Miasto Ruse – bułgarska perełka nad Dunajem?

Rego-Bis, 29.03.2023

Polscy turyści znają głównie wybrzeże bułgarskie z takimi kurortami jak Słoneczny Brzeg, czy Obzor. Oprócz morza Czarnego w Bułgarii można podziwiać Dunaj - drugą co do długości rzekę w Europie. Miejscowość Ruse ma bogatą i długą historię sięgającą 2000 lat.

Przez miasto Ruse przepływa Dunaj. Po drugiej stronie rzeki znajduje się rumuńskie miasto Giurgiu. Miasto Ruse leży na granicy bułgarsko- rumuńskiej. Działa tutaj całodobowe przejście drogowe. Bułgaria należy do Unii Europejskiej tak samo jak Rumunia.

Jednak te pańtswa nie należą do strefy Schengen, dlatego pomiędzy tymi krajami działają drogowe przejścia graniczne czynne całą dobę. Miejscowość Ruse jest położona przy międzynarodowej trasie Sofia - Bukareszt.

Historia miasta sięga czasów antycznych. Wtedy to był największy rzymski port na tych terenach. Obecne oblicze miasta to połączenie historii i teraźniejszości, tradycji i współczesności. Służąc przez lata jako znaczące centrum kulturalne, handlowe i ekonomiczne zajmuje ważną pozycję w kraju.

Bułgarskie miasto Ruse zachwyca połączeniem różnych stylów architektonicznych (neobarok, neorokoko klasycyzm). Liczne elementy zdobnicze okazałych budynków nawiązującą do wiedeńskiej secesji.

Osadnictwo na terenie współczesnej miejscowości Ruse istniało już w czasach prehistorycznych. Trakowie byli pierwszymi mieszkańcami tego regionu. Później powstała rzymska osada o nazwie Sexaginta Prista. Było to miasto-forteca z portem, który miał mieć wystarczająco dużo miejsca dla sześćdziesięciu statków.

Miasto jest celem turystycznym zarówno na relaksujące wycieczki, jak i lekcje historii Bałkanów. Dzięki wielu zabytkom, ciekawej architekturze, klimatycznym uliczkom jest to doskonałe miejsce na ciekawe spacery.

W centrum Ruse tak samo jak w innych większych miastach Bułgarii można bardzo dobrze i tanio zjeść.

Bułgaria, Ruse - rzymska twierdza Sexaginta Prista

W tej byłej rzymskiej fortecy wciąż trwają prace archeologiczne. Rzymska twierdza powstała na ruinach starożytnej trackiej osady. Podczas wykopalisk odkryto znaleziska Traków datowane na II-I wiek p.n.e.

Można tutaj podziwiać fragmenty rzymskich umocnień oraz wcześniejszej osady. Obecnie Sexaginta Prista jest filią i ekspozycją plenerową Muzeum Historii Regionalnej Ruse.

Narodowe Muzeum Transportu i Komunikacji w Republice Bułgarii

Narodowe Muzeum Transportu i Komunikacji zajmuje się głównie koleją. Znajduje się w budynku pierwszej stacji kolejowej, która postała w Bułgarii. Otwartej w 1866 roku na trasie z Europy Zachodniej do Stambułu przez czarnomorski port Warna.

Obecna postać stacji pochodzi z 1879 roku. W 1954 roku przestała pełnić swoją funkcję, kiedy ukończenie mostu przyjaźni z Rumunią doprowadziło do zmiany linii kolejowej, która ją obsługiwała. Wkrótce na starym dworcu powstało muzeum.

W 1996 roku zostało uznane za Narodowe Muzeum Transportu i Komunikacji. Kolekcja obejmuje dziesięć lokomotyw parowych, w tym jedną 0-6-0 zbudowaną przez Sharpa Stewarta w Manchesterze w 1868 roku. Inne pojazdy to osobiste wagony króla Ferdynanda I (1861-1948) i króla Borysa III (1894-1943). Co ciekawe ostatnie z nich zostały zbudowane we Wrocławiu w 1911.

