyta w tej dzielnicy dostarczy niezapomnianych wrażeń zarówno dla osób spędzających wakacje z dziećmi jak i zwolenników samotnego podróżowania.

Park narodowy Los Haitises

W ostatnich dziesięcioleciach stał  się prawdziwym magnesem dla miłośników przyrody odwiedzających Dominikanę. W parku narodowym Los Haitises otoczonym perłowo-błękitnymi wodami Zatoki Samana można podziwiać rzędy strzelistych gór przybrzeżnych i głębokich dolin wypełnionych pradawnym lasem deszczowym. Pojawiają się tutaj pelikany i hutie a szlaki turystyczne zagłębiają się w dziewicze lasy, które przylegają do brzegu. W okolicy istnieje również wiele fascynujących jaskiń, gdzie można zobaczyć pozostałości tajemniczej kultury Indian Taino.

Teleferico Puerto Plata

Idealnym sposobem na podziwianie północnego wybrzeża Dominikany z lotu ptaka jest przejażdżka teleferico (kolejką linową) w Puerto Plata. Wjeżdża na prawie 800 metrów na szczyt Pico Isabel de Torres, gdzie powietrze jest przyjemnie chłodne. Warto poświęć chwilę, aby wędrować po szczycie i zobaczyć posąg Chrystusa Odkupiciela. 

Obserwacja wielorybów w Zatoce Samana

Każdej zimy, od grudnia do marca, tysiące humbaków (długopłetwców oceanicznych) wpływa Zatoki Samana  w celach rozrodczych, co czyni ją jednym z najlepszych miejsc, w których można zobaczyć te piękne olbrzymy na wolności. Miasto Samana na półwyspie Samana jest głównym punktem skąd rozpoczynają się wycieczki w celu obserwacji wielorybów.