Najpiękniejsze plaże Krety. Idealne na wakacje w Grecji?

Grzegorz, 01.06.2023

Czy na wybrzeżu Krety jest dość plaż, aby każdy mógł spokojnie znaleźć miejsce dla siebie? Oczywiście! Kreta jest największą wyspą w Grecji, a jej linia brzegowa ma długość aż 1046 kilometrów.

Dzięki temu na wyspie znajduje się wiele wyjątkowych plaż. Miękkie, złote piaski i krystalicznie czysta woda tworzą wspaniałą scenerię. Każda plaża posiada swój unikatowy charakter.

To sprawia, że co roku odwiedza je tysiące wczasowiczów spragnionych słońca i morza. Gdzie można zobaczyć najpiękniejsze plaże na największej z greckich wysp?

Kreta ma mnóstwo przepięknych plaż żwirowych i piaszczystych. Różnorodność jest niezwykła. Białe piaszczyste plaże na zachodnim wybrzeżu Krety to prawdziwy raj na ziemi. W tym miejscu kolor wody morza Śródziemnego przybiera niesamowity turkusowy odcień.

Północne wybrzeże z pięknymi szerokimi plażami jest zwykle bardziej ruchliwe. W tym regionie wiele najpopularniejszych plaż posiada rozbudowaną infrastrukturę z restauracjami i sklepami.

Na południowym wybrzeżu Krety, z widokiem na Morze Libijskie, znajduje się słynna plaża Matala. Zaliczana jest ona do najpiękniejszych greckich plaż.

Jedną z najbardziej egzotycznych piaszczystych plaż Krety jest plaża Balos. Ta cudowna rajska plaża w regionie Chanii z krystalicznie czystą wodą przypominająca Karaiby.

Innym kurortem w Europie nasuwającym skojarzenie z wyspami Morza Karaibskiego jest Ksamil w Albanii na wybrzeżu jońskim. Jest to niewielkie miasteczko ma wspaniałe plaże a Albańczycy słyną ze swojej gościnności.

Jedną z najlepszych plaż jest Elafonissi w najbardziej wysuniętym na zachód punkcie wyspy. Kolejna wartą uwagi plażą jest Falasarna. Jest jedną z najbardziej znanych w całej Grecji. Miejscowy biały piasek, błękit wody i tropikalne otoczenie sprawia, że jest uwielbiana przez turystów.

Plaża Falassarna znajduje na zachodnim wybrzeżu Krety. Znalezienie idealnego miejsca do plażowania i kąpieli nie stanowi problemu dla odwiedzających. Na Krecie w niektórych miejscach znajdują się dzikie plaże a inne są dobrze zagospodarowane.

Jakie plaże Krety zachwycają zarówno miejscowych jak i turystów? Które plaże piaszczyste idealne są dla rodzin z dziećmi?

Laguna Balos i słynne białe piaszczyste plaże

Laguna i plaża Balos znajdująca się na półwyspie Gramvousa słynie z turkusowych wód, dzikiej przyrody i pięknej egzotycznej scenerii. Sama droga dojazdowa na plaże sprawia, że miejsce jest warte odwiedzenia.

Odległy półwysep Gramvousa na północno-zachodnim krańcu wyspy charakteryzuje się wyjątkowymi widokami na klify i dziki skalisty teren.

Laguny otaczają główną plażę z płytkimi wodami pełnymi małych ryb i skorupiaków. Tuż przy brzegu znajdują się dwie łatwo dostępne wysepki Agria (dzika) i Imeri.

Na Imerii znajdują się warte odwiedzenia miejsca. Na przykład ruiny XVI-wiecznej weneckiej fortecy, z której roztaczają się wspaniałe widoki na malownicze plaże i laguny.

Nie bez powodu w czasie swojego miesiąca miodowego obecny król Wielkiej Brytanii Karol III i księżna Diana pływali w lagunie Balos. Słynna para książęca zatrzymała się tutaj na pokładzie HMY Britannia w 1981 roku. Obecnie jacht został zamieniony w muzeum, które można zwiedzić w Edynburgu (Szkocja).

Plaża Elafonisi z różowym piaskiem

Plaża znajduje się w zachodniej części Krety. Elafonisi to podłużny półwysep, który często jest dzielony przez wodę na dwie części, co sprawia wrażenie, że jest wyspą.

Po obu stronach półwyspu tworzą się egzotyczne plaże z białym piaskiem i turkusową wodą, przywodzące na myśl Malediwy. Piasek w wielu miejscach jest różowawy, biorąc swój kolor od milionów pokruszonych muszli.

W pobliżu przełomu półwyspu woda morska nie przekracza metra głębokości, tworząc małą lagunę, idealną dla dzieci. Można bez problemu przez nią przejść, aby dostać się na drugą stronę. Wschodnia część plaży, przed laguną, jest dobrze zorganizowana i najbardziej zatłoczona. W niektórych miejscach znajdują się parasole, przebieralnie, prysznice, bary z przekąskami oraz ratownicy.