Interesujący jest wagon sułtana osmańskiego z 1866 r z przedziałem na jego harem. Jest też egzemplarz z 1902 roku, który był używany jako mobilna kwatera główna przez marszałka Fiodora Tolbuhina (1894-1949), radzieckiego dowówdcy, który prowadził kampanię Armii Czerwonej w Bułgarii w 1944 roku.

Wewnątrz znajdują się mundury, modele i bilety oraz zrekonstruowany gabinet zawiadowcy stacji. Zwiedzający mogą skorzystać z przejażdżek wozami o napędzie ręcznym. W muzeum znajduje się również mała ekspozycja związana z żeglugą po Dunaju.

Statua Wolności w Republice Bułgarii

Statua Wolności znajdująca się w sercu miasta Ruse to jeden z najbardziej znanych symboli i charakterystycznych punktów miasta. Upamiętnia wyzwolenie miasta w 1877 roku w czasie wojny rosyjsko-osmańskiej. Poza znaczną wartością artystyczną, pomnik nosi ślady trudnych czasów w bułgarskiej historii.

Projekt zaprojektowania monumentalnego posągu powierzono Arnoldo Zocchi – słynnemu włoskiemu rzeźbiarzowi. Posąg budzi silne emocje, które dodatkowo są wzmacniane przez boczną płaskorzeźbę z brązu, przedstawiającą bułgarskich rewolucjonistów w bitwie.

Statua Wolności z początku XX wieku dominuje w centralnej części miasta, przypominając odwiedzającym, że Ruse to miasto o dynamicznej historii i silnych korzeniach kulturowych.

Panteon Bohaterów Odrodzenia Narodowego Bułgarii

Panteon Bohaterów Odrodzenia Narodowego z charakterystyczną złotą kopułą znajduje się na starym cmentarzu miasta Ruse w parku od tej samej nazwie. Został on zbudowany dla upamiętnienia Bułgarów, którzy oddali życie za wyzwolenie swojego kraju.

Jest to miejsce pamięci-grobowiec w którym spoczywają szczątki 453 rewolucjonistów, członków ochotniczych oddziałów armii bułgarskiej, którzy brali udział w wojnie rosyjsko-tureckiej (1877-1878), bojowników o wolność, działaczy kulturalnych i pedagogów.

Wewnątrz można zobaczyć marmurowe grobowce oraz niewielką kolekcję mieczy i karabinów. Panteon został otwarty w 1978 roku z okazji setnej rocznicy wyzwolenia Bułgarii spod panowania osmańskiego.

Ciekawe mauzoleum można zwiedzić również w Czarnogórze. Grobowiec i miejsce pamięci przywódcy i bohatera narodowego Piotra II Petrowić-Niegosz znajduje się w parku narodowym Lovćen górujący nad zatoką Kotorską.

Miasto Ruse - Muzeum Historii Regionalnej

Najstarszy budynek w miejscowości Ruse w stylu neoklasycystycznym i pierwszy budynek administracyjny w Bułgarii po wyzwoleniu – to obecnie siedziba Muzeum Historii Regionalnej w Ruse. Zlokalizowany jest w centrum miasta.

Został zbudowany na potrzeby Regionalnego Centrum Rządowego w 1882 roku według projektu architekta Friedricha Grunangera z Wiednia – tego samego, który przebudował stary konak na pałac królewski w Sofii. Muzeum zostało otwarte 1 stycznia 1904 wykorzystując zbiory zebrane przez czeskich badaczy Karela i Hermengilda Skorpilów oraz przyrodnika Wasyla Kowaczowa, które były zgromadzone w męskiej szkole „Kniazia Borysa I”.

Posiada około 130 000 artefaktów kultury. Najważniejsze atrakcje to prehistoryczna ceramika i rzeźby bożków, skarb Borovo, datowany na IV wiek p.n.e (rytualny zestaw do wina, pozłacane srebro).

Kolejnymi ciekawymi eksponatami są znaleziska z wykopalisk archeologicznych starożytnych fortec naddunajskich Yatrus i Sexaginta Prista oraz średniowiecznego bułgarskiego miasta Czerwen.

Warto zwrócić uwagę na kolekcję średniowiecznych fresków. Godnymi uwagi są eksponaty etnograficzne takie jak odzież, porcelana, szkła i srebra. Niezwykle intersująca jest kolekcja kości prehistorycznych ssaków, w tym unikatowa dolna szczęka mamumta – Mammuthus rumanus – jedyna taka na świecie.

Osoby lubiące historię może zainteresować krótki wpis dotyczący historii i symboli narodowych Bułgarii.  

 

Powiązane oferty

Bułgaria / Słoneczny Brzeg / Święty Włas

Olymp Apartcomplex St. Vlas

09.06.2024 - 12.06.2024 (3 dni)

Bez wyżywienia, Krakow , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS Z BASENEM KLIMATYZACJA DLA RODZIN Z DZIEĆMI BEZ PASZPORTU PLAC ZABAW
1 507 zł 1 007 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Bułgaria / Złote Piaski / Złote Piaski

Hotel Ambassador

18.09.2024 - 21.09.2024 (3 dni)

Śniadanie i obiadokolacja, Krakow , samolot

zobacz na mapie

ALL INCLUSIVE Z BASENEM KLIMATYZACJA BEZ PASZPORTU PRZYJAZNY ZWIERZĘTOM SPA
1 522 zł 1 172 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Bułgaria / Słoneczny Brzeg / Słoneczny Brzeg

Grand Hotel Nirvana

29.09.2024 - 02.10.2024 (3 dni)

All inclusive, Krakow , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS ALL INCLUSIVE UDOGODNIENIA DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH PRZY PLAŻY Z BASENEM KLIMATYZACJA DLA RODZIN Z DZIEĆMI ANIMACJE HOTELOWE BEZ PASZPORTU PLAC ZABAW
bardzo dobry 4 opinie
5.2
1 640 zł 1 340 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Bułgaria / Złote Piaski / Złote Piaski

Hotel Arena Mar

18.09.2024 - 21.09.2024 (3 dni)

All inclusive, Krakow , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS ALL INCLUSIVE Z BASENEM DLA RODZIN Z DZIEĆMI ANIMACJE HOTELOWE BEZ PASZPORTU BASEN KRYTY PRZYJAZNY ZWIERZĘTOM PLAC ZABAW SPA
1 844 zł 1 494 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Bułgaria / Złote Piaski / Święty Konstantyn i Święta Helena

Hotel & Spa Romance Splendid

11.09.2024 - 14.09.2024 (3 dni)

Śniadanie i obiadokolacja, Krakow , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS Z BASENEM KLIMATYZACJA SIŁOWNIA DLA RODZIN Z DZIEĆMI BEZ PASZPORTU PLAC ZABAW
2 112 zł 1 712 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Bułgaria / Obzor / Obzor

HVD Clubhotel Miramar

28.09.2024 - 01.10.2024 (3 dni)

All Inclusive Plus, Krakow , samolot

zobacz na mapie

SERWIS PLAŻOWY W CENIE WIFI GRATIS ALL INCLUSIVE PRZY PLAŻY Z BASENEM KLIMATYZACJA SIŁOWNIA DLA RODZIN Z DZIEĆMI ANIMACJE HOTELOWE BEZ PASZPORTU
2 403 zł 1 874 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Bułgaria / Słoneczny Brzeg / Słoneczny Brzeg

Hotel Baikal

30.08.2024 - 06.09.2024 (7 dni)

All inclusive, Katowice , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS ALL INCLUSIVE UDOGODNIENIA DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH Z BASENEM KLIMATYZACJA DLA RODZIN Z DZIEĆMI ANIMACJE HOTELOWE BEZ PASZPORTU PLAC ZABAW
3 589 zł 3 339 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły

Bułgaria / Słoneczny Brzeg / Słoneczny Brzeg

Grand Hotel Sunny Beach

30.08.2024 - 06.09.2024 (7 dni)

All inclusive, Katowice , samolot

zobacz na mapie

WIFI GRATIS ALL INCLUSIVE PRZY PLAŻY Z BASENEM ANIMACJE HOTELOWE W CENTRUM MIASTA
3 999 zł 3 779 zł/os. najniższa cena z 30 dni: wczytuje...
Szczegóły