Największe atrakcje Tajlandii

Rego-Bis, 29.12.2021

Tajlandia słynie z przyjemnego tropikalnego klimatu, bajecznych plaż, wielowiekowej historii, egzotycznej i przyjaznej kultury oraz wspaniałej tradycji kulinarnej. Jako jedyny kraj w Azji Południowo-Wschodniej nie został skolonizowany przez Europejczyków. Tajowie są przywiązani do swojego monarchy i obdarzają go niezwykłym szacunkiem. Kraj ten co roku jest odwiedzany przez miliony turystów przyciąganych przez niezwykłe, naturalne piękno tego kraju i urok orientalnych miast. Co warto w Tajlandii zobaczyć?

Bangkok

Stolica kraju jest po prostu ekscytująca. Miasto oferuje mieszankę wielkomiejskiego zgiełku, nowoczesnych atrakcji oraz historycznych zabytków. W Bangkoku jest wiele rzeczy do zobaczenia. Wielki Pałac Królewski wraz z świątynią Wat Phra Kaeo zdecydowanie powinien znaleźć się na szczycie listy. Jest to największa atrakcja turystyczna w mieście, wyjątkowa zarówno pod względem historycznym, jak i architektonicznego kunsztu. Został zbudowany nad rzeką Chao Phraya. Budowa pałacu rozpoczęła się w 1782 roku za panowania króla Ramy I i została ukończona dopiero pod koniec XIX wieku. Wielkie wrażenie robi świątynia Wat Phra Kaew, znana również jako Świątynia Szmaragdowego Buddy. W odległości krótkiego spaceru od Wielkiego Pałacu Królewskiego znajduje się słynne Wat Po (z niezwykłym 46 metrowym posagiem leżącego Buddy) oraz Wat Arun (Świątynia Świtu), która jest doskonałym miejscem do oglądania zachodów słońca. Dla osób, które w czasie wakacyjnych wojaży lubią robić zakupy, Bangkok okaże się rajem. Jest tu wiele centrów handlowych począwszy od superluksusowego Siam Paragon i inspirowanego podróżami Terminalu 21 po tradycyjne pływające targi. Jednak nic nie może pobić targu Chatuchak. Jest to jeden z największych targów na świeżym powietrzu na świecie. Składa się z labiryntu ponad 8000 straganów, gdzie można znaleźć wszystko w lokalnych cenach. Park Lumpini, położony w samym sercu miasta, rozciąga się niczym zielona oaza w betonowej dżungli jaką jest Bangkok. Park, często pomijany przez odwiedzających, jest doskonałym miejscem do obserwacji lokalnego życia – od seniorów ćwiczących Thai Chi w pobliżu jeziora po ogromne jaszczurki wpatrzone w wodę.

Ayutthaya

Położona około 80 kilometrów na północ od Bangkoku jest doskonałą okazją do poznania intrygującej historii Tajlandii. W XIV wieku, kiedy Królestwo Syjamu przeżywało okres największego rozkwitu, była jego stolicą. Świadectwem dawnej potęgi miasta są zachowane stare pałace i świątynie. Można je zwiedzić spacerując po parku historycznym Ayutthaya, wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.  Park otoczony jest trzema rzekami i zajmuje powierzchnię 289 hektarów. Wat Phra Mahathat jest prawdopodobnie najsłynniejszą świątynią w kompleksie z powodu głowy Buddy oplecionej korzeniami drzew. Wat Phra Si Sanphet jest największym obiektem sakralnym, podczas gdy Wat Yai Chai Mongkol jest najbardziej znana z gigantycznego leżącego i setek siedzących posągów Buddy otaczających świątynię. Wszystkie są okryte złotym płótnem.

Krabi

Ponad 200 wysp znajduje się w prowincji Krabi (wiele z nich to parki narodowe). W regionie są jedne z najlepszych plaż w Azji. Wybrzeże Krabi charakteryzuje się pionowymi stromymi wapiennymi klifami, które są bardzo popularne wśród wspinaczy. W szczególności malownicza plaża Railay przyciąga miłośników wspinaczki skalnej z całego świata.
Wyspy Phi Phi otoczone są wapiennymi skałami i intensywnie turkusową wodą. Popularne jest tu żeglarstwo, kajaki i obserwowanie ptaków. Odwiedzający, którzy szukają atrakcji na lądzie, mogą udać się w głąb, aby odkryć park przyrody Thung Teao Forest. Jest to w większości dziewiczy las deszczowy z naturalnymi basenami z ciepłą wodą i egzotyczną fauną.