Plaża Vai - jedna z najlepszych plaż Krety

Vai jest najsłynniejszą plażą we wschodniej Krecie. Jej główną atrakcją jest znajdujący się w pobliżu duży gaj palmowy z kreteńską palmą daktylową. Jej nazwa pochodzi od słowa vai, oznaczającego po grecku palmę.

Gaj palmowy należy do największych w Europie i liczy sobie około 5000 drzew. Plaża została odkryta dopiero w połowie lat 70. XX wieku, kiedy kręcono tu reklamę telewizyjną batoników Bounty.

Plaża jest nieco zorganizowana (na ile pozwala na to system ochrony palm) z parasolami, prysznicami, sportami wodnymi i małą restauracją.

Najpiękniejsze plaże - Matala

Plaża Matala znajduje się 68 km na południowy zachód od Heraklionu, gdzie równina Messara spotyka się z górami Asteroussia. To jedno z najpopularniejszych miejsc turystycznych na Krecie i z pewnością najsłynniejsza plaża południowej prefektury Heraklion.

Znana jest z wykutych w skałach jaskiń i hippisów z lat 70-tych. W pobliżu plaży znajdują się ruiny Fajstos, czyli drugiego co do wielkości pałacu cywilizacji minojskiej.

Matala leży przy wyjściu z małej doliny, która tworzy zamkniętą zatokę z ładnym widokiem na wyspy Paximadia. Znajduje się tam piękna piaszczysta plaża o długości 300 m z krystalicznie czystą głęboką wodą.

Dno morskie jest w niektórych miejscach dość kamieniste (zwłaszcza w centralnej części) i z powodu częstych wiatrów zachodnich występują tam fale. W północnej części plaży znajduje się ogromna jaskinia.

Miejsce do plażowania jest zagospodarowane i dobrze zorganizowane. Możemy tam skorzystać z parasoli, toalet, pryszniców, boisk do siatkówki plażowej czy baru z przekąskami.

Wokół Matali znajduje się wiele możliwości wynajęcia pokoju i zjedzenia smacznego posiłku. Wieczorami bary na plaży tętnią życiem, można w nich spotkać zarówno miejscowych, jak i obcokrajowców. Zwłaszcza w czerwcu, kiedy odbywa się znany festiwal muzyczny. W 2023 zostanie zorganizowany po raz dziesiąty.

Piaszczysta plaża - Skinaria

Plaża Skinaria znajduje się 33 km na południe od Rethymno, blisko wioski Lefkogia. Skinaria to niewielkie miejsce do plażowania z miękkim szaro-beżowym piaskiem i drobnymi kamyczkami oraz błękitną, głęboką wodą.

Dno morskie jest skaliste, ale w północnej części plaży piaszczyste. Życie kwitnie w okolicy, zarówno w morzu, jak i poza nim. Na plaży znajdują się małe stawy ze świeżą wodą pochodzącą ze źródeł, które niosą wodę z góry Kouroupa.

Wokół tych jezior rozwinęła się bujna roślinność, przypominająca tropikalne krajobrazy. Co więcej, miejscowi mają w zwyczaju mówić, że życie w morzu jest równie intensywne jak na plaży.

Rzeczywiście, dno morskie Skinarii jest jednym z najbogatszych na wyspie. Obfituje w ogromne mureny, czarne ryby, ośmiornice i ogólnie wszystkie rodzaje lokalnej fauny i flory morskiej.

Ponadto przejrzystość wody jest naprawdę imponująca, zwykle przekraczająca 40m w kierunku poziomym. Rzeczywiście, to nie przypadek, że większość centrów nurkowych oferuje w swoim programie Skinarię.

Plaża jest nieco zagospodarowana z tawerną oferującą kilka parasoli i napoje. Można się tutaj dostać wąską drogą, która zaczyna się w Lefkogia (około 2 kilometry).

Vathi

Vathi to spokojna plaża położona 79 km na południowy zachód od Heraklionu. Zlokalizowana bardzo blisko najbardziej wysuniętego na południe punktu Krety, Cape Lithino.

Będąc z dala od centrów miejskich, Vathi jest idealnym miejscem dla każdego, kto szuka odosobnionia i relaksu. Plaża znajduje się przy wyjściu z małego wąwozu, otoczona długimi klifami.

Okrągła zatoka zasłania ją przed otwartym morzem, czyniąc Vathy naturalną kryjówką. Miejscowa legenda głosi, że piraci używali jej jako kotwicowiska. Ściany wzdłuż wąwozu są pełne wspaniałych naturalnych formacji powstałych w wyniku erozji przez wiatr i sól białego wapienia.

W pobliżu plaży znajduje się tylko kilka prowizorycznych chat, starych kamperów i domów. Zostały zbudowane przez miejscowych, którzy pochodzą głównie z wioski Gergeri. Ich przodkowie przyprowadzali zimą swoje stada w to ciepłe miejsce. Ich spadkobiercy spędzają teraz lato w tym spokojnym miejscu.

Ciekawe plaże znajdują się również w Hiszpanii. Czy to wyspach (Teneryfa, Majorka) czy na wybrzeżu kontynentalnym np. w Costa Brava czy Costa del Sol